Wśród wyzwań, którym muszą sprostać działy HR, są digitalizacja procesów, ukierunkowanie na dobrostan pracownika czy wdrożenie DEI. Czy konieczność dostosowania się HR do zachodzących na rynku zmian jest jedynie ewolucją czy rewolucją w zarządzaniu zasobami ludzkimi? O koniecznych zmianach w działach HR rozmawiają Prelegenci V Forum HR CHALLENGE POLAND 2024.
Czytaj więcejKilka pomysłów na imprezę integracyjną!

Organizacja udanej imprezy integracyjnej dla pracowników firmy to nie lada wyzwanie, ale także doskonała okazja do zintegrowania zespołu oraz wzmocnienia więzi między pracownikami. Przy odpowiednim podejściu i kreatywności, taka impreza może stać się niezapomnianym wydarzeniem, które przyczyni się do lepszej atmosfery w pracy. W tym artykule przedstawimy kilka pomysłów na atrakcje i miejsca, które pomogą Wam zorganizować udaną imprezę integracyjną.
Czytaj więcejL&D Meetup #Let’s Grow – największe w Polsce spotkanie poświęcone taktykom i strategiom rozwojowym w organizacjach

Już 19 października w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie odbędzie się L&D Meetup #Let’s Grow – największe w Polsce spotkanie poświęcone taktykom i strategiom rozwojowym w organizacjach, przeznaczone dla praktyków i osób zarządzających obszarem L&D z udziałem m.in. Iwony Dragan Henc z MAHLE, Dominiki Klichowicz z OLX czy Karoliny Brzozowskiej z Fujitsu Poland GDC.
Czytaj więcej50% polskich firm korzysta ze sztucznej inteligencji w procesach HR lub planuje ją wdrożyć w ciągu najbliższego roku

Sztuczna inteligencja (AI) w coraz większym zakresie wykorzystywana jest w biznesie i niemal każdej branży, w tym także HR. Jak pokazują dane ManpowerGroup, 20% polskich organizacji realizuje przy udziale narzędzi AI niektóre z elementów procesów rekrutacyjnych, a 19% planuje ich wprowadzenie w ciągu najbliższych 12 miesięcy. O pozytywnym wpływie sztucznej inteligencji na zaangażowanie pracowników przekonanych jest 66% badanych.
Czytaj więcejJakich pięciu kluczowych elementów w środowisku pracy oczekują współcześni kandydaci od pracodawcy?

Stopa bezrobocia jest ważnym czynnikiem określającym sytuację na rynku pracy. Obecnie w Polsce obserwujemy najniższy poziom bezrobocia od lat 90. Choć to dobra informacja, to jednak niesie ze sobą także wiele wyzwań, szczególnie dla pracodawców. Niskie bezrobocie oznacza, że nadal mamy do czynienia z rynkiem pracownika i osoby poszukujące zatrudnienia mogą przebierać w ofertach. Wielu pracodawców może mieć trudność, by utrzymać najlepszych specjalistów lub znaleźć nowych liderów do zespołów.
Czytaj więcejJakie formaty eventów warto prowadzić w branży IT?

Spotkania o charakterze edukacyjnym nadal przyciągają wielu zainteresowanych. Obecnie jest coraz więcej komunikatów o branżowych eventach, które służą nie tylko zdobywaniu wiedzy, umiejętności, ale i budowaniu sieci kontaktów, czyli networkingowi. Jakie są to wydarzenia? Oto krótki przegląd formatów spotkań.
Czytaj więcejDobre miejsce do pracy - czyli jakie? O tym jak dbanie o wellbeing pracowników wpływa na motywację i poczucie sensu

Jedynie 37% pracowników ma poczucie sensu swojej pracy według Raportu Dobrych Praktyk Pracodawców stworzinego przez Instytut Humanites. Widać jednak, że coraz więcej firm dostrzega wpływ dobrostanu pracowników na ich motywację i zaangażowanie w pracę. Przejawia się to nie tylko w różnorodnych akcjach firmowych, ale zwyczajnie w dostrzeganiu pracownika jako człowieka i wspieraniu go.
Czytaj więcejAż 89% Polaków uważa, że widełki wynagrodzenia powinny być w każdej ofercie pracy. Trafia na nie zaledwie... 27% z nas. Wyniki badania.

Aż 89% Polaków uważa, że widełki wynagrodzenia powinny być w każdej ofercie pracy. Trafia na nie zaledwie... 27% z nas. Wyniki badania Jawność wynagrodzeń w Polsce to drażliwy temat — 64% pracowników twierdzi, że w ich firmach nie ma jawnych pensji. Mimo to 48% przyznaje, że wie ile zarabiają ich koledzy i koleżanki zatrudnieni na tych samych stanowiskach.
Czytaj więcejBudujmy mosty na przyszłość! Gala finałowa Miesiąca Różnorodności już w najbliższy czwartek

W maju cała Unia Europejska świętuje Europejski Miesiąc Różnorodności. Dlatego zachęcamy wszystkich pracodawców w Polsce, aby połączyli siły i razem z organizacjami z całej Europy pokazali szacunek dla różnorodności i spójności społecznej, także wychodząc poza miejsca pracy, organizując własne wydarzenia. Karta Różnorodności, koordynowana przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, zaprasza do wspólnego świętowania przez cały maj.
Czytaj więcejDXC Technology zatrudnia osoby neuroróżnorodne i szerzy wiedzę o inkluzywności w miejscu pracy

DXC Dandelion, projekt wspierający neuroróżnorodność w IT, realizowany przez DXC Technology od 2014 roku w Australii i Nowej Zelandii, doczekała się pierwszej edycji także w Polsce. W styczniu 2023 r. lokalny oddział DXC przyjął 12 osób rozwijających się w spektrum autyzmu na stanowiska junior data engineer i junior software technical engineer. Trwa ich onboarding, a także szkolenia dla pracowników.
Czytaj więcejRóżnorodność w duchu NEUCA

Grupa NEUCA, jeden z polskich liderów branży farmaceutycznej, zatrudniający w Polsce i za granicą, ponad 9 tysięcy osób, wspólnie z agencją pharmamarketingową NEKK opracowała unikalne podejście do kultury organizacyjnej skupionej na uszanowaniu i wyjątkowości różnic pomiędzy pracownikami.
Czytaj więcejPraca zdalna, stacjonarna czy hybrydowa? W jakiej branży najchętniej pracują konsultanci IT?

Praca zdalna, stacjonarna czy hybrydowa? W jakiej branży najchętniej pracują konsultanci IT? Jakie benefity uznawane są dziś za najbardziej atrakcyjne i skąd pozyskiwane są informacje o nowych zleceniach? Ework Group przygotowało obszerny, bezpłatny raport, który odpowiada na te i znacznie więcej istotnych pytań.
Czytaj więcejJuż za dwa tygodnie odbędzie się XI edycja Kongresu HR Spółek Giełdowych SEG

W dniach 10-11 maja br. w Hotelu Warszawianka w Jachrance odbędzie się XI edycja Kongresu HR Spółek Giełdowych SEG. Podczas spotkania działów HR poruszone zostaną tematy dotyczące: intranetu jako narzędzia komunikacji wewnętrznej, implementacji Dyrektywy Work-Life Balance oraz Dyrektywy w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy, zmian w kodeksie pracy w zakresie pracy zdalnej, nowej roli działów HR, sporów zbiorowych, pracodawców formalnych, Gender Pay Gap, budowania kompetencji jutra, wpływu stresu na mózg, pułapek w wynagradzaniu oraz nowych zasad badania trzeźwości pracowników.
Czytaj więcejJak zwiększyć efektywność pracowników? E-learning korporacyjny jako element biznesowego panaceum.

Pandemia COVID-19 pobudziła rozwój branży e-learningowej. Według Global Market Insights rynek e-learningu przekroczył 315 mld USD w 2021 roku i nadal rośnie. Dzieje się tak, ponieważ firmy globalne aktywnie digitalizują swoje procesy biznesowe, wdrażają zautomatyzowany onboarding nowych pracowników oraz organizują wspierające szkolenia online dla swoich specjalistów. My, jako twórcy MLS Collaborator, mamy za sobą ponad 100 wdrożeń i chętnie podzielimy się naszym doświadczeniem w tym zakresie.
Czytaj więcejRelacja z panelu dyskusyjnego dt. wellbeingu pracownika

Dobrostan pracownika, jego zdrowie psychiczne i fizyczne oraz zachowanie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym, to tematy podejmowane przez specjalistów dzisiejszego panelu dyskusyjnego pt. „Wellbeing pracownika kluczem do sukcesu i dobrostanu organizacji” organizowanego przez firmę W Pełni, który miał miejsce w bydgoskim hotelu Focus Premium.
Czytaj więcejPracownicy chcą równości i różnorodności w firmach

Aż 83% badanych pracowników deklaruje otwartość na pracę w zróżnicowanym i wielokulturowym zespole, a 67% uważa, że pracodawca powinien edukować na temat równouprawnienia i różnorodności – tak wynika z najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Sodexo Benefits and Rewards Services Polska. Oprócz bardzo dziś pożądanej stabilności finansowej zatrudnieni zwracają uwagę na przyjazne środowisko, w którym jest przestrzeń na bycie sobą - ma to szczególne znaczenie dla młodych generacji wchodzących na rynek pracy.
Czytaj więcejOferta szkoleniowa firm nie satysfakcjonuje pracowników. Aż 98% polskich specjalistów jest otwartych na zdobywanie nowych kompetencji.

Pracownicy chcą się rozwijać, aby móc odpowiadać na wyzwania zawodowe zarówno teraz, jak i w przyszłości. Natomiast ich wizja dalszego kształcenia i realne potrzeby w tym zakresie, bardzo często rozmijają się z ofertą szkoleniową pracodawców. Jak wynika z raportu Hays Poland „Rozwój zawodowy – oczekiwania specjalistów i możliwości firm”, mimo że aż 98 proc. profesjonalistów jest otwartych na zdobywanie nowych kompetencji, to zaledwie 36 proc. z nich jest usatysfakcjonowanych zasobami szkoleniowymi obecnego pracodawcy.
Czytaj więcejOferta szkoleniowa firm nie satysfakcjonuje pracowników. Aż 98% polskich specjalistów jest otwartych na zdobywanie nowych kompetencji.

Pracownicy chcą się rozwijać, aby móc odpowiadać na wyzwania zawodowe zarówno teraz, jak i w przyszłości. Natomiast ich wizja dalszego kształcenia i realne potrzeby w tym zakresie, bardzo często rozmijają się z ofertą szkoleniową pracodawców. Jak wynika z raportu Hays Poland „Rozwój zawodowy – oczekiwania specjalistów i możliwości firm”, mimo że aż 98 proc. profesjonalistów jest otwartych na zdobywanie nowych kompetencji, to zaledwie 36 proc. z nich jest usatysfakcjonowanych zasobami szkoleniowymi obecnego pracodawcy.
Czytaj więcejJawne wynagrodzenia w ofertach pracy są ważne dla 93 proc. Polaków. Nowe dane No Fluff Jobs.

No Fluff Jobs, serwis z ofertami pracy dla IT ruszył z kampanią społeczną „Szanuj siebie”, która ma zwrócić uwagę na nieprzejrzyste procesy rekrutacyjne. Na potrzeby tego działania firma zleciła badanie MASMI Poland, z którego między innymi wynika, że jawne wynagrodzenia w ofertach pracy są ważne dla blisko 93% Polek i Polaków. Większość z nas zgadza się również ze stwierdzeniem, że kobiety zarabiają mniej od mężczyzn.
Czytaj więcejJawność wynagrodzeń – okiem eksperta z branży IT

W Unii Europejskiej toczy się właśnie dyskusja na temat obowiązku wprowadzenia jawności wynagrodzeń. Dla pracodawców może to oznaczać m.in. obowiązek podawania widełek płacowych w ogłoszeniach o pracę. Jakie korzyści wiążą się z takimi regulacjami oraz na jakie zagrożenia w tej kwestii warto się przygotować wyjaśnia ekspert Quercus Sp. z o.o., Maciej Kabaciński, szef pionu HR.
Czytaj więcejW stronę organizacyjnego dobrostanu

Doświadczenie pandemii uświadomiło wszystkim uczestnikom rynku pracy, że w zmieniającej się nagle rzeczywistości umiejętność budowania zmotywowanych, silnych zespołów jest kluczowa. Dlatego dziś to dyrektorzy HR przejmują centralną rolę w firmach i stają się inicjatorami zmian w strategiach biznesowych. Coraz częściej są określani mianem people & culture managerów, których głównym celem jest tworzenie rozwiązań wspierających elastyczność, empatię, wspólne wartości, inkluzywność, a także zdrowie psychiczne, kondycję i rozwój pracowników. Od powodzenia w ich pracy wiele zależy, bo to właśnie te czynniki będą przyciągać najlepszych kandydatów i decydować o sile firm w czasach, w których pewne jest tylko to, że nie ma nic pewnego.
Czytaj więcejMentoring: sposób na transfer wiedzy i… lojalizację pracowników.

Dobry mentor, to mentor zaangażowany, a istotą samego mentoringu jest dobrowolne dzielenie się swoim doświadczeniem oraz wiedzą. To wyjaśnia dlatego aż 97% mentorów za swoją aktywność w tym obszarze nie pobiera wynagrodzenia, a satysfakcję czerpią z możliwości dzielenia się wiedzą z innymi. Programy mentoringowe cieszą się niezwykłym powodzeniem także wśród samych uczestników. Aż 80% z nich decyduje się na skorzystanie z więcej, niż jednej edycji.
Czytaj więcejSieci pracownicze jako forma praktycznych działań w zakresie DEI (Diversity, Equity & Inclusion)

Pracownik bez adresu e-mail? Jak utrzymać kontakt i zaangażowanie

Sprawna komunikacja wewnętrzna, transparentna i oparta na zaufaniu wpływa na motywację i zaangażowanie pracowników. Tradycyjnym i najbardziej popularnym kanałem komunikacyjnym jest kontakt przez e-mail. Ale liczby nie kłamią - 80% pracowników na całym świecie nie pracuje przy biurku. Co zrobić, jeśli większość pracowników nie posiada adresu e-mail? Jak się z nimi skutecznie komunikować?
Czytaj więcej
Społecznie odpowiedzialni. Firmy i lokalne społeczności.

Minęły czasy, gdy przedsiębiorstwa skupiały się wyłącznie na generowaniu zysków. Czynnik finansowy pozostaje najważniejszym aspektem ich funkcjonowania, ale zwracają one dużą uwagę na warunki, w których działają. Firmy angażują się w wiele aktywności na rzecz lokalnych społeczności i środowiska naturalnego.
Czytaj więcejDlaczego produkcja potrzebuje różnorodności?

Według tegorocznego badania „Kobiety w przemyśle”, autorstwa HRK Engineering & Manufacturing, 34% firm z sektora produkcyjnego deklaruje wzrost zatrudnienia pań na stanowiskach specjalistycznych z obszaru naukowo–technicznego. Wyniki idą w parze z rozwijającym się trendem w biznesie, który daje równe szanse kobietom i mężczyznom, zgodnie z polityką różnorodności. Polski przemysł otwiera się na panie, jednak dzieje się to stopniowo. O tym, kogo potrzebuje industry 4.0 i dlaczego transformacja miejsc pracy jest potrzebna opowiada Dominika Frydlewicz, HR Manager firmy Cedo.
Czytaj więcejDziały HR powinny być wyposażone w umiejętności przyszłości

Technologie zasadniczo zmieniły sposób, w jaki pracujemy, a rzeczywistość, w której obecnie funkcjonujemy podkreśliła dodatkowo znaczenie pracy cyfrowej dla kontynuowania i przyspieszania operacji biznesowych. HR, jako dział skupiony na ludziach, stoi przed poważnymi wyzwaniami, wymagającymi szybkiego podejmowania decyzji.
Czytaj więcejWolontariat pracowniczy, czyli jak pomóc pracownikom pomagać innym?

Badania potwierdzają, że pracownicy chcą pracować w firmach społecznie odpowiedzialnych, co więcej – aż 40% z nich angażowałaby się w wolontariat pracowniczy, gdyby firma dawała taką możliwość.
Czytaj więcejMarket pricing jako najczęściej wykorzystywana metoda wyceny pracy

Metoda wyceny pracy jest niezwykle istotnym elementem w procesie zarządzania wynagrodzeniami. Nie ulega wątpliwości, że wybranie najlepszej pozwala na kontrolę kosztów pracodawcy oraz zapewnia zbudowanie właściwej hierarchii stanowisk w firmie. W podjęciu właściwej decyzji niezwykle przydatne mogą okazać się raporty „Job Evaluation and Market Pricing Practices”, wydane przez WorldAtWork w latach 2009, 2013, 2015 oraz 2020.
Czytaj więcejDlaczego rynkowa wycena stanowisk jest popularniejsza niż wartościowanie pracy?

Wycena stanowisk jest ważnym elementem projektowania nowoczesnych systemów wynagradzania i zarządzania organizacją. Kiedy chcemy uporządkować stanowiska pracy w i odpowiednio je wynagradzać, mamy do dyspozycji dwie metody wyceny. Są to wartościowanie pracy (tzw. metody wewnętrzne) i wycena rynkowa (metody zewnętrzne). Od lat coraz większą popularność zdobywa wycena rynkowa. Dlaczego?
Czytaj więcejWiele słów, mało czynów. Dlaczego 2022 nie będzie przełomowy dla promocji dobrostanu pracowników w organizacjach?

Potrzeba dyskusji na temat możliwości zadbania o dobrostan pracowników w sposób bardziej spersonalizowany jest coraz pilniejsza i jej podjęcie powinno być jednym z kluczowych wyzwań na 2022 rok, szczególnie w kontekście diagnostyki i profilaktyki stresu. Aż 75 % pracowników oczekuje takiego wsparcia. Niestety wszystko wskazuje na to, że menedżerowie i organizacje nie są na taką dyskusję gotowi - komentuje Edward Stanoch, executive coach i wykładowca w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej oraz cofounder startupu nuChapter.
Czytaj więcejW 2022 roku to pracownicy zdefiniują przyszłość pracy

Poznaj globalne trendy na rynku pracy w 2022 roku. Gwałtowny wzrost zatrudnienia opartego na konkretnych umiejętnościach będzie napędzał kolejne innowacje
Czytaj więcejPracownik w centrum uwagi - Jak Najlepsze Miejsca Pracy na świecie budowały swoją przewagę w 2021 roku

Ogłoszenie listy World’s Best Workplaces™ 2021
Czytaj więcejRAPORT: Trendy w zatrudnieniu 2021

Wbrew pozorom, pracodawcy oferują przede wszystkim stabilne zatrudnienie i biorąc pod uwagę rosnące deficyty kompetencji nie należy się spodziewać odwrotu tego trendu.
Czytaj więcejBądź obecny na europejskim rynku pracy – korzystaj z sieci EURES

Sieć europejskich służb zatrudnienia EURES wspiera przepływ pracowników między krajami Europy. Dzięki niej pracodawcy mogą rekrutować wykwalifikowaną kadrę z zagranicy, zamieszczać oferty pracy na międzynarodowym portalu, a także mają dostęp do informacji oraz wydarzeń dotyczących zatrudnienia w Europie.
Czytaj więcejGrywalizacja jako narzędzie rekrutacyjne

Pojęcia takie jak smart working, employee advocacy, praca zdalna i przedsiębiorczość zaczęły dominować w firmach, które już zostały gruntownie zmienione przez nowe technologie i nowe sposoby organizacji pracy. Grywalizacja to doskonały sposób na wypełnienie luki między technologią, innowacjami i zmianą zachowań oraz zapewnienie zgodności celów firmy z celami osobistymi pracowników.
Czytaj więcejHome office większym obciążeniem dla młodych

Połowa pracowników z pokolenia Z i millenialsów podczas pracy zdalnej ma problemy z koncentracją, a 37% z zachowaniem work-life balance – takie wnioski płyną z badania Gensler na amerykańskich pracownikach.
Czytaj więcejRynek pracy w obliczu zmian – prognoza na 2021 rok

Jak pandemia wpłynęła na rynek pracy oraz co czeka pracodawców w 2021 roku?
Czytaj więcejDiversity & inclusion w branży nowych technologii - premiera raportu Strong Leaders Creator in IT

Outsourcing działów backoffisowych do Indii i Chin, praca zdalna na pełen etat, wielokulturowość, zmiany gospodarcze, globalizacja i pandemia - wszystko to konfrontuje biznes z nowymi wyzwaniami. Jednym z nich jest kwestia diversity & inclusion.
Czytaj więcejFirmy nie potrzebują influencerów. Pracownik to najlepszy ambasador marki

Opinie pracowników w mediach społecznościowych o swojej firmie to jedno z najbardziej wiarygodnych źródeł informacji o pracodawcy. Posty pracowników dotyczące organizacji to także magnes dla partnerów biznesowych i kandydatów do pracy.
Czytaj więcejTransformacja cyfrowa z grywalizacją w tle – czyli jak zainteresować, zaangażować i zmotywować pracownika do poznania nowych realiów? 4 kroki do sukcesu

Coraz częściej firmy decydują się na wdrożenie zasad grywalizacji, które pomagają im nie tylko zmotywować, czy też zwiększyć zaangażowanie pracowników, ale także umożliwiają lepsze poznanie nowo wprowadzonych rozwiązań. Transformacja cyfrowa jest momentem trudnym i wymagającym, a gamifikacja może pomóc oswoić się z nowymi zasadami.
Czytaj więcejTrendy HR 2020

Firmy poszukują innowacyjnych rozwiązań, które pomogą wybrać utalentowanych kandydatów, a także zatrzymać najbardziej wartościowych pracowników. Kreatywny i nowoczesny proces rekrutacji to jeden z podstawowych składników sukcesu w organizacji. Nic więc dziwnego, że nowoczesne technologie, a nawet sztuczna inteligencja są wykorzystywane przez firmy w różnych obszarach jej funkcjonowania.
Czytaj więcejPrognoza dla branży HR na 2020 rok

Stabilizacja na rynku pracy, walka o talenty i ukłon w stronę nowych technologii
Czytaj więcejPracownik przyszłości branży finansowej - kompetencje, które będą pożądane i poszukiwane już niebawem

Od kilku lat głośno mówi się o tym, że rynek pracy w przyszłości zmieni się diametralnie – wiele znanych obecnie zawodów zniknie, a w ich miejsce pojawią się nowe, zupełnie jeszcze nieznane profesje.
Czytaj więcejCztery pytania o studiowanie, na które odpowiedzi powinien znać każdy HR-owiec

dr Piotr Miller: Odchodzimy od tradycyjnego modelu kariery, opartej wyłącznie o formalne kwalifikacje.
Czytaj więcej