Nie-trudny pierwszy krok Staż – czyli weryfikacja teorii w praktyce

Rynek pracy, Czytelnia

W Polsce w roku akademickim 2019/2020 wykształcenie zdobywało ok. 1,2 mln studentów. Co roku na rynku pracy pojawia się ok. 350 tys. osób z wyższym tytułem naukowym. Już okres studiów, ale też pierwsze chwile tuż po zakończeniu edukacji są momentami, w których warto podjąć pierwszy krok na swojej ścieżce zawodowej – czyli udać się na staż. O tym jak ważne jest to przedsięwzięcie, co jest istotne przy wyborze i dlaczego warto opowiada employer branding manager z Capgemini Polska.

Jak wskazuje Główny Urząd Statystyczny, dokładnie 1 203 998 żaków w roku akademickim 2019/2020 studiowało na polskich uczelniach wyższych. W tym ponad 790 tys. w trybie stacjonarnym – tzw. studia dzienne. Studenci wyższych lat studiów lub absolwenci wielu kierunków są z niecierpliwością wyczekiwani przez pracodawców – zwłaszcza większe, rozbudowane przedsiębiorstwa, które niemalże stale prowadzą rekrutacje.

- Ciekawa, z możliwością rozwoju, zgodna z kierunkiem studiów, z miłymi współpracownikami, dobrze płatna i z pozapłacowymi benefitami – tak mniej więcej klarują się oczekiwania osób chcących rozpocząć swoją przygodę z pracą zawodową. Niestety bardzo często kwestia otrzymania pracy rozbija się o doświadczenie, bo pracodawcy wymagają choć minimalnego okresu przepracowanego w danym zawodzie lub na podobny stanowisku. Tu zwykle rodzi się pytanie – jak takie doświadczenie zdobyć, skoro wszyscy już poszukują pracowników, którzy pierwszą taką pracę mają za sobą. Z mojej perspektywy odpowiedź jest krótka – staż! – mówi Magdalena Dorożyńska, employer branding manager z Capgemini Polska.

JA – STAŻYSTA

Czasy, w których praca stażysty kojarzyła się wyłącznie z parzeniem kawy już dawno odeszły w niepamięć. Dziś staż w większości firm jest rozumiany jako czas weryfikacji teorii w praktyce, poznania specyfiki pracy w zawodzie i możliwości doszlifowania niezbędnych praktycznych kompetencji.

- Do stażystów dziś kieruje się bardzo ciekawą, bogatą ofertę stażową, bo pracodawcy mają świadomość, że już w tych młodych, choć jeszcze niedoświadczonych pracownikach są wyjątkowe talenty, potencjalni eksperci, którzy mogą wnieść do firmy nową wartość, świeże spojrzenie – tłumaczy Magdalena Dorożyńska. – Wspierając młodych ludzi w momencie wejścia na rynek pracy, uczymy ich pracy z klientem, zależy nam na tym, by chcieli odważnie rozwijać się profesjonalnie w ramach naszej organizacji i wybierać optymalne dla siebie ścieżki kariery – dodaje.

Firmy oferują szereg profitów (m.in. szkolenia, warsztaty) i programów stażowych lub rozwojowych, których zadaniem jest wspieranie stażystów w płynnym wejściu w świat pracy. Takie podejście jest korzystnym rozwiązaniem dla obu stron – zarówno firmy, jak i stażysty. Jakie korzyści z odbycia stażu ma stażysta? Przede wszystkim otrzymuje cenne doświadczenie, które może umieścić w CV i wykazywać zdobyte umiejętności. Coraz więcej firm docenia współprace stażowe i oferuje stażystom możliwość dalszego rozwoju na adekwatnych stanowiskach – juniorskich.

Stażysta znajduje się w komfortowym położeniu, bo zwykle jego praca jest nadzorowana i wspierana przed doświadczonych kolegów, którzy pełnią rolę mentorów – przewodników nie tylko po kwestiach zawodowych, ale także firmowych  - pozwalają lepiej poznać realia pracy w danej firmie.

Stażystę zatrudnię – teraz!

Wiele korzyści z zatrudnienia stażysty płynie także do firmy, która zyskuje na swoim pokładzie nowego pracownika, który oswajając się z realiami poważnej pracy może wprowadzić nową wartość, poprzez swoje niezakłócone innymi doświadczeniami podejście. Przedsiębiorstwa często decydują się na zatrudnienie stażysty także ze względu na konieczność wykonywania względnie prostych, acz czasochłonnych zadań, które niejednokrotnie pozwalają wiele zrozumieć – np. proces raportowania. Nie da się ukryć, że dużym walorem dla firm przyjmujących stażystów jest także kwestia finansowa.

- Największą wartością, którą dostrzegamy w pracy ze stażystami jest możliwość wyłowienia prawdziwych talentów. Coraz powszechniejszą praktyką jest zatrudnianie stażystów do pracy, którzy dobrze realizują powierzone zadania, często wykazują się sporym zaangażowaniem czy oddaniem. Oprócz wpisu w CV dostarczamy stażyście stabilność i możliwość rozwinięcia skrzydeł pod okiem najlepszych specjalistów – dodaje Dorożyńska z Capgemini.

Stażyści są mile widzianą grupą pracowniczą w wielu organizacjach, zwłaszcza, gdy dana branża, jak chociażby IT, boryka się z dużymi niedoborami kadrowymi. To właśnie tacy pracownicy stają się wówczas najlepszą inwestycją, która w krótkim czasie może dołączyć do realizowanych projektów.

Capgemini zaprasza na staż

Jak podkreśla Magdalena Dorożyńska – w Capgemini funkcjonują dwa główne programy rozwojowe, które mogą pomóc stażystom we wkroczeniu na ścieżkę zawodową. Pierwszym z nich jest skierowany do utalentowanych absolwentów, którzy mogą spróbować swoich sił w konsultingu i przymierzyć się do stanowisk łączących technologie, finanse i kreatywne projektowanie, Fast Track to Consulting. To roczny program, który uczy poprzez ścisłą współpracę z klientami.

W ramach drugiego z programów rozwojowych Capgemini oferuje półproczny staż „Start In IT”, który został przygotowany z myślą o studentach i absolwentach, którzy planują rozpocząć swoją karierę w dziale IT.

Na tej ścieżce stażyści mogą poszerzać wiedzę na temat innowacyjnych rozwiązań, rozwijać pasje z zakresu nowych technologii i techniczne umiejętności w takich obszarach, jak: Service Integration & Management, Tools Development, ServiceNow Development, Testing & Application Management, Cloud Platform Engineering, Adoption Change Management and UX/UI Analysis, Cybersecurity.

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.