IT Contracting: realia i zarobki  

Rynek pracy, Trendy

O gigantycznych zarobkach w branży IT mówi każdy – jednak, co z tego jest prawdą? O realiach w IT Contractingu opowiada ekspert z firmy doradztwa personalnego HRK SA

Pora odczarować świat IT. "Zarobki w tej branży są atrakcyjne dla osób o bardzo wąskich specjalizacjach, których nie ma zbyt wiele na rynku. Dowodem na to są raporty płacowe, które pokazują wzrosty dochodzące nawet do 20% r/r. Jest to wynik ciągłego niedoboru specjalistów IT. Najlepsi mogą liczyć zarówno na lawinę ofert pracy, jak i również podwyżki wynagrodzeń. Specjaliści, którzy chcą zdecydować się na zmianę pracy w 90% przypadków mogą liczyć na korzystną kontrofertę od obecnego pracodawcy" – komentuje Krzysztof Kobyliński, consultant w HRK IT Contracting.

Zapisz się do: Szkoła HR Business Partner

Kontrakt lepszy od etatu

W dobie nieustannie rozwijających się technologii oraz niedoboru specjalistów IT, obserwujemy walkę o pracownika, zarówno pod względem oferowanych płac, jak i benefitów. Największy i najszybszy wzrost dotyczy płac programistów. Oczywiście, duże znaczenie ma także forma współpracy, na którą się decydują – na kontrakcie B2B zarabia się nawet 20% więcej niż w oparciu o umowę o pracę. Robimy coś, kosztem czegoś – nie mamy tutaj wszystkich świadczeń, jak w przypadku umowy o pracę, oraz odkładamy zupełnie inne składki emerytalne. Z racji tego, że współpraca na zasadach B2B jest bardzo korzystna dla specjalistów IT i pracodawców, usługa IT Contracting coraz bardziej zyskuje na popularności. Polega ona na współpracy firm ze specjalistami IT, którzy świadczą usługi w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Kontrakt najczęściej zawierany jest  na określony czas i dotyczy konkretnego projektu u danego klienta. Zdarzają się umowy długoterminowe, które są zawierane na czas nieokreślony na świadczenie konkretnych usług w ramach całej organizacji m.in. programowanie w danej technologii, analiza systemowo-biznesowa lub testowanie oprogramowania.

Najbardziej opłacalne specjalizacje

W przypadku IT wzrost wynagrodzenia względem lat doświadczenia jest najszybszy. "Specjalista, który cały czas się rozwija i poszerza swoje umiejętności, zdobywa wiedzę oraz nowe kompetencje, może w bardzo krótkim czasie znacząco zyskać na podwyższeniu zarobków. Jeżeli taka osoba jest ekspertem w wąskiej dziedzinie, w której brakuje na rynku specjalistów, jej zarobki mogą być powyżej stawki standardowej na rynku. Oczywiście, nie możemy zapominać o kontaktorach, którzy zdalnie świadczą usługi dla klientów z zagranicy. Najczęściej są to specjaliści z bardzo wąskich dziedzin, których starają się pozyskać największe koncerny na świecie" – komentuje Krzysztof Kobyliński. 

Wg eksperta, specjaliści IT z zakresu Big Data and Machine Learning mogą liczyć na dużo większe zarobki niż w pozostałych technologiach. Duży popyt na osoby z zakresu automatyzacji testów przyczynił się do podniesienia stawek do poziomu programistów. Przykładowo, specjalista Big Data w Polsce zarabia miesięcznie 24 000 zł netto na fakturę miesięcznie, ten sam specjalista pracując zdalnie dla zagranicznej firmy mógłby zarobić 13 000 euro, co po średnim kursie 4,2 zł, daje kwotę ok. 54 600 zł netto na fakturę.

Kolejną, coraz bardziej docenianą grupą są front-end developerzy, którzy mają doświadczenie w najnowszych framework’ach oraz w pracy z aplikacjami mobilnymi. Programista wykorzystujący w swojej pracy tylko JavaScript, starsze biblioteki czy frameworki, takie jak: AngularJS x1.5, rynkowo będzie mniej wyceniany niż programista pracujący z React.js, Vue.js lub Angularem od wersji 4+. Przykładowo, front-end developer (React.js/Angular) w Polsce zarabia miesięcznie od 13 000 do 20 000 zł netto na fakturę miesięcznie, ten sam specjalista pracując zdalnie dla zagranicznej firmy mógłby zarobić od 7 000 do 10 000 euro, co po średnim kursie 4,2 zł, daje kwotę ok. od 29 400 do 42 000 zł netto na fakturę.

Podobnie wygląda sprawa testerów automatycznych, a tak naprawdę programistów testów. Specjaliści z tej dziedziny są niezwykle pożądani na rynku. Od wielu lat organizacje kładą duży nacisk na coraz lepszą jakość kodu i działanie swoich produktów. Programiści testów automatycznych są grupą, której praca ma pomóc w niwelowaniu błędów w wydawanym oprogramowaniu. Jeszcze kilka lat temu nikt się nie spodziewał, że będą oni otrzymywać wynagrodzenie na tym samym poziomie, co programiści Java czy C#.

 ...

W dobie globalnej cyfryzacji oraz digitalizacji to specjaliści IT są jedną z najlepiej zarabiających grup na świecie. Zarobki w Polsce, jak również poza granicami kraju, są bardzo atrakcyjne i pozostawiają inne branże w tyle, jednak, by móc pochwalić się dwucyfrowym wynagrodzeniem warto postawić na wąskie dziedziny IT. Unikatowość zawsze pozostanie      w cenie.                                                                                                                                                                                                                                                             

Drukuj artykuł
Artykuł został przygotowany przez zespół HRK

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.