Zainteresowanie ofertami pracy za granicą w ciągu roku urosło o połowę. Tylko w 2022 roku kontakt z rekruterami oferującymi zatrudnienie poza Polską – głównie w Niemczech – nawiązało ponad 340 tysięcy osób. Na jedno ogłoszenie w tej kategorii wpływa średnio 40 (!) odpowiedzi.
Cała Bydgoszcz na emigracji
Gdyby wszyscy użytkownicy OLX, którzy w 2022 roku odpowiedzieli na ogłoszenia w kategorii Praca za granicą, otrzymali zatrudnienie, można by z mapy Polski wymazać miasto wielkości Bydgoszczy liczące ok. 340 tysięcy mieszkańców. Od półrocza aż 50 tys. osób miesięcznie nawiązuje kontakt z rekruterami, którzy oferują zatrudnienie poza Polską, głównie w Niemczech, a także w Holandii, Belgii, Francji i krajach skandynawskich.
Niewykluczone że jesteśmy świadkami odwrócenia trendu czasowej emigracji ludzi, który od 2004 (akcesja Polski do Unii Europejskiej) do 2017 roku był rosnący, a w szczytowym okresie oznaczał aż 2,5 mln Polaków przebywających czasowo poza granicami kraju. Kolejne lata, związane przede wszystkim z dobrą sytuacją gospodarczą, a następnie także z pandemią i ograniczeniem mobilności skutkowały zmniejszaniem się tej grupy. Według danych GUS pod koniec 2020 roku za granicą przebywało czasowo o 176 tys. mniej stałych mieszkańców Polski niż rok wcześniej.
Praca za granicą rozwiązaniem na czas kryzysu
Rosnące koszty życia, inflacja i poczucie niepewności w związku z wydarzeniami geopolitycznymi w 2022 roku zmuszają wielu uczestników rynku pracy do rozważenia emigracji zarobkowej. Według badań, zrealizowanych przez Minds & Roses na zlecenie OLX, w ciągu roku wyraźnie zmieniło się postrzeganie procesu zmiany pracy. Dla 42 proc. ankietowanych, którzy znaleźli nowego pracodawcę w ostatnich 12 miesiącach, było to łatwe albo bardzo łatwe. Dla ponad połowy aktualnie poszukujących pracy (54 proc.) mowa o procesie trudnym lub bardzo trudnym.
OSOBY, KTÓRE ZMIENIŁY PRACĘ W CIĄGU ROKU
OSOBY, KTÓRE AKTUALNIE SZUKAJĄ PRACY
Dodatkowym argumentem zwiększającym atrakcyjność wyjazdu jest wysokość zarobków oferowanych za granicą. W październiku minimalne wynagrodzenie godzinowe w Niemczech wzrosło o niespełna 15 proc. – z 10,45 EUR do 12 EUR. To stawka, która jest trzykrotnie wyższa od polskiej i niewątpliwie może być kusząca dla wielu uczestników rynku pracy.
Co dwunasty poszukujący pracy chce wyjechać
Kategoria Praca za granicą w OLX notuje najwyższe wyniki w swojej historii. Średnia miesięczna liczba aktywnych ogłoszeń w 2022 roku przewyższa o 17 proc. wynik z 2021 roku i o 47 proc. z 2020 roku, jednak tu należy wziąć poprawkę na pierwszy okres pandemii koronawirusa. Mimo wysokiego poziomu zapotrzebowania na pracowników, chętnych jest też coraz więcej.
Poszukujący zatrudnienia w ciągu ostatnich 3 miesięcy przesłali o 62 proc. więcej odpowiedzi na ogłoszenia (dane rok do roku), zaś w samym wrześniu było to aż 70 proc. wzrostu. Co więcej – co dwunasty użytkownik całej kategorii Praca w OLX odpowiadający na ogłoszenie rekrutera, to właśnie użytkownik kategorii Praca za granicą. Gdyby potraktować tę próbę jako reprezentatywną dla całego kraju, mowa o 7 proc. społeczeństwa, aktualnie rozważających emigrację zarobkową.