Budujmy mosty na przyszłość! Gala finałowa Miesiąca Różnorodności już w najbliższy czwartek

HR, Trendy

W maju cała Unia Europejska świętuje Europejski Miesiąc Różnorodności. Dlatego zachęcamy wszystkich pracodawców w Polsce, aby połączyli siły i razem z organizacjami z całej Europy pokazali szacunek dla różnorodności i spójności społecznej, także wychodząc poza miejsca pracy, organizując własne wydarzenia. Karta Różnorodności, koordynowana przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, zaprasza do wspólnego świętowania przez cały maj. Partnerem głównym Miesiąca Różnorodności jest Orange Polska, a partnerami Polpharma i ERGO Hestia. Gala finałowa obchodów Miesiąca Różnorodności już w najbliższy czwartek, 25 maja.

„Budowanie mostów” – to hasło obchodzonego w maju Europejskiego Miesiąca Różnorodności. Za nami już inauguracja w Brukseli, która była świętem różnorodności pracodawców z całej UE. KE przyznała po raz drugi specjalne nagrody dla najbardziej włączających miast w Europie. I tu najwyższe wyróżnienie i tytuł Europejskiej Stolicy Różnorodności i Włączenia, w kategorii miast wspierających społeczność LGBTIQ, otrzymał Gdańsk. Dodatkowo, Gdańsk zdobył także nagrodę publiczności po wspaniałym, wzruszającym przemówieniu Moniki Chabior, wiceprezydentki miasta.

Za nami także polska inauguracja Miesiąca Różnorodności, która tym razem odbyła się w Sopocie, pod hasłem „Budowania mostów między pokoleniami”. Dyskusje w Sopotece, pierwszej w Polsce bibliotece publicznej, która została sygnatariuszem Karty Różnorodności, pokazały jak bardzo potrzebujemy dziś w Polsce zrozumienia dla potrzeb osób dojrzałych. I współpracy na styku biznesu, administracji publicznej i samorządowej, rozwiązań systemowych i programów wdrażanych przez pracodawców. Szczególnie inspirującym punktem spotkania była dyskusja na temat mocy literatury dla najmłodszych w budowaniu otwartości na różnorodność, nie tylko dzieci.

Kolejne wydarzenie organizowane przez Forum w ramach obchodów Miesiąca Różnorodności, koncentrowało się wokół „Budowania mostów bez barier”. Tu uwaga skupiona była na aktywizacji osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy, obalaniu szkodliwych mitów i stereotypów.

A już w najbliższy czwartek, 25 maja,  chcemy opowiedzieć na pytanie w co dziś musimy zainwestować, żeby jutro było bliższe naszych marzeń. Jak  będziemy „Budować mosty na przyszłość.” Co mamy jeszcze wiele do zrobienia w tym zakresie? O tym porozmawiają uczestniczki i uczestnicy konferencji, która zwieńczy obchody Miesiąca Różnorodności. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10:00 w Centralnym Domu Technologii, przy ulicy Kruczej 50 w Warszawie,. Spotkanie otworzy Michał Nogaś  wystąpieniem: „Literatura w służbie różnorodności”. Z kolei w panelu prowadzonym przez Dagny Kurdwanowską (FOB)  “Jak pisać i mówić o różnorodności, by budować świadomość na temat włączania” o wyzwaniach i dobrych praktykach związanych z dyskursem wokół tematyki DEI (Diversity, Equity, and Inclusion) w Polsce mówić będą:

*Anna Gmiterek-Zabłocka (Tok FM)

*Błażej Strzelczyk (Onet),

*Paula Szewczyk (Wysokie Obcasy),

*Marek Szymaniak (spidersweb).

W samo południe, o godz. 12:00 ogłoszone zostaną też wyniki trzeciej już edycji badania Diversity IN Check, prowadzonego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu we współpracy z agencją badawczą PBS i partnerami merytorycznymi takimi jak: ABSL, Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy, Deloitte, Fundacja Share the Care, Fundacja TAKpełnosprawni, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. To narzędzie umożliwiające diagnozę stopnia dojrzałości pracodawców w zakresie zarządzania różnorodnością i budowania włączających (inkluzywnych) organizacji. Poznamy Listę pracodawców najbardziej zaawansowanych w zakresie zarządzania różnorodnością i inkluzji, jedyną taką w Polsce. Zestawienie tworzone jest na podstawie wyników badania Diversity IN Check. O potrzebie badania i mierzenia DEI będą mówić gościnie panelu moderowanego przez Marzenę Strzelczak (FOB)

*Ela Bonda (Liderka Różnorodności i Włączania NatWest Polska),

*Anna Kowalik-Mizgalska (Dyrektorka CSR, Analiz i Wydarzeń w Orange Polska),

*prof. Ewa Lisowska (SGH),

*Ewa Sobiech (Manager People Engagagement & I&D, Philip Morris Polska).

Z badania „Zarządzanie różnorodnością w Polsce. Gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy?” wynika, że obecnie pojęcie zarządzania różnorodnością znane jest jedynie blisko połowie firm (49%). Co jednak ważne, świadomość tego, co to jest zarządzanie różnorodnością, przekłada się na konkretne działania – 34% ogółu pracodawców deklarowało ich podejmowanie w ramach polityki różnorodności. Dlatego tak ważne jest, aby zwiększać świadomość konieczności dbania o poczucie przynależności i inkluzywności w miejscach pracy. Okazją do szerszego zajęcia się w organizacji  DEI (ang. diversity, equity & inclusion) może być uczestnictwo w nadchodzącym wydarzeniu. Tym bardziej, że będą mieli oni okazję wzięcia udziału w spektaklu interaktywnym “Stereotape” – nowej, autorskiej dramy przygotowanej przez House of Skills, promującej różnorodność, równość i włączenie. Spektakl pozwala zrozumieć mechanizmy dotyczące dyskryminacji, wzmacnia świadomość emocji własnych i innych w obliczu mikronierówności i mikroagresji, buduje zrozumienie wpływu naszych zachowań na otoczenie.

„Zarządzanie różnorodnością to rewers niedyskryminowania. Ale to też pójście krok dalej. To podejście do takiego modelu kierowania pracą osób zatrudnionych, który opiera się na przekonaniu, że każdy członek/każda członkini zespołu jest wartością. To także zobowiązanie, że każdy w miejscu pracy ma prawo do równego traktowania i bycia sobą. Zapraszam serdecznie do włączenia się w tegoroczne obchody Miesiąca Różnorodności. Finałem tego specjalnego wydarzenia pokażmy, że siła tkwi w różnorodności. Zachęcam także do współpracy z Forum Odpowiedzialnego Biznesu i innymi organizacjami, które działają na rzecz grup mniejszościowych, inkluzji społecznej, także doradców specjalizujących się w szeroko pojętej tematyce DEI czy wybranych jej aspektach. Partnerstwa są kluczem do zmiany” mówi Marzena Strzelczak, prezeska, dyrektorka generalna FOB, koordynującego Kartę Różnorodności w Polsce, zapraszając na wydarzenie 25 maja.

Liczba miejsc jest ograniczona. Pierwszeństwo mają Partnerzy Strategiczni FOB oraz Sygnatariusze Karty Różnorodności. Aby zapisać się do udziału w wydarzeniu, prosimy o wypełnienie formularza znajdującego się na stronie: https://odpowiedzialnybiznes.pl/karta-roznorodnosci/aktualnosci-karta/budujmy-mosty-na-przyszlosc-zapraszamy-na-final-miesiaca-roznorodnosci/ Wydarzenie nie będzie streamowane, zapraszamy do spotkania na żywo.

Informacje o dostępności wydarzenia

Centralny Dom Technologii, przy ul. Kruczej 50 w Warszawie, jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na parterze, przy dojeździe do drzwi wejściowych, po prawej stronie od drzwi obrotowych znajduje się przycisk. Po naciśnięciu przycisku drzwi otworzą się na zewnątrz, a nie do środka. Istnieje możliwość przejechania przez bramki do wind. Windami, dostosowanymi do potrzeb osób poruszających się na wózkach, można dojechać na I piętro. Następnie należy otworzyć kolejne drzwi, by dostać się do przestrzeni CDT, gdzie znajdziemy zarówno podjazd dla wózków, jak również oznaczoną symbolem toaletę dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchu w głębi budynku.

Część plenarna w Warszawie będzie tłumaczona na PJM.

Drukuj artykuł
Artykuł przygotowany przez Ekspertów Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.