Na urlopie przy laptopie?

Rynek pracy, Trendy

Szczyt sezonu wakacyjnego przed nami. Czy faktycznie uda nam się podczas niego wypocząć? Badanie firmy rekrutacyjnej Michael Page „Życie w Pracy” pokazuje, że średnio aż 48% Polaków pracuje w czasie urlopu. Wielu z nich również nie rozstaje się ze swoim laptopem i telefonem firmowym i codziennie, również w weekendy, sprawdza skrzynkę pocztową oraz odbiera służbowe telefony.

Na urlopie przy laptopie

38 proc. Polaków przyznało, że czasami pracuje podczas urlopu. Co 10. zadeklarował, że zdarza mu się to często - pokazuje badanie „Życie w Pracy” przeprowadzone w 2018 r. przez firmę rekrutacyjną Michael Page. Poza godzinami pracy wielu Polaków także nie rozstają się z firmowym e-mailem i telefonem. 37% codziennie – również w weekendy - sprawdza skrzynkę pocztową, a niewiele mniej, bo 31% zawsze odbiera służbowe telefony.               

"Okazuje się, że Polakom zdarza się również pracować w weekend. Do wykonywania obowiązków w wolne soboty i niedzielę przyznało się niemal 68% ankietowanych. 15,5% stwierdziło, że przytrafia im się to często, a 52% tylko czasami. Nasze badanie pokazuje także, że prawie 75% respondentów pracuje również wieczorami i nocami. Możemy przypuszczać, że wiele z tych osób korzysta z pracy zdalnej lub elastycznych godzin pracy, co pozwala im mniej standardowo zaplanować realizację obowiązków zawodowych. Dzięki temu, w ciągu tygodnia mogą więcej czasu poświęcić na sprawy prywatne lub rodzinne" - komentuje Piotr Dziedzic, senior dyrektor w Michael Page.

Jak wpływa to na nasze życie?

Jak wynika z badania Michael Page, 7 na 10 Polaków dobrze ocenia swój work-life balance. Ponad połowa (57%) przyznała także, że praca zdalna pozytywnie wpływa na ich życie. Wśród większości respondentów negatywne emocje wzbudzają jednak urządzenia służbowe – 61% uważa, że stały kontakt z życiem zawodowym, który umożliwia im telefon i laptop, niekorzystnie odbija się na równowadze życiowej.

"Jak pokazuje nasze badanie, wielu pracowników ma problem z tym, aby odciąć się od życia zawodowego - nawet w czasie wolnym i na urlopie. 65% ankietowanych tłumaczy, że ich praca wymaga od nich bycia stale pod e-mailem, czy telefonem. Ponad 42% natomiast przyznało, że czuje się zobligowanym do tego wobec swojego pracodawcy. Z drugiej strony, ponad 17% stwierdziło, że poza biurem łatwiej skupić mu się na zadaniach, a 15% woli pracować poza ustawowymi godzinami, co potwierdzałoby, że nienormowany czas pracy wynika niekiedy z indywidualnych preferencji pracownika" – podsumowuje Piotr Dziedzic.                        

Drukuj artykuł
Artykuł został przygotowany przez firmę Michael Page

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.