Praca wakacyjna- gdzie można zarobić najwięcej?

Rynek pracy, Trendy

Wakacje to dla jednych czas odpoczynku, a dla innych doskonała okazja, by podreperować swój budżet. Z możliwości pracy wakacyjnej korzystają szczególnie studenci  i uczniowie, łącząc pracę z poznawaniem świata lub nauką języków obcych. Szeroka oferta pracy sezonowej pozwala znaleźć atrakcyjne zajęcie nie tylko poza granicami Polski, ale także w rodzimych firmach.

W jakich branżach najczęściej poszukuje się pracowników na wakacje i o czym warto pamiętać przed ewentualnym wyjazdem za granicę Sezon wakacyjny to przede wszystkim czas wzmożonych wyjazdów turystycznych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Letnie miesiące wybierane są głównie przez rodziny, z uwagi na wolne od nauki miesiące. Z tego względu największe zapotrzebowanie na pracowników sezonowych dotyczy branży HoReCa (hotel, restaurant, cafe/catering). Zarobki w gastronomii dla wielu są bardzo atrakcyjne, ponieważ poza podstawą, pracownicy otrzymują także napiwki, które w zależności od renomy restauracji, mogą stanowić nawet drugą pensję.

Gdzie jeszcze można szukać pracy wakacyjnej?

"Z uwagi na to, że w okresie wakacyjnym sporo się przemieszczamy, pojawiają się dodatkowe oferty pracy ze strony popularnych przewoźników, takich jak Uber czy Bolt. Można trafić również na ogłoszenia związane ze sprzedażą biletów. W nadmorskich kurortach często poszukuje się animatorów czasu wolnego, ratowników WOPR czy opiekunów dla dzieci. Wzmożony ruch widać także na lotniskach, dlatego coraz częściej można spotkać się z ofertami zarówno pracy stałej, jak i sezonowej."- Leszek Kurycyn, dyrektor zarządzający agencji rekrutacyjnej Jobhouse.

Lato to również okres licznych festiwali i imprez plenerowych. Z uwagi na masowy charakter tego typu przedsięwzięć, organizatorzy potrzebują sporej liczby pracowników. Przy samym Open’er Festiwal w Gdyni dodatkowe zajęcie znajdzie około 200 osób. Podczas takich imprez oprócz wynagrodzenia, dodatkowym benefitem jest możliwość uczestniczenia w wydarzeniu.

Wśród ofert znajdą także coś dla siebie miłośnicy zwierząt. Spora liczba posiadaczy zwierząt domowych, którzy wyjeżdżają na wakacje nie ma gdzie zostawić swojego pupila. Z tego względu pojawia się coraz więcej ogłoszeń prywatnych dla miłośników czworonogów i nie tylko, którzy mogliby zająć się zwierzętami podczas nieobecności właściciela.

O czym należy pamiętać podczas szukania pracy wakacyjnej?

Przed podjęciem jakiejkolwiek pracy warto poszukać opinii na temat potencjalnego pracodawcy. Z łatwością znajdziemy je w Internecie lub w mediach społecznościowych. Jeśli zastanawiamy się nad wyjazdem za granicę, warto skorzystać z pomocy renomowanej agencji pracy, która pomoże w załatwieniu wszystkich formalności, a dodatkowo zapewni nam większe poczucie bezpieczeństwa. 

Podejmując jakąkolwiek pracę, musimy podpisać umowę, która będzie stanowić nasze zabezpieczenie w razie ewentualnych problemów z wypłacalnością. Wykonywanie tak zwanych prac próbnych w wielu przypadkach może okazać się próbą oszustwa. Zastanówmy się także, czy wyjazd za granicę na pewno będzie rentowny. Pomimo wyższych zarobków może się bowiem okazać, że koszty dojazdu i utrzymania się na miejscu znacząco obniżają opłacalność całego przedsięwzięcia.

Warto też wiedzieć jakich stawek możemy się spodziewać. W Polsce kwoty zaczynają się od około 15,00 zł brutto za godzinę np. na festiwalu Open’er. W gastronomii można dostać 17-18,00 zł, plus napiwki. Za granicą, w zależności od kraju, są to kwoty od 9 – 10 EUR do nawet 14-17,00 EUR, na przykład w branży budowlanej.

Wakacje to czas, który można poświęcić nie tylko na odpoczynek, ale również na wzbogacenie swojego CV oraz rozwój. Niezależnie od charakteru pracy, mamy szansę na zdobycie nowego doświadczenia, które może wpłynąć w dużym stopniu na naszą przyszłą karierę. Celem podjęcia pracy wakacyjnej może być także zgromadzenie funduszy na podróż marzeń, którą możemy zrealizować podczas innej pory roku.                      

Drukuj artykuł
Artykuł został przygotowany przez Jobhouse

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.