Do 2027 r. z globalnego rynku zniknie 83 mln miejsc pracy, a 69 mln zostanie utworzonych – tak wynika z raportu World Economic Forum. Zmiany najmocniej dotkną pracowników administracyjnych, księgowości, osób zajmujących się wprowadzaniem danych. Jednocześnie wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów od sztucznej inteligencji i cyberbezpieczeństwa.
Czytaj więcejHot skills i kompetencje przyszłości – w co warto inwestować?
Automatyzacja pracy, zrównoważony rozwój, zmiany demograficzne to zjawiska, które wpływają na funkcjonowanie przedsiębiorstw i rynek pracy. Jak pomimo ciągłych zmian pozostać atrakcyjnym na rynku pracy niezależnie od branży i zajmowanego stanowiska? Większość osób będzie musiała ciągle podnosić swoje kompetencje lub przekwalifikować się. W jakie kompetencje warto inwestować? Eksperci i pracodawcy biorący udział w branżowych badaniach Bilans Kapitału Ludzkiego zidentyfikowali hot skills oraz kompetencje przyszłości.
Czytaj więcej“Wtedy dostałem nowe życie…”.6 historii, które pomogliśmy napisać.
Liczba imigrantów w Polsce stale rośnie. Przyjeżdżają tutaj w poszukiwaniu „lepszego życia” i nowych możliwości. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że liczba zarejestrowanych w Polsce cudzoziemców wyniosła na koniec 2023 roku 1 127 744 osoby. Dla polskiej gospodarki oznacza to dodatkowe ręce do pracy. A dla Agencji Pracy - nowe wyzwania, z którymi trzeba się zmierzyć. KONO nie jest firmą, która “tylko” zatrudnia imigrantów. Tworzymy społeczność ludzi, którzy dzięki naszej pomocy odnajdują swoje miejsce w Polsce i zaczynają życie na nowo. W naszych reportażach przedstawiamy Wam historie sześciu takich osób z Europy, Azji i Afryki.
Czytaj więcejW jakich zawodach brakuje rąk do pracy?
Wszystkie osoby poszukujące zatrudnienia w Lublinie mogą ze zdecydowanym optymizmem patrzeć w przyszłość. Niska stopa bezrobocia i bardzo wysokie średnie wynagrodzenie to dwa główne czynniki budujące jakość lokalnej ekonomii. Na uwagę zasługują również wyjątkowo dobre warunki zatrudnienia czy spora reprezentacja zawodów deficytowych na rzetelnych listach.
Czytaj więcejTrendy na rynku pracy w 2024: w oczekiwaniu na gospodarcze odbicie
Wysokie koszty działalności, rosnące płace i oczekiwania pracowników oraz niedobór kadr to tylko kilka wyzwań, z którymi mierzą się przedsiębiorstwa. Choć sytuację rynku pracy nadal charakteryzuje niepewność, eksperci prognozują nadchodzące „odmrożenie” i powrót do aktywniejszych rekrutacji.
Czytaj więcejPolki stawiają na karierę w IT
Wyniki tegorocznego badania „Reskilling oczami Polaków”1, zrealizowanego przez szkołę kompetencji cyfrowych Future Collars i Amazon pokazują, że ponad połowa pracujących badanych w wieku 30-59 lat myśli o zmianie branży. Co druga osoba w tej grupie rozważa podjęcie pracy w sektorze IT, przy czym kobiety deklarują chęć wejścia na tę ścieżkę zawodową częściej niż mężczyźni.
Czytaj więcejKomisja Europejska rozpoczyna kampanię mającą na celu zwalczanie stereotypów dotyczących płci
Stereotypy związane z płcią wciąż są powszechne w Polsce oraz innych krajach Unii Europejskiej. Komisja Europejska rozpoczęła w Polsce kampanię #EndGenderStereotypes w mediach społecznościowych. Jej celem jest zakwestionowanie utrzymujących się stereotypów dotyczących płci, które mają wpływ na budowanie nierówności społecznych. Działania kampanii prowadzone będą w krajach Unii Europejskiej od 23 listopada 2023 r.
Czytaj więcej
Karty przetargowe w walce o finansistów na rynku pracy
W 2023 roku firmy intensywnie poszukiwały pracowników w obszarze finansów, a największym zainteresowaniem cieszyły się stanowiska ekspertów podatkowych, głównych oraz samodzielnych księgowych i kontrolerów finansowych. Od kandydatów oczekiwano nie tylko wiedzy merytorycznej, ale również wysoko rozwiniętych umiejętności miękkich, umożliwiających efektywną współpracę z biznesem. Specjaliści oczekiwali podwyżki na poziomie co najmniej 20%. Pracodawcy musieli spełnić zarówno oczekiwania finansowe, jak i pozafinansowe, istotne dla kandydatów.
Czytaj więcej80 proc. kandydatów do pracy uważa, że przygotowuje się do rozmowy. Co na to rekruterzy?
Wynik rekrutacji zależy nie tylko od kompetencji i doświadczenia potencjalnego pracownika, lecz także jego wiedzy o przyszłym miejscu zatrudnienia. W trakcie spotkania rekruter może zadać pytania o kulturę organizacyjną firmy, jej ofertę, a także motywację do złożenia CV na konkretne stanowisko. W najnowszym raporcie Aplikuj.pl pt. „Wielopokoleniowa siła w miejscu pracy”, aż 80 proc. ankietowanych przyznało, że przygotowuje się do rozmowy rekrutacyjnej[1]. A jak to wygląda z perspektywy różnych pokoleń i co na ten temat myślą rekruterzy?
Czytaj więcej10 sprawdzonych stron do znalezienia pracy w Anglii
Anglia jest stabilnym regionem gospodarczym, który jest popularny wśród obcokrajowców poszukujących praca w Anglii Kraj ten oferuje nie tylko możliwość szybkiego i łatwego znalezienia pracy, ale także otwiera drzwi do kariery, praktyki języka angielskiego, podróży i migracji. Wiele osób, które chcą znaleźć oferty sezonowe bez znaczącego doświadczenia i specjalnych kwalifikacji, często wyjeżdża do Anglii. Kraj ten oferuje konkurencyjne wynagrodzenia, możliwości rozwoju zawodowego, płatne urlopy i dodatkowe świadczenia za nadgodziny. Aby ułatwić sobie poszukiwanie pracy, warto wziąć pod uwagę wiarygodne strony internetowe.
Czytaj więcejPowrót do aktywności zawodowej po dłuższej przerwie? Przekuj to w atut!
Chociaż ciągłość pracy jest dobrze postrzegana przez pracodawców, zdarza się, że na jakiś czas musimy zawiesić rozwój naszej kariery zawodowej. Powrót po długiej, często kilkuletniej przerwie może jednak być dla nas niemałym wyzwaniem – tym bardziej, że rynek pracy dynamicznie się zmienia, a firmy oczekują od pracowników coraz to nowszych umiejętności. Mimo to, znalezienie pracy jest jak najbardziej możliwe – wystarczy, jeśli odpowiednio się do tego przygotujemy. Od czego zacząć i jak przekuć w atut naszą przerwę w zawodowym życiorysie?
Czytaj więcejKariera w branży IT. Od czego powinni zacząć i z czym będą musieli się zmierzyć wchodzący na rynek pracy IT przedstawiciele pokolenia Z?
Generacja Z (ludzie urodzeni w latach 1995-2012) stopniowo wkracza na ścieżkę rozwoju zawodowego i w najbliższych latach będzie stanowić coraz bardziej liczną grupę na rynku pracy. Takich pracowników wyróżnia wyjątkowa zdolność swobodnego poruszania się i skutecznego funkcjonowania w dwóch światach jednocześnie - online i offline. Jest to jedna z przewag konkurencyjnych kandydatów z generacji Z na rynku pracy, szczególnie w branży nowych technologii.
Czytaj więcejDojrzałość coraz bardziej atrakcyjna dla rynku zatrudnienia?
Europa się starzeje - do 2060 roku co trzeci Europejczyk będzie miał ponad 65 lat[1]. Czy polski rynek zatrudnienia przygotowuje się na te zmiany? Według PwC Golden Age Index, Polska jeszcze kilka lat temu znajdowała się na 30. miejscu spośród 35 krajów OECD – biorąc pod uwagę wykorzystywanie potencjału tej grupy wiekowej. Mamy zatem jeszcze wiele do zrobienia, w szczególności, jeżeli chodzi o zmianę postrzegania Silversów. Myśląc stereotypowo, osoby 50 plus powinny szykować się na wieczny urlop, a swój czas poświęcać wnukom.
Czytaj więcejPracodawca i pracownik jutra. Są tacy, którzy wiedzą, jak budować przyszły rynek pracy
Nikt nie wie o kluczowych kompetencjach zawodowych tyle, co osoby dające zatrudnienie. W dzisiejszym świecie pracodawcy na szczęście mają wpływ na kształtowanie przyszłego pracownika. To od nich w dużej mierze zależy, czy osoby w wieku zawodowym będą zdobywać umiejętności potrzebne na jutrzejszym rynku pracy.
Czytaj więcejZawodowe życie polskich mam – nie chcą pracować w domu
74 proc. mam aktywnych zawodowo przyznaje, że swoje obowiązki służbowe woli wykonywać w miejscu pracy, a nie w domu, bo łatwiej im się wtedy skoncentrować na zadaniach, wynika z najnowszego badania Grupy Progres. Mimo że część z nich ma wsparcie w opiece nad dzieckiem, to nadal kobiety poświęcają więcej czasu na zajmowanie się rodziną niż mężczyźni. Niejednokrotnie rezygnują przez to z etatu – w grupie osób w wieku produkcyjnym, które są bierne zawodowo ze względów rodzinnych lub osobistych, panie stanowią większość – 59 proc. Panów jest mniej – 41 proc. (GUS).
Czytaj więcejKsięgowa na wagę złota, czyli czego nie powie ci AI
Czy sztuczna inteligencja okaże się dla branży księgowej kamieniem milowym na miarę Excela? W Polsce, zawód ten wykonuje około 400 tys. osób. A to oznacza, że na jednego księgowego w naszym kraju przypada ok. 12,5 tzw. firm. Chociaż dane w tym zakresie są mocno ograniczone, to można z dość dużą dozą pewności założyć, że trend wzrostowy we wszystkich segmentach branży księgowej będzie się utrzymywał. Jednocześnie w każdym sektorze gospodarki widać rosnący wpływ sztucznej inteligencji. AI na dobre rozgościła się w polskim biznesie, przejmując część najbardziej powtarzalnych procesów. Czy może ona znacznie wpłynąć na księgowość? Czy firmy będą wymieniać księgowych na tańszą i dostępną 24 godziny na dobę sztuczną inteligencję?
Czytaj więcej#Welcome na polskim rynku pracy!
Właśnie mija rok od wybuchu wojny w Ukrainie. W tym czasie do Polski przybyło około 1,3 mln uchodźców. Wśród nich znajdują głównie kobiety, które musiały odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Wiele z nich próbuje wejść na polski rynek pracy. Projekt #Welcome Fundacji Mamo Pracuj aktywnie im w tym pomaga.
Czytaj więcej„Z” jak zmiana – o tym, jak pokolenie Z odmienia rynek pracy
Aż 63,05 proc. Polaków w wieku 18-24 uważa, że wypłata jest dla nich najmniej istotna w pracy – wynika z raportu ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”. Jakie jest tak naprawdę pokolenie Z, budzące na rynku pracy tak wiele kontrowersji? Są to osoby, którym nie zależy już na etatach jak ich starszym kolegom. Wolą work-life balance od wysokich stanowisk i spokój po pracy od podwyżek.
Czytaj więcejModel „work from anywhere” na polskim rynku pracy - perspektywa pracowników i pracodawców
W wyniku zmian na rynku pracy, firmy coraz częściej pochylają się nad nowymi benefitami, modelami pracy i strategiami zatrudnienia. Z kolei specjaliści poszukują ciekawych możliwości rozwoju, oferujących im większą elastyczność. Na popularności zyskuje model „work from anywhere”, zakładający pracę zdalną z dowolnego miejsca na świecie. Początkowo wdrażany na Zachodzie, obecnie testowany jest także przez część polskich pracodawców. Jak wynika z najnowszego raportu Hays Poland, możliwość pracy z zagranicy jest rozwiązaniem, które przynajmniej niektórym pracownikom oferuje 35 proc. firm.
Czytaj więcejWedel z edukacyjnym cyklem wideo wspierającym kandydatów z niepełnosprawnościami poszukujących pracy
Firmy są coraz bardziej świadome potrzeby otwierania się na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami (OzN). To dobry czas na poszukiwanie pracy dla kandydatów ze szczególnymi potrzebami. Aby zaktywizować OzN i ułatwić im wejście na rynek pracy, Wedel przygotował cykl materiałów wideo ze wskazówkami, które mają wesprzeć kandydatów w tym procesie. W rozbudowanej zakładce „Kariera” oraz na firmowym kanale na platformie YouTube można znaleźć serię filmów, będących kontynuacją działań Wedla w ramach programu CzekoSprawni. Cennych porad udzielają ekspertki z firmy Wedel oraz Fundacji Aktywizacja.
Czytaj więcejZapotrzebowanie na specjalistycznych pracowników ze znajomością ukraińskiego wzrosło 10 krotnie
Coraz częściej firmy ukraińskie poszukując nowych możliwości rozwoju, decydują się na otwarcie swoich oddziałów albo w ogóle przenieść całe przedsiębiorstwa do Polski. Obecnie działa ponad 25 tysięcy takich firm, co tworzy kolejne wyzwania dla rynku pracy, bo firmy te poszukują pracowników biurowych, którzy znają się na specyfice działania polskich urzędów, rynku i zawiłości podatkowych, a także znają dobrze oba języki – polski i ukraiński.
Czytaj więcejRaport “Reskilling pracowników” Premiera już 31 stycznia!
Reskilling, upskilling, outplacement to główne trendy rynku pracy na najbliższe lata. Jakim wyzwaniom muszą sprostać firmy oraz pracownicy, aby utrzymać się na rynku? Kierunki i odpowiedzi w kontekście rozwoju zawodowego oraz stabilności zatrudnienia wskaże „Wielki reset umiejętności” czyli raport nt. reskillingu pracowników autorstwa Future Collars i ICAN Institute. Raport zaprezentowany zostanie 31 stycznia 2023 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Czytaj więcej25% pracodawców planuje redukcję etatów, a 48% firm chce pozostawić zatrudnienie na tym samym poziomie
W I kwartale 2023 roku 24% polskich pracodawców chce poszukiwać nowych rąk do pracy, redukcję stanowisk deklaruje 25% organizacji, a 48% firm prognozuje pozostawienie zatrudnienia na niezmienionym poziomie. Prognoza netto zatrudnienia dla Polski na pierwszy kwartał 2023 roku to -2%. W praktyce oznacza to, że możemy spodziewać się większej liczby zwolnień – takie dane płyną z opublikowanego dziś raportu ManpowerGroup, prezentującego plany rekrutacyjne firm na czas od stycznia do końca marca tego roku.
Czytaj więcejCzy kierowca zawodowy pracuje w święta?
To, czy jako kierowca zawodowy będziemy pracować w święta, jest zależne od kraju, w jakim się znajdujemy, umowy z pracodawcą oraz konieczności. Nierzadko standardowe trasy transportowe nie odbywają się w święta, ale czasami może dojść do takiej sytuacji, że w okresie świątecznym będziemy poza domem. Wtedy wolne można odebrać w inny dzień lub liczyć na wynagrodzenie wraz z odpowiednimi dodatkami za pracę w dzień wolny. Dowiedz się, czy kierowca zawodowy pracuje w święta oraz z czym jeszcze wiąże się wykonywanie tego zawodu.
Czytaj więcejDla młodych Polaków ważne jest zdrowie, bliskie relacje i rozwój osobisty
Kobiety w IT - branża potrzebuje różnorodności
Pula talentów IT w Polsce stale rośnie, jednak wzrost w obecnym tempie nie zaspokoi rynkowych potrzeb w najbliższym czasie. Remedium na ten stan rzeczy może być większa obecność kobiet w branży, które dziś stanowią niewielką część pracowników IT w kraju - co widać szczególnie wśród specjalizacji związanych z programowaniem. Jak jednak przewidują eksperci z ITDS Polska, udział kobiet w IT będzie rósł, czego efektem będzie nie tylko zmniejszenie niedoborów kadrowych w branży, ale także wnoszona do firm i zespołów różnorodność.
Czytaj więcejPozyskanie pracowników jest obecnie dużym wyzwaniem dla branży logistycznej – komentarz eksperta Quick Service Logistics Polska
Co piąty Polak chce pracować krócej. Jak pandemia zmieniła nasze przyzwyczajenia.
Ponad 40 proc. polskich pracowników chciałoby poprawić relację między pracą a życiem osobistym, a co piąty deklaruje, że skróci swój czas pracy – wynika z badania „Raport o dobrym samopoczuciu. Praca w domu ‘22”, przygotowanego przez NFON i Statistę. To efekt pandemii i przejścia na pracę zdalną, w której pracujemy więcej niż w biurze.
Czytaj więcejCzy kilkaset tysięcy Polaków wyjedzie za chlebem? Wraca temat emigracji zarobkowej na czas kryzysu
Zainteresowanie ofertami pracy za granicą w ciągu roku urosło o połowę. Tylko w 2022 roku kontakt z rekruterami oferującymi zatrudnienie poza Polską – głównie w Niemczech – nawiązało ponad 340 tysięcy osób. Na jedno ogłoszenie w tej kategorii wpływa średnio 40 (!) odpowiedzi.
Czytaj więcejRóżnorodność przyszłością organizacji. Raport Future 2022/2023. Rynek pracy i zawody przyszłości
Zróżnicowane cele i potrzeby pokoleń Snowflakes, Perennials oraz Silver. Zmodyfikowane modele współpracy zapewniające odpowiednie warunki rozwoju oraz dostateczną troskę o poczucie dobrostanu. Różnorodność zespołów pod kątem nie tylko płci czy wieku, ale przede wszystkim ich talentów czy kulturowego zaplecza. To tylko część wyzwań dla organizacji przyszłości, jakie wskazuje najnowszy „Raport Future 2022/2023. Rynek pracy i zawody przyszłości” autorstwa Kasi Syrówki.
Czytaj więcejWorkation – nowy trend pracy czy sposób na ucieczkę od służbowych obowiązków?
Blisko dwie trzecie (65%) Polaków planuje urlop wypoczynkowy w sezonie letnim. Stanowi to niemal o 20% więcej niż rok wcześniej – wynika z badania dotyczącego planów wyjazdowych Polaków przeprowadzonego na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej. Jednak jak się okazuje, wyjazd w cieplejsze rejony nie musi wiązać się z koniecznością brania „wolnego” od pracy i wykorzystywania dni urlopowych.
Czytaj więcejDobra atmosfera w pracy – 6 kluczowych aspektów
Minęły czasy, kiedy głównym powodem wyboru pracodawcy była jego stabilność finansowa i poziom wynagrodzeń. Wraz z wejściem na rynek pracy przedstawicieli generacji Y i Z wzrosło znaczenie czynników pozapłacowych. Elementem, na który młodsze pokolenie pracowników zwraca szczególną uwagę, jest atmosfera w pracy. Jest to jedno z ważniejszych kryteriów wyboru pracodawcy. Ale także powód, dla którego pracownicy są skłonni ponownie wkroczyć do raz opuszczonej rzeki. Pojawia się zatem pytanie – jak budować dobrą atmosferę w pracy? Oto 6 nieodzownych elementów.
Czytaj więcejTOP5 specjalizacji przyszłości w IT. Na te zawody zapotrzebowanie będzie rosło
Trendy na rynku pracy w IT szybko rozprzestrzeniają się po świecie. Intensywna transformacja cyfrowa sprawia, że cały czas pojawiają się nowe specjalizacje, które podbijają rynek. Śledzenie rozwoju nowych stanowisk w IT pozwala pracownikom branży nadążyć za zmianami i dopasowywać się do potrzeb rynku pracy. Eksperci HRS-IT, firmy specjalizującej się w rekrutacji i zatrudnianiu profesjonalistów z branży IT, wskazują które specjalizacje są najbardziej przyszłościowe i ile można w nich zarobić.
Czytaj więcejRynek pracy i kompetencje – aktualne trendy i wyniki badań
Badania przeprowadzone wśród pracodawców i pracowników pokazują niepewność na rynku pracy. W kwietniu 2022 r. stopa bezrobocia była niższa niż w marcu, ale urzędy pracy zarejestrowały o wiele mniej ofert. Zmalało także średnie miesięczne wynagrodzenie. Inflacja stała się głównym powodem do szukania nowej pracy. Przedstawiamy wnioski z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości „Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań”.
Czytaj więcejZapotrzebowanie na pracowników tymczasowych rośnie i będzie rosło. Szykuje się też praca w spichlerzu Europy.
22 proc. – o tyle średnio wzrosło zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych w pierwszej połowie br. w porywaniu z analogicznym okresem 2021 r., wynika z danych Grupy Progres. Firmy rekrutują na potęgę, mimo rosnącej inflacji i kosztów prowadzenia biznesu oraz wojny w Ukrainie wpływającej na sytuację kadrową w Polsce. Zapotrzebowanie na pracowników będzie jeszcze większe, bo rządowa strategia bezpieczeństwa żywnościowego Polski zakłada częściowe przejęcie od Ukrainy roli głównego producenta żywności dla Europy.
Czytaj więcejDroga do IT, czyli jak przebranżawiają się Polacy
72 proc. absolwentów kursów programowania zarabia w IT więcej niż w innej branży przed kursem. Jak wynika z raportu Software Development Academy (SDA), aż 60 proc. osób, które ukończyły kursy programowania w ciągu ostatnich dwóch lat, pomyślnie przeszły proces przebranżowienia i dziś pracują w IT. Ponad 16 proc. z nich deklaruje, że zarabia więcej o 91–100 proc. niż w poprzedniej branży.
Czytaj więcejPieniądze znowu najważniejsze dla pracowników. Elastyczność i inne benefity schodzą na dalszy plan.
Pandemia miała zmienić na stałe piramidę potrzeb pracowników i wyróżnić m.in. elastyczność. Obecna sytuacja społeczno-gospodarcza szybko to zweryfikowała. Inflacja i rosnące koszty życia powodują, że nie chcemy kilku dni pracy zdalnej w tygodniu, tylko podwyżek, które dogonią coraz wyższe ceny. Eksperci Personnel Service podkreślają, że dla wyższego wynagrodzenia jesteśmy też gotowi zmienić pracę. To rodzi jednak duży problem. Z raportu amerykańskiej firmy Robert Half wynika, że 56 proc. menadżerów zwraca uwagę na kompresję płac, czyli zjawisko, w którym nowi pracownicy otrzymują wyższe wynagrodzenia niż aktualnie zatrudnieni.
Czytaj więcejWielu odchodzi, niewielu żałuje. Trwa wielki exodus pracowników.
Szefie, odchodzę! – to zdanie nigdy nie padało tak często. Aż 40% menedżerów w korporacjach odnotowało wzrost liczby rezygnacji z pracy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, wynika z danych Adobe. Czy uciekający pracownicy żałują swojej decyzji? Tak, ale tylko nieliczni.
Czytaj więcejŚrednia arytmetyczna w analityce wynagrodzeń – nie tak trywialny wskaźnik, jak się wydaje
Może wydawać się, iż w analityce wynagrodzeń nie ma prostszego wskaźnika niż średnia arytmetyczna. Przecież już nawet dzieci w szkole podstawowej odwołują się do wskaźników bazujących na średniej - obliczają średnie ocen, by dowiedzieć się, kto jest najlepszym uczniem. Średnia arytmetyczna jako wskaźnik może wydawać się intuicyjnie zrozumiała i tak trywialna, że nie warto o niej dyskutować. Jednak, interpretacja średniej nie zawsze jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać, a niezrozumienie, co oznacza „wartość średnia” prowadzić może do pomyłek w analizie danych o wynagrodzeniach.
Czytaj więcejPo czym poznasz dobrą agencję pracy? Na te 5 cech zwróć szczególną uwagę
Gdyby zapytać właścicieli dużych działalności gospodarczych o to, w jaki sposób można szybko dotrzeć do wykwalifikowanej kadry, to zapewne większość z nich wskazałaby na agencje pracy tymczasowej. Jak działa taka firma? Czym wyróżnia się jej oferta?
Czytaj więcejPolski Ład. Czy specjaliści IT prowadzący JDG masowo przejdą na ryczałt? Komu to się opłaca?
W 2022 roku zmieniają się zasady funkcjonowania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Ta forma opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej może być – obok zasad ogólnych (skali podatkowej) i podatku liniowego – atrakcyjną, a nawet bardzo atrakcyjną alternatywą dla wybranych zawodów. Wygląda na to, że specjaliści IT – których wynagrodzenia i tak są legendarne – zarobią jeszcze więcej. Według wyliczeń ekspertów platformy Banqup nawet o 10 proc.
Czytaj więcejDobra praca to za mało. Daj pracownikom możliwość zmiany świata.
Prawie 50 tysięcy specjalistów IT – tyle aktualnie pracowników zatrudnionych jest w branży technologicznej w Krakowie. Czy w takim mieście można znaleźć jeszcze w ogóle ludzi do pracy w IT? Jak dotrzeć ze swoją ofertą do tych, na których codziennie czeka kilka nowych, często podobnych do siebie propozycji?
Czytaj więcejWzrasta rola kobiet w przemyśle
Międzynarodowe firmy z branży produkcyjnej od lat wdrażają programy mające na celu zatrudnianie większej ilości kobiet w zespołach technicznych. Trend też jest widoczny także w Polsce. Z badania „Kobieta w branży przemysłowej” przeprowadzonego przez HRK wynika, że 34% firm deklaruje wzrost zatrudnienia kobiet na stanowiska specjalistyczne inżynierskie i naukowo-techniczne.
Czytaj więcejOsoby z niepełnosprawnościami na rynku pracy. Jak pandemia wpłynęła na ich możliwości zawodowe?
Pandemia COVID-19 przyczyniła się do popularyzacji pracy z domu, jednak według obserwacji ekspertów Manpower – wśród ofert skierowanych do osób z niepełnosprawnościami wciąż przeważają propozycje, zakładające wykonywanie obowiązków służbowych w siedzibie firmy.
Czytaj więcejKandydata 50+ pilnie zatrudnię, czyli dlaczego Silversi mają szansę podbić rynek pracy
Kiedy przez media przetoczyły się dyskusje na temat Baby Boomersów, Millenialsów czy Zetek, teraz wszyscy skupiają uwagę na Silversach.
Czytaj więcejTrzydziestolatkowie mają głos: 5 oczekiwań milenialsów wobec miejsca pracy
Czego więc milenialsi oczekują po idealnym miejscu pracy?
Czytaj więcejUkraińcy rozglądają się za pracą w Niemczech
W Polsce pracy dla Ukraińców nie brakuje, ale już połowa Ukraińców przyznaje, że rozgląda się za pracą w Niemczech.
Czytaj więcejDane na wagę złota. W gospodarkach typu data-driven rośnie rola analityków
Analiza danych wymaga jednak specjalistycznych kompetencji, a rynek pracy wciąż nie jest w stanie nadążyć za rosnącym popytem na analityków. Lukę tę stara się wypełnić sektor edukacyjny, który coraz mocniej stawia na kształcenie w zawodzie analityka danych.
Czytaj więcejBędziemy zmieniać pracę nawet co rok
Coraz więcej doradców zawodowych przewiduje, że przeciętny człowiek, który teraz wchodzi na rynek pracy, zmieni karierę 5-7 razy w ciągu swojego życia zawodowego
Czytaj więcejCzym dokładnie zajmują się programiści RPA?
Stanowisko programisty RPA to relatywnie młody zawód, z którym jednak wielu specjalistów IT wiąże duże nadzieje. Rozwój nowoczesnych technologii, wzrost popularności automatyzacji i robotyzacji wdzierający się do praktycznie każdej branży sprawia, że wiele osób myśli o zmianie stanowiska i rozwoju właśnie w stronę Robotic Process Automation.
Czytaj więcejNajbardziej poszukiwani inżynierowie na rynku pracy - prognoza na 2021 rok
Branże medyczna i farmaceutyczna, FMCG, e-commerce, usługi kurierskie i programistyczne oraz analityka biznesowa - to sektory, które zdecydowanie zyskały na znaczeniu w mijającym roku. Jak oceniają eksperci, mocno straciło natomiast lotnictwo i motoryzacja. Jaki to będzie miało wpływ na zatrudnienie specjalistów w 2021 roku? Oto najnowsze prognozy.
Czytaj więcejRozwiązanie problemu ciągłości pracy w firmie podczas epidemii
Na koniec października liczba osób objętych kwarantanną sięgała 500 tys., co dla wielu przedsiębiorstw oznacza problem z dostępem do pracowników. Druga fala pandemii koronawirusa ponownie staje się zagrożeniem dla polskiego rynku pracy, który będzie cierpiał ze względu na surowe restrykcje administracyjne. Niewykluczony jest nawet twardy lockdown. Czy gig economy jest rozwiązaniem dla firm?
Czytaj więcejRynek pracownika czy rynek pracodawcy? Nowe różnice na rynku pracy
W związku z pandemią dużo zaczęło się mówić, że to koniec rynku pracownika. Niektórzy pracodawcy odczuli ulgę i celowo przekazywali takie informacje, żeby „zmotywować” pracowników do działania. Nie można jednoznacznie twierdzić, że nadszedł czas sprzyjający wyłącznie pracodawcom. Pojawia się dużo nowych pytań i niewiadomych.
Czytaj więcejPraca i biznes po kryzysie – które zawody przetrwają?
Sytuacja związana z koronawirusem bardzo mocno wpłynęła na biznes, ale także na organizację pracy. Czas wyciągnąć wnioski i zastanowić się, które z tych zmian będą długotrwałe i jak zmieni się rynek pracy po tym – oby jak najkrótszym – kryzysie.
Czytaj więcejRynek pracownika czy pracodawcy? O dwóch skrajnościach na rynku pracy
Polski rynek pracy zderza się obecnie z dwiema skrajnościami. Z jednej strony w wyniku pandemii wzrosło bezrobocie i coraz częściej mówi się o rynku pracodawcy, z drugiej – wiele firm ma realne problemy ze skompletowaniem kadry, zarówno stałej jak i tymczasowej. To, z którą sytuacją mamy do czynienia zależy w dużej mierze od obszaru działalności przedsiębiorstwa.
Czytaj więcejLiczba specjalistów IT w Polsce poniżej średniej unijnej, tylko 0,9% sektora stanowią kobiety
Specjaliści IT stanowią zaledwie 3% siły roboczej w Polsce i nadal mamy zbyt mało programistów, aby zaspokoić potrzeby rynku pracy - oceniają eksperci
Czytaj więcejW 2020 r. presja płacowa nie zmaleje, przybędzie za to robotów
W 2019 r. obserwowaliśmy skutki pogłębiania się luki kadrowej. Z rejestrów ubyło ponad 100 tys. bezrobotnych, a pensje rok do roku wzrosły średnio o 6,5%. W 2020 roku presja płacowa nadal będzie odczuwalna
Czytaj więcejRelokację zawodową rozważa 68% specjalistów i menedżerów - raport Antal
9. edycja badania Antal "Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy" wskazuje, że 68% specjalistów i menedżerów jest gotowych na przeprowadzkę do innego miasta w przypadku otrzymania atrakcyjnej oferty pracy.
Czytaj więcejPraca w IT. Czy dla każdego? Perspektywa przebranżowienia
Branża IT - nieco kusząca i nieco straszna dla osób, które chcą zmienić zawód i rozpocząć karierę w świecie kodu, danych i technicznego żargonu.
Czy da się wejść do branży IT bez ukończenia uczelni technicznej?
Od pracy tymczasowej do stałej - transformacja formy zatrudnienia
Z pojęciem pracy tymczasowej wiąże się sporo mitów.Tymczasem praca tymczasowa jest też okazją do zdobycia doświadczenia zawodowego na początku drogi zawodowej, ponieważ stanowi stosunkowo łatwy sposób na sprawdzenie się w różnych zawodach i branżach
Czytaj więcejCzas digitalizacji. Jakie są zawody przyszłości?
Technologiczne innowacje doprowadziły do całkowitego przeobrażenia rynku pracy. Pojawiają się nowoczesne zawody, bez których firmy nie sprostają wyzwaniom ery cyfrowej i Przemysłu 4.0. Kogo najbardziej poszukują pracodawcy?
Czytaj więcej
Praca w IT nie tylko dla programistów. TOP 3 zawody z gwarancją zatrudnienia i dobrą pensją
Deficyt w branży IT nie maleje, ale branża IT to jednak nie tylko programiści z dyplomem ukończenia kierunku technicznego na renomowanej uczelni. Okazuje się, że IT oferuje szereg zawodów, do których można przekwalifikować się nawet wtedy, gdy wcześniej z nowymi technologiami nie miało się nic wspólnego
Czytaj więcejZatrudnienie Azjatów w polskich firmach wzrosło prawie o połowę
W I półroczu 2019 roku wydano ponad 162 tys. zezwoleń na pracę dla obywateli Ukrainy, o aż 47% więcej niż rok wcześniej. Zdecydowanie mniej, bo zaledwie 35 tys. zezwoleń trafiło w ręce obywateli krajów azjatyckich. Skala jest zdecydowanie mniejsza, ale wzrosty równie silne. W porównaniu do I półrocza 2018 roku, w tym roku firmy w Polsce zatrudniły aż o 42% więcej pracowników z Azji. Tendencja wzrostowa będzie się utrzymywać.
Czytaj więcejStudenci wybrali swoją przyszłość. Czy dobrze?
Top 5 najpopularniejszych tegorocznych kierunków studiów
Czytaj więcejZarobki w IT w I półroczu 2019
Czy hossa na rynku pracy IT ma się ku końcowi?
Czytaj więcejBrak pracowników może pogorszyć kondycję 66 % firm z sektora MŚP
Mikro, mali i średni pracodawcy wskazują na trudną sytuację na polskim rynku pracy
Czytaj więcejWięcej Polaków otwartych na elastyczne formy pracy
Jak chcą pracować Polacy?
Czytaj więcejW transporcie wciąż brakuje rąk do pracy
Aż 20% firm z sektora transportu i logistyki planuje zwiększyć zatrudnienie
Czytaj więcejNa urlopie przy laptopie?
Ponad 48% Polaków pracuje podczas urlopu
Czytaj więcejPraca wakacyjna- gdzie można zarobić najwięcej?
Letnie miesiące okazją do zarobku
Czytaj więcejPracodawcy bardziej ostrożni w rekrutacji niż przed rokiem
Po zeszłorocznej gorączce ich rekrutacyjny zapał osłabł
Czytaj więcejKorporacyjny GPS, czyli o czym pamiętać w pierwszych dniach pracy
Jak bezboleśnie odnaleźć się w nowej pracy?
Czytaj więcejIT Contracting: realia i zarobki
Pora odczarować świat IT
Czytaj więcejCoraz więcej Polaków chce pracować zdalnie. Czy polskie firmy są gotowe na zmiany?
Modny trend czy standard?
Czytaj więcejCompliance – obszar, w którym warto pracować
Dlaczego warto obrać tę ścieżkę kariery?
Czytaj więcejDzięki cyfryzacji wzrośnie liczba etatów w polskich firmach
Czy roboty do pracy potrzebują ludzi?
Czytaj więcejSilver tsunami – pracownicy 55+ poszukiwani
W Polsce aktywnych zawodowo pozostaje 34% osób między 50 a 64 rokiem życia
Czytaj więcejPolscy pracownicy krytycznie o własnych kompetencjach zawodowych
W czym czujemy się słabsi, a w czym mocni?
Czytaj więcejBenefit, z którego chętnie skorzystają wszyscy pracownicy
Jak dostarczyć pracownikom energii do realizacji codziennych zadań?
Czytaj więcejRynek pracy: nowe wyzwania dla firm i rekruterów
Dotarcie do wykwalifikowanego kandydata staje się coraz trudniejsze
Czytaj więcejPolski przełożony krytykuje rzadziej niż ukraiński, czyli jak zarządzać polsko-ukraińskim zespołem
Cyberbezpieczna równość płci
O różnorodności płci wśród zespołów ds. bezpieczeństwa i IT
Czytaj więcejObojętność i brak feedbacku – czego nie lubią pracownicy z pokolenia Z?
O jakim zawodzie marzą Polacy?
Coraz więcej ofert pracy zdalnej. Kto pracuje z domu w 2019 roku?
Już 60% polskich pracowników może wykonywać pracę zdalnie
Czytaj więcejTop 5 zawodów 2019 roku
Zobacz koniecznie listę najbardziej poszukiwanych pracowników
Czytaj więcejRynek IT- Stabilizacja z dobrą perspektywą
Dobra kondycja całego rynku IT w Polsce przekłada się na rozwój technologii
Czytaj więcejOto branże, w których pensje rosną najszybciej
Nawet 8 tys. zł podwyżki w ciągu pięciu lat! W tych branżach pensje rosną najszybciej
Czytaj więcejCzas dla rodziny tylko w Święta?
Polacy na tle europejskich pracowników
Czytaj więcejNa co powinien być przygotowany polski rynek pracy w 2019 roku?
Relokacja? Jak najbardziej, ale nie wszędzie
Wyniki badania branży SSC/BPO
Czytaj więcej2-3 razy wyższa pensja dla początkującego programisty?
Sprawdź, gdzie tyle płacą
Czytaj więcejStan wojenny na Ukrainie bez wpływu na sytuację polskiego rynku pracy
Komentarz eksperta
Czytaj więcejTrendy europejskiego rynku pracy
Wejście na rynek pracy jest trudne dla młodych ludzi.
Czytaj więcejPaszport na staż
HRK: Zagraniczny staż może stać się paszportem do dalszej kariery
Czytaj więcejJak nie przesadzić z miłością do pracy?
Nowa praca? 7 rzeczy, na które koniecznie zwróć uwagę
Zawód prawnik- i co dalej?
Największe zarobki tylko dla wybranych
Czytaj więcejPotencjał to kobiety 50+
Czy rynek go wykorzysta?
Czytaj więcejRynek pracownika? A pracodawca?
Monika Klonowska: Jak poradzić sobie z Y na rynku pracy
Czytaj więcejRynek pracy widziany oczami pracodawców
Premiera wyników V edycji badań Bilansu Kapitału Ludzkiego
Czytaj więcej