Droga do IT, czyli jak przebranżawiają się Polacy

Rynek pracy, Trendy

72 proc. absolwentów kursów programowania zarabia w IT więcej niż w innej branży przed kursem.

Jak wynika z raportu Software Development Academy (SDA), aż 60 proc. osób, które ukończyły kursy programowania w ciągu ostatnich dwóch lat, pomyślnie przeszły proces przebranżowienia i dziś pracują w IT. Ponad 16 proc. z nich deklaruje, że zarabia więcej o 91–100 proc. niż w poprzedniej branży.

SDA prześledziło ścieżkę, jaką kursanci Akademii przechodzą, aby rozpocząć karierę zawodową w nowej branży. Motywacją do przeprowadzenia badania była chęć lepszego zrozumienia doświadczeń, które towarzyszą kursantom w trakcie przebranżowienia.

Ponad połowa kursantów to osoby w wieku 31–40 lat

Wiek kursantów dobrze ilustruje tendencję, która dotyczy okresu życia, w jakim najczęściej człowiek decyduje się na zmianę kariery. Kolejna duża grupa (41,2 proc.) to absolwenci w wieku 18-30 lat. Często są to osoby, które zamiast studiów wybierają kursy zawodowe, lub robią je tuż po studiach, by łatwiej znaleźć pracę. Większość badanych (70,4 proc.) to mężczyźni, choć cieszy też rosnące zainteresowanie branżą IT wśród kobiet. W badaniu SDA, kobiety to prawie 30 proc. ankietowanych. Co ważne i co przeczy głównej obawie, jaką słyszy się od osób, które chcą zmienić branżę, ponad 83 proc. ankietowanych nie ma żadnego wykształcenia związanego z IT.

60 proc. ankietowanych przyznaje, że ich obawy minęły jeszcze w trakcie kursu

Najpopularniejsze kierunku kursów to tester i Java. Oprogramowanie testują najczęściej kobiety. Na kierunki programistyczne chętniej decydują się natomiast mężczyźni. W pytaniu o główną motywację do zmiany branży na IT, wbrew pozorom okazało się, że wizja większych zarobków nie jest na pierwszym miejscu. Najważniejsza okazała się chęć rozwoju. Obok motywacji krążą jednak także obawy. Główna obawa osób, które rozważają zmianę branży (28,7 proc.), to szybkość znalezienia pracy po kursie. Tymczasem aż 60 proc. osób, które ukończyły kurs specjalistyczny w ciągu dwóch ostatnich lat, dzisiaj pracuje w IT.

 

Aby pobrać pełny raport, wystarczy skorzystać ze strony sdacademy.pl/raport

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.