W jakich zawodach brakuje rąk do pracy?

Wszystkie osoby poszukujące zatrudnienia w Lublinie mogą ze zdecydowanym optymizmem patrzeć w przyszłość. Niska stopa bezrobocia i bardzo wysokie średnie wynagrodzenie to dwa główne czynniki budujące jakość lokalnej ekonomii. Na uwagę zasługują również wyjątkowo dobre warunki zatrudnienia czy spora reprezentacja zawodów deficytowych na rzetelnych listach.

Czytaj więcej

Trendy na rynku pracy w 2024: w oczekiwaniu na gospodarcze odbicie

Wysokie koszty działalności, rosnące płace i oczekiwania pracowników oraz niedobór kadr to tylko kilka wyzwań, z którymi mierzą się przedsiębiorstwa. Choć sytuację rynku pracy nadal charakteryzuje niepewność, eksperci prognozują nadchodzące „odmrożenie” i powrót do aktywniejszych rekrutacji.

Czytaj więcej

Polki stawiają na karierę w IT

Wyniki tegorocznego badania „Reskilling oczami Polaków”1, zrealizowanego przez szkołę kompetencji cyfrowych Future Collars i Amazon pokazują, że ponad połowa pracujących badanych w wieku 30-59 lat myśli o zmianie branży. Co druga osoba w tej grupie rozważa podjęcie pracy w sektorze IT, przy czym kobiety deklarują chęć wejścia na tę ścieżkę zawodową częściej niż mężczyźni.

Czytaj więcej

Komisja Europejska rozpoczyna kampanię mającą na celu zwalczanie stereotypów dotyczących płci  

 Stereotypy związane z płcią wciąż są powszechne w Polsce oraz innych krajach Unii Europejskiej. Komisja Europejska rozpoczęła w Polsce kampanię #EndGenderStereotypes w mediach społecznościowych. Jej celem jest zakwestionowanie utrzymujących się stereotypów dotyczących płci, które mają wpływ na budowanie nierówności społecznych. Działania kampanii prowadzone będą w krajach Unii Europejskiej od 23 listopada 2023 r.

 

Czytaj więcej

Karty przetargowe w walce o finansistów na rynku pracy

W 2023 roku firmy intensywnie poszukiwały pracowników w obszarze finansów, a największym zainteresowaniem cieszyły się stanowiska ekspertów podatkowych, głównych oraz samodzielnych księgowych i kontrolerów finansowych. Od kandydatów oczekiwano nie tylko wiedzy merytorycznej, ale również wysoko rozwiniętych umiejętności miękkich, umożliwiających efektywną współpracę z biznesem. Specjaliści oczekiwali podwyżki na poziomie co najmniej 20%. Pracodawcy musieli spełnić zarówno oczekiwania finansowe, jak i pozafinansowe, istotne dla kandydatów.

Czytaj więcej

80 proc. kandydatów do pracy uważa, że przygotowuje się do rozmowy. Co na to rekruterzy?

Wynik rekrutacji zależy nie tylko od kompetencji i doświadczenia potencjalnego pracownika, lecz także jego wiedzy o przyszłym miejscu zatrudnienia. W trakcie spotkania rekruter może zadać pytania o kulturę organizacyjną firmy, jej ofertę, a także motywację do złożenia CV na konkretne stanowisko. W najnowszym raporcie Aplikuj.pl pt. „Wielopokoleniowa siła w miejscu pracy”, aż 80 proc. ankietowanych przyznało, że przygotowuje się do rozmowy rekrutacyjnej[1]. A jak to wygląda z perspektywy różnych pokoleń i co na ten temat myślą rekruterzy?

Czytaj więcej

10 sprawdzonych stron do znalezienia pracy w Anglii  

Anglia jest stabilnym regionem gospodarczym, który jest popularny wśród obcokrajowców poszukujących praca w Anglii Kraj ten oferuje nie tylko możliwość szybkiego i łatwego znalezienia pracy, ale także otwiera drzwi do kariery, praktyki języka angielskiego, podróży i migracji. Wiele osób, które chcą znaleźć oferty sezonowe bez znaczącego doświadczenia i specjalnych kwalifikacji, często wyjeżdża do Anglii. Kraj ten oferuje konkurencyjne wynagrodzenia, możliwości rozwoju zawodowego, płatne urlopy i dodatkowe świadczenia za nadgodziny. Aby ułatwić sobie poszukiwanie pracy, warto wziąć pod uwagę wiarygodne strony internetowe.

Czytaj więcej

Powrót do aktywności zawodowej po dłuższej przerwie? Przekuj to w atut!

Chociaż ciągłość pracy jest dobrze postrzegana przez pracodawców, zdarza się, że na jakiś czas musimy zawiesić rozwój naszej kariery zawodowej. Powrót po długiej, często kilkuletniej przerwie może jednak być dla nas niemałym wyzwaniem – tym bardziej, że rynek pracy dynamicznie się zmienia, a firmy oczekują od pracowników coraz to nowszych umiejętności. Mimo to, znalezienie pracy jest jak najbardziej możliwe – wystarczy, jeśli odpowiednio się do tego przygotujemy. Od czego zacząć i jak przekuć w atut naszą przerwę w zawodowym życiorysie?

Czytaj więcej

Kariera w branży IT. Od czego powinni zacząć i z czym będą musieli się zmierzyć wchodzący na rynek pracy IT przedstawiciele pokolenia Z?

Generacja Z (ludzie urodzeni w latach 1995-2012) stopniowo wkracza na ścieżkę rozwoju zawodowego i w najbliższych latach będzie stanowić coraz bardziej liczną grupę na rynku pracy. Takich pracowników wyróżnia wyjątkowa zdolność swobodnego poruszania się i skutecznego funkcjonowania w dwóch światach jednocześnie - online i offline. Jest to jedna z przewag konkurencyjnych kandydatów z generacji Z na rynku pracy, szczególnie w branży nowych technologii.

Czytaj więcej

Dojrzałość coraz bardziej atrakcyjna dla rynku zatrudnienia? 

Europa się starzeje - do 2060 roku co trzeci Europejczyk będzie miał ponad 65 lat[1]. Czy polski rynek zatrudnienia przygotowuje się na te zmiany? Według PwC Golden Age Index, Polska jeszcze kilka lat temu znajdowała się na 30. miejscu spośród 35 krajów OECD – biorąc pod uwagę wykorzystywanie potencjału tej grupy wiekowej. Mamy zatem jeszcze wiele do zrobienia, w szczególności, jeżeli chodzi o zmianę postrzegania Silversów. Myśląc stereotypowo, osoby 50 plus powinny szykować się na wieczny urlop, a swój czas poświęcać wnukom.

Czytaj więcej

Zawodowe życie polskich mam – nie chcą pracować w domu

74 proc. mam aktywnych zawodowo przyznaje, że swoje obowiązki służbowe woli wykonywać w miejscu pracy, a nie w domu, bo łatwiej im się wtedy skoncentrować na zadaniach, wynika z najnowszego badania Grupy Progres. Mimo że część z nich ma wsparcie w opiece nad dzieckiem, to nadal kobiety poświęcają więcej czasu na zajmowanie się rodziną niż mężczyźni. Niejednokrotnie rezygnują przez to z etatu – w grupie osób w wieku produkcyjnym, które są bierne zawodowo ze względów rodzinnych lub osobistych, panie stanowią większość – 59 proc. Panów jest mniej – 41 proc. (GUS).

Czytaj więcej

Księgowa na wagę złota, czyli czego nie powie ci AI

Czy sztuczna inteligencja okaże się dla branży księgowej kamieniem milowym na miarę Excela? W Polsce, zawód ten wykonuje około 400 tys. osób. A to oznacza, że na jednego księgowego w naszym kraju przypada ok. 12,5 tzw. firm. Chociaż dane w tym zakresie są mocno ograniczone, to można z dość dużą dozą pewności założyć, że trend wzrostowy we wszystkich segmentach branży księgowej będzie się utrzymywał. Jednocześnie w każdym sektorze gospodarki widać rosnący wpływ sztucznej inteligencji. AI na dobre rozgościła się w polskim biznesie, przejmując część najbardziej powtarzalnych procesów. Czy może ona znacznie wpłynąć na księgowość? Czy firmy będą wymieniać księgowych na tańszą i dostępną 24 godziny na dobę sztuczną inteligencję?

Czytaj więcej

#Welcome na polskim rynku pracy!

Właśnie mija rok od wybuchu wojny w Ukrainie. W tym czasie do Polski przybyło około 1,3 mln uchodźców. Wśród nich znajdują głównie kobiety, które musiały odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Wiele z nich próbuje wejść na polski rynek pracy.  Projekt #Welcome Fundacji Mamo Pracuj aktywnie im w tym pomaga.

Czytaj więcej

„Z” jak zmiana – o tym, jak pokolenie Z odmienia rynek pracy

Aż 63,05 proc. Polaków w wieku 18-24 uważa, że wypłata jest dla nich najmniej istotna w pracy – wynika z raportu ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”. Jakie jest tak naprawdę pokolenie Z, budzące na rynku pracy tak wiele kontrowersji? Są to osoby, którym nie zależy już na etatach jak ich starszym kolegom. Wolą work-life balance od wysokich stanowisk i spokój po pracy od podwyżek.

Czytaj więcej

Model „work from anywhere” na polskim rynku pracy - perspektywa pracowników i pracodawców

W wyniku zmian na rynku pracy, firmy coraz częściej pochylają się nad nowymi benefitami, modelami pracy i strategiami zatrudnienia. Z kolei specjaliści poszukują ciekawych możliwości rozwoju, oferujących im większą elastyczność. Na popularności zyskuje model „work from anywhere”, zakładający pracę zdalną z dowolnego miejsca na świecie. Początkowo wdrażany na Zachodzie, obecnie testowany jest także przez część polskich pracodawców. Jak wynika z najnowszego raportu Hays Poland, możliwość pracy z zagranicy jest rozwiązaniem, które przynajmniej niektórym pracownikom oferuje 35 proc. firm.

Czytaj więcej

Wedel z edukacyjnym cyklem wideo wspierającym kandydatów z niepełnosprawnościami poszukujących pracy

Firmy są coraz bardziej świadome potrzeby otwierania się na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami (OzN). To dobry czas na poszukiwanie pracy dla kandydatów ze szczególnymi potrzebami. Aby zaktywizować OzN i ułatwić im wejście na rynek pracy, Wedel przygotował cykl materiałów wideo ze wskazówkami, które mają wesprzeć kandydatów w tym procesie. W rozbudowanej zakładce „Kariera” oraz na firmowym kanale na platformie YouTube można znaleźć serię filmów, będących kontynuacją działań Wedla w ramach programu CzekoSprawni. Cennych porad udzielają ekspertki z firmy Wedel oraz Fundacji Aktywizacja.

Czytaj więcej

Zapotrzebowanie na specjalistycznych pracowników ze znajomością ukraińskiego wzrosło 10 krotnie

Coraz częściej firmy ukraińskie poszukując nowych możliwości rozwoju, decydują się na otwarcie swoich oddziałów albo w ogóle przenieść całe przedsiębiorstwa do Polski. Obecnie działa ponad 25 tysięcy takich firm, co tworzy kolejne wyzwania dla rynku pracy, bo firmy te poszukują pracowników biurowych, którzy znają się na specyfice działania polskich urzędów, rynku i zawiłości podatkowych, a także znają dobrze oba języki – polski i ukraiński. 

Czytaj więcej

Raport “Reskilling pracowników” Premiera już 31 stycznia!

Reskilling, upskilling, outplacement  to główne trendy rynku pracy na najbliższe lata. Jakim wyzwaniom muszą sprostać firmy oraz pracownicy, aby utrzymać się na rynku? Kierunki i odpowiedzi w kontekście rozwoju zawodowego oraz stabilności zatrudnienia wskaże „Wielki reset umiejętności” czyli raport nt. reskillingu pracowników autorstwa Future Collars i ICAN Institute. Raport zaprezentowany zostanie 31 stycznia 2023 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Czytaj więcej

25% pracodawców planuje redukcję etatów, a 48% firm chce pozostawić zatrudnienie na tym samym poziomie

W I kwartale 2023 roku 24% polskich pracodawców chce poszukiwać nowych rąk do pracy, redukcję stanowisk deklaruje 25% organizacji, a 48% firm prognozuje pozostawienie zatrudnienia na niezmienionym poziomie. Prognoza netto zatrudnienia dla Polski na pierwszy kwartał 2023 roku to -2%. W praktyce oznacza to, że możemy spodziewać się większej liczby zwolnień – takie dane płyną z opublikowanego dziś raportu ManpowerGroup, prezentującego plany rekrutacyjne firm na czas od stycznia do końca marca tego roku.

Czytaj więcej

Czy kierowca zawodowy pracuje w święta?

To, czy jako kierowca zawodowy będziemy pracować w święta, jest zależne od kraju, w jakim się znajdujemy, umowy z pracodawcą oraz konieczności. Nierzadko standardowe trasy transportowe nie odbywają się w święta, ale czasami może dojść do takiej sytuacji, że w okresie świątecznym będziemy poza domem. Wtedy wolne można odebrać w inny dzień lub liczyć na wynagrodzenie wraz z odpowiednimi dodatkami za pracę w dzień wolny. Dowiedz się, czy kierowca zawodowy pracuje w święta oraz z czym jeszcze wiąże się wykonywanie tego zawodu.

Czytaj więcej

Kobiety w IT - branża potrzebuje różnorodności

Pula talentów IT w Polsce stale rośnie, jednak wzrost w obecnym tempie nie zaspokoi rynkowych potrzeb w najbliższym czasie. Remedium na ten stan rzeczy może być większa obecność kobiet w branży, które dziś stanowią niewielką część pracowników IT w kraju - co widać szczególnie wśród specjalizacji związanych z programowaniem. Jak jednak przewidują eksperci z ITDS Polska, udział kobiet w IT będzie rósł, czego efektem będzie nie tylko zmniejszenie niedoborów kadrowych w branży, ale także wnoszona do firm i zespołów różnorodność.

Czytaj więcej

Różnorodność przyszłością organizacji. Raport Future 2022/2023. Rynek pracy i zawody przyszłości

Zróżnicowane cele i potrzeby pokoleń Snowflakes, Perennials oraz Silver. Zmodyfikowane modele współpracy zapewniające odpowiednie warunki rozwoju oraz dostateczną troskę o poczucie dobrostanu. Różnorodność zespołów pod kątem nie tylko płci czy wieku, ale przede wszystkim ich talentów czy kulturowego zaplecza. To tylko część wyzwań dla organizacji przyszłości, jakie wskazuje najnowszy „Raport Future 2022/2023. Rynek pracy i zawody przyszłości” autorstwa Kasi Syrówki.

Czytaj więcej

Workation – nowy trend pracy czy sposób na ucieczkę od służbowych obowiązków?

Blisko dwie trzecie (65%) Polaków planuje urlop wypoczynkowy w sezonie letnim. Stanowi to niemal o 20% więcej niż rok wcześniej – wynika z badania dotyczącego planów wyjazdowych Polaków przeprowadzonego na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej. Jednak jak się okazuje, wyjazd w cieplejsze rejony nie musi wiązać się z koniecznością brania „wolnego” od pracy i wykorzystywania dni urlopowych.

Czytaj więcej

Dobra atmosfera w pracy – 6 kluczowych aspektów

Minęły czasy, kiedy głównym powodem wyboru pracodawcy była jego stabilność finansowa i poziom wynagrodzeń. Wraz z wejściem na rynek pracy przedstawicieli generacji Y i Z wzrosło znaczenie czynników pozapłacowych. Elementem, na który młodsze pokolenie pracowników zwraca szczególną uwagę, jest atmosfera w pracy. Jest to jedno z ważniejszych kryteriów wyboru pracodawcy. Ale także powód, dla którego pracownicy są skłonni ponownie wkroczyć do raz opuszczonej rzeki. Pojawia się zatem pytanie – jak budować dobrą atmosferę w pracy? Oto 6 nieodzownych elementów.

Czytaj więcej

TOP5 specjalizacji przyszłości w IT. Na te zawody zapotrzebowanie będzie rosło

Trendy na rynku pracy w IT szybko rozprzestrzeniają się po świecie. Intensywna transformacja cyfrowa sprawia, że cały czas pojawiają się nowe specjalizacje, które podbijają rynek. Śledzenie rozwoju nowych stanowisk w IT pozwala pracownikom branży nadążyć za zmianami i dopasowywać się do potrzeb rynku pracy. Eksperci HRS-IT, firmy specjalizującej się w rekrutacji i zatrudnianiu profesjonalistów z branży IT, wskazują które specjalizacje są najbardziej przyszłościowe i ile można w nich zarobić.

Czytaj więcej

Rynek pracy i kompetencje – aktualne trendy i wyniki badań

Badania przeprowadzone wśród pracodawców i pracowników pokazują niepewność na rynku pracy. W kwietniu 2022 r. stopa bezrobocia była niższa niż w marcu, ale urzędy pracy zarejestrowały o wiele mniej ofert. Zmalało także średnie miesięczne wynagrodzenie. Inflacja stała się głównym powodem do szukania nowej pracy. Przedstawiamy wnioski z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości „Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań”.

Czytaj więcej

Zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych rośnie i będzie rosło.  Szykuje się też praca w spichlerzu Europy.

22 proc. – o tyle średnio wzrosło zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych w pierwszej połowie br. w porywaniu z analogicznym okresem 2021 r., wynika z danych Grupy Progres. Firmy rekrutują na potęgę, mimo rosnącej inflacji i kosztów prowadzenia biznesu oraz wojny w Ukrainie wpływającej na sytuację kadrową w Polsce. Zapotrzebowanie na pracowników będzie jeszcze większe, bo rządowa strategia bezpieczeństwa żywnościowego Polski zakłada częściowe przejęcie od Ukrainy roli głównego producenta żywności dla Europy.

Czytaj więcej

Droga do IT, czyli jak przebranżawiają się Polacy

72 proc. absolwentów kursów programowania zarabia w IT więcej niż w innej branży przed kursem. Jak wynika z raportu Software Development Academy (SDA), aż 60 proc. osób, które ukończyły kursy programowania w ciągu ostatnich dwóch lat, pomyślnie przeszły proces przebranżowienia i dziś pracują w IT. Ponad 16 proc. z nich deklaruje, że zarabia więcej o 91–100 proc. niż w poprzedniej branży.

Czytaj więcej

Pieniądze znowu najważniejsze dla pracowników. Elastyczność i inne benefity schodzą na dalszy plan.

Pandemia miała zmienić na stałe piramidę potrzeb pracowników i wyróżnić m.in. elastyczność. Obecna sytuacja społeczno-gospodarcza szybko to zweryfikowała. Inflacja i rosnące koszty życia powodują, że nie chcemy kilku dni pracy zdalnej w tygodniu, tylko podwyżek, które dogonią coraz wyższe ceny. Eksperci Personnel Service podkreślają, że dla wyższego wynagrodzenia jesteśmy też gotowi zmienić pracę. To rodzi jednak duży problem. Z raportu amerykańskiej firmy Robert Half wynika, że 56 proc. menadżerów zwraca uwagę na kompresję płac, czyli zjawisko, w którym nowi pracownicy otrzymują wyższe wynagrodzenia niż aktualnie zatrudnieni.

Czytaj więcej

Średnia arytmetyczna w analityce wynagrodzeń – nie tak trywialny wskaźnik, jak się wydaje

Może wydawać się, iż w analityce wynagrodzeń nie ma prostszego wskaźnika niż średnia arytmetyczna. Przecież już nawet dzieci w szkole podstawowej odwołują się do wskaźników bazujących na średniej - obliczają średnie ocen, by dowiedzieć się, kto jest najlepszym uczniem. Średnia arytmetyczna jako wskaźnik może wydawać się intuicyjnie zrozumiała i tak trywialna, że nie warto o niej dyskutować. Jednak, interpretacja średniej nie zawsze jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać, a niezrozumienie, co oznacza „wartość średnia” prowadzić może do pomyłek w analizie danych o wynagrodzeniach.

Czytaj więcej

Polski Ład. Czy specjaliści IT prowadzący JDG masowo przejdą na ryczałt? Komu to się opłaca?

W 2022 roku zmieniają się zasady funkcjonowania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Ta forma opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej może być – obok zasad ogólnych (skali podatkowej) i podatku liniowego – atrakcyjną, a nawet bardzo atrakcyjną alternatywą dla wybranych zawodów. Wygląda na to, że specjaliści IT – których wynagrodzenia i tak są legendarne – zarobią jeszcze więcej. Według wyliczeń ekspertów platformy Banqup nawet o 10 proc.

Czytaj więcej

Dobra praca to za mało. Daj pracownikom możliwość zmiany świata.

Prawie 50 tysięcy specjalistów IT – tyle aktualnie pracowników zatrudnionych jest w branży technologicznej w Krakowie. Czy w takim mieście można znaleźć jeszcze w ogóle ludzi do pracy w IT? Jak dotrzeć ze swoją ofertą do tych, na których codziennie czeka kilka nowych, często podobnych do siebie propozycji?

Czytaj więcej

Wzrasta rola kobiet w przemyśle

Międzynarodowe firmy z branży produkcyjnej od lat wdrażają programy mające na celu zatrudnianie większej ilości kobiet w zespołach technicznych. Trend też jest widoczny także w Polsce. Z badania „Kobieta w branży przemysłowej” przeprowadzonego przez HRK wynika, że 34% firm deklaruje wzrost zatrudnienia kobiet na stanowiska specjalistyczne inżynierskie i naukowo-techniczne.

Czytaj więcej

Czym dokładnie zajmują się programiści RPA?

Stanowisko programisty RPA to relatywnie młody zawód, z którym jednak wielu specjalistów IT wiąże duże nadzieje. Rozwój nowoczesnych technologii, wzrost popularności automatyzacji i robotyzacji wdzierający się do praktycznie każdej branży sprawia, że wiele osób myśli o zmianie stanowiska i rozwoju właśnie w stronę Robotic Process Automation.

Czytaj więcej

Najbardziej poszukiwani inżynierowie na rynku pracy - prognoza na 2021 rok

Branże medyczna i farmaceutyczna, FMCG, e-commerce, usługi kurierskie i programistyczne oraz analityka biznesowa - to sektory, które zdecydowanie zyskały na znaczeniu w mijającym roku. Jak oceniają eksperci, mocno straciło natomiast lotnictwo i motoryzacja. Jaki to będzie miało wpływ na zatrudnienie specjalistów w 2021 roku? Oto najnowsze prognozy.

Czytaj więcej

Rozwiązanie problemu ciągłości pracy w firmie podczas epidemii

Na koniec października liczba osób objętych kwarantanną sięgała 500 tys., co dla wielu przedsiębiorstw oznacza problem z dostępem do pracowników. Druga fala pandemii koronawirusa ponownie staje się zagrożeniem dla polskiego rynku pracy, który będzie cierpiał ze względu na surowe restrykcje administracyjne. Niewykluczony jest nawet twardy lockdown. Czy gig economy jest rozwiązaniem dla firm?

Czytaj więcej

Rynek pracownika czy rynek pracodawcy? Nowe różnice na rynku pracy

W związku z pandemią dużo zaczęło się mówić, że to koniec rynku pracownika. Niektórzy pracodawcy odczuli ulgę i celowo przekazywali takie informacje, żeby „zmotywować” pracowników do działania. Nie można jednoznacznie twierdzić, że nadszedł czas sprzyjający wyłącznie pracodawcom. Pojawia się dużo nowych pytań i niewiadomych.

Czytaj więcej

Rynek pracownika czy pracodawcy? O dwóch skrajnościach na rynku pracy

Polski rynek pracy zderza się obecnie z dwiema skrajnościami. Z jednej strony w wyniku pandemii wzrosło bezrobocie i coraz częściej mówi się o rynku pracodawcy, z drugiej – wiele firm ma realne problemy ze skompletowaniem kadry, zarówno stałej jak i tymczasowej. To, z którą sytuacją mamy do czynienia zależy w dużej mierze od obszaru działalności przedsiębiorstwa.

Czytaj więcej

Zatrudnienie Azjatów w polskich firmach wzrosło prawie o połowę

W I półroczu 2019 roku wydano ponad 162 tys. zezwoleń na pracę dla obywateli Ukrainy, o aż 47% więcej niż rok wcześniej. Zdecydowanie mniej, bo zaledwie 35 tys. zezwoleń trafiło w ręce obywateli krajów azjatyckich. Skala jest zdecydowanie mniejsza, ale wzrosty równie silne. W porównaniu do I półrocza 2018 roku, w tym roku firmy w Polsce zatrudniły aż o 42% więcej pracowników z Azji. Tendencja wzrostowa będzie się utrzymywać.

Czytaj więcej

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.