Po czym poznasz dobrą agencję pracy? Na te 5 cech zwróć szczególną uwagę

Rynek pracy, Trendy

Gdyby zapytać właścicieli dużych działalności gospodarczych o to, w jaki sposób można szybko dotrzeć do wykwalifikowanej kadry, to zapewne większość z nich wskazałaby na agencje pracy tymczasowej. Jak działa taka firma? Czym wyróżnia się jej oferta?

Biuro pośrednictwa pracy tymczasowej — podstawowe informacje

Takie biura (czasem nazywane też agencjami) skupiają się na świadczeniu usługi pracy dla firm trzecich. Ich model funkcjonowania opiera się na oddelegowaniu do pracy osób o odpowiednich zdolnościach i kwalifikacjach. Usługa świadczona jest przez określony czas, na jaki strony się umawiają.

Zanim jednak dojdzie do podpisania umowy z inną firmą, agencja pracy tymczasowej działająca w Polsce wykonuje kompleksowy research, czyli dociera do najlepszych kandydatów dostępnych w kraju i poza nim. Przykładowo agencja pracy Kono.jobs, której właścicielem jest Łukasz Końpa, rozwija też sieć współpracowników na Ukrainie. 

Dopiero osoby, które zostaną zweryfikowane, mają szansę na współpracę z klientem agencji pracy tymczasowej. Kluczową cechą, na jaką patrzy się w takiej sytuacji, jest stopień dopasowania kandydata do oczekiwań potencjalnego zainteresowanego. Inne osoby sprawdzą się w pracy na budowie, a zupełnie inny profil kandydata będzie pożądany, gdy ma on być zatrudniony w sklepie.

Jak wygląda procedura poszukiwania pracownika przez agencję pracy tymczasowej?

Nowoczesne firmy, które od lat działają w sektorze pośrednictwa pracy, zdążyły już wypracować sobie pewne schematy, które doskonale sprawdzą się w pracy z kolejnymi partnerami biznesowymi. Pierwszym krokiem zazwyczaj jest spotkanie z klientem.

To właśnie wtedy obie strony przedstawiają swoją wizję współpracy. Jeśli skorzystamy z usług profesjonalistów, na przykład Kono.jobs, to doradca może naprowadzić nas na alternatywne metody pozyskiwania pracowników, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia lub nie braliśmy ich pod uwagę.

Gdy strony dojdą już do porozumienia, podpisywany jest kwestionariusz, a następnie umowa. Warto upewnić się wcześniej, że dokument zawiera wszystkie ważne dla naszej organizacji kwestie oraz że opatrzony jest odpowiednią podstawą prawną.

Po parafowaniu dokumentu rozpoczyna się praca agencji. Na podstawie danych z bazy kandydatów przeprowadzana jest selekcja, która każdorazowo musi pokrywać się z wymaganiami stanowiska. To kolejny powód, który przemawia za tym, by korzystać z oferty sprawdzonych, działających od dawna firm — mają one dostęp do dużych, liczących wiele tysięcy osób, rejestrów pracowników. Znacznie zwiększa to prawdopodobieństwo wytypowania świetnego kandydata dla naszej działalności.

Po zarejestrowaniu takiej osoby agencja pracy tymczasowej organizuje dla niej szkolenie BHP oraz badania lekarskie zgodne z wytycznymi obowiązującymi na dane stanowisko. Ostatnim etapem jest szkolenie stanowiskowe w miejscu pracy. Rozliczenia między agencją a naszą firmą są rozliczane na podstawie faktury VAT.

Jakie akty prawne regulują działanie agencji biur pośrednictwa pracy tymczasowej w Polsce? 

Ważnych dokumentów, które regulują działanie takich firm, które obowiązują w naszym kraju, jest całkiem sporo. Można tu wskazać m.in. na: 

  • ustawę z 9 lipca 2003 roku o zatrudnianiu pracowników tymczasowych,
  • ustawę z 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,
  • rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 25 maja 2017 roku w sprawie wzorów dokumentów dotyczących działalności agencji zatrudnienia,
  • dyrektywę Parlamentu Europejskiego z 19 listopada 2008 roku o pracy tymczasowej.

 

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.