Czy kierowca zawodowy pracuje w święta?

Rynek pracy, Trendy

Czy kierowcy pracują w święta?

To, czy zawodowy kierowca pracuje w święta, czy też nie, jest regulowane przede wszystkim umową z pracodawcą oraz prawodawstwem kraju, w którym pracuje. W Polsce kierowcy przewożący towar nie jeżdżą, natomiast osoby zajmujące się transportem ludzi najczęściej muszą stawić się w pracy. Istotne jest to, żeby pracodawca oddał przepracowane dni w innym terminie lub wypłacił stosowne wynagrodzenie za ten okres wraz z dodatkami. Dzień wolny w przypadku pracy w święto w Polsce musi nastąpić w tym samym okresie rozliczeniowym. Oprócz tego oczywiście pierwszy i drugi dzień świąt są dniami ustawowo wolnymi od pracy.

Dni wolne od pracy w Niemczech

Sytuacja podobnie wygląda w Niemczech, gdzie prawo federalne (niezależnie od landu, w którym przebywamy) stanowi, że pierwszy i drugi dzień świąt (Weihnachtstag) są wolne. W które jeszcze dni nie idziemy do pracy?

  • 1 stycznia – Nowy Rok – Neujahr,
  • 7 kwietnia – Wielki Piątek – Karfreitag,
  • 10 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny – Ostermontag,
  • 1 maja – Święto Pracy - Tag der Arbeit,
  • 18 maja – Dzień Wniebowstąpienia Pańskiego - Christi Himmelfahrt,
  • 29 maja – Zielone Świątki – Pfingstmontag,
  • 3 października – Dzień Zjednoczenia Niemiec, czyli Tag der Deutschen Einheit.

Oprócz wymienionych świąt istotne są także te, które obowiązują w poszczególnych landach. Przykładowo - Wszystkich Świętych (Allerheiligen) jest obchodzone w 5 landach, natomiast Święto Reformacji (Reformationstag) aż w 9.

Ile zarabia kierowca zawodowy w Niemczech?

Wynagrodzenie za pracę zawodowego kierowcy w Niemczech wynosi pomiędzy 2500, a 3100 euro, co w przeliczeniu na złotówki daje 11750-14570 – te dane pochodzą ze strony dungito.pl. Jeżeli jesteś zainteresowany pracą kierowcy za granicą, warto przejrzeć aktualne oferty pracy dla kierowców Dungito. Można wybierać spośród różnych ofert pracy. Do wyboru mamy między innymi:

  • trasy dalekobieżne, międzynarodowe oraz lokalne w poszczególnych landach,
  • BDF, samochody z plandeką, chłodnie, silosy, cysterny.

Jak wygląda praca kierowcy CE? Niemcy

Praca dla kierowcy w Niemczech właściwie nie jest zbyt trudna do znalezienia. Kluczowe jest jedynie to, by znaleźć uczciwego pracodawcę. Rzetelne firmy lub agencje pracy tymczasowej zazwyczaj oferują możliwość wyboru, w jakim systemie chcemy pracować. Oprócz tego standardem jest płatny dzień próbny, dodatki i premie czy pakiet świadczeń socjalnych takich jak podstawowe ubezpieczenie, Kindergeld oraz składka na emeryturę. Jeżeli nie przepracujemy w Niemczech tyle czasu, żeby to właśnie ten kraj stał się naszą rezydencją podatkową, a składki odprowadzamy w Polsce, to możliwe jest późniejsze odzyskanie podatku.

Praca — kierowca, Niemcy, bez języka – czy to możliwe?

Do pracy kierowcy, który przewozi towary na tzw. trasach wokół komina lub dalekobieżnych nierzadko nie trzeba znać języka niemieckiego. To, jaki język jest wymagany do pracy, najczęściej jest określone w ogłoszeniu – może to być język niemiecki w stopniu podstawowym lub komunikatywnym, język angielski, a sporadycznie nawet wyłącznie język polski. Nierzadko firmy dysponują własnymi koordynatorami, którzy mogą być (ale nie muszą) tej samej narodowości, co pracownicy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zawsze każdy dodatkowy język znacznie ułatwia szukanie pracy – szczególnie jako kierowca. Przeglądając oferty, największą uwagę należy zwrócić na rodzaj posiadanego prawa jazdy. Oferty najczęściej skierowane są do osób, które posiadają prawo jazdy kat. C lub CE z kodem 95.

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.