Profilaktyka w miejscu pracy- zagrożenie zachorowaniem raka pęcherza moczowego

Rak pęcherza moczowego jest poważnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla pracowników narażonych na substancje chemiczne. W Polsce, 12 proc. pracowników branży przemysłowej jest zatrudnionych w przemyśle chemicznym. Jest to powód, dla którego konieczne jest zwiększenie świadomości i podejmowanie działań profilaktycznych w miejscach pracy. Co prawda listopad, czyli miesiąc kampanii Movember poświęconej nowotworom urologicznym dobiegł końca,  to jednak o raku pęcherza, czy prostaty warto pamiętać przez cały czas.  

Czytaj więcej

Dyskryminacja i uprzedzenia to największe bariery utrudniające kobietom rozwój na rynku pracy

Dyskryminacja i uprzedzenia to największe bariery utrudniające kobietom rozwój na rynku pracy. Takiego zdania jest 38% profesjonalistek i profesjonalistów. Równanie szans na rynku pracy to temat, który zyskuje na znaczeniu w przestrzeni publicznej oraz w strategiach firm. Badania pokazują jednak, że do osiągnięcia pełnej równości, wyeliminowania luki płacowej oraz nieświadomych uprzedzeń wciąż jest daleka droga. Profesjonalistki nadal napotykają na swej zawodowej drodze przeszkody. Jak wynika z globalnego sondażu Hays, jako te największe zostały zidentyfikowane dyskryminacja i uprzedzenia (38%), brak elastyczności (26%) oraz luka płacowa (24%).

 

Czytaj więcej

Raport Aplikuj.pl: pracownicy podziękują̨ za „możliwość rozwoju”. Co drugi Polak wybiera radykalną zmianę zawodu

Ponad 40 proc. pracowników nigdy nie przeszło procesu upskillingu, czyli podniesienia swoich kompetencji. Jednocześnie 6 na 10 osób ma za sobą reskilling – zmianę zawodu, przejście na nowe stanowisko w firmie lub pozyskanie umiejętności w zupełnie nowej dziedzinie. Według danych z najnowszego raportu Aplikuj.pl radykalna modyfikacja kariery zawodowej jest zjawiskiem równie częstym, co rozwój na obecnym stanowisku. Czy możemy już mówić o nowym trendzie na polskim rynku pracy?

Czytaj więcej

Z roku na rok sektor produkcyjny rośnie w siłę - rynek pracy tymczasowej w liczbach

Na rynku pracy sektor produkcyjny stanowi fundament ekonomicznego rozwoju, a jego przemiany odzwierciedlają dynamikę współczesnej gospodarki. Analizując dane, dotyczące zatrudnienia w latach 2022 i 2023, ukazuje nam się obraz ewolucji tego sektora - od rosnącego udziału pracowników tymczasowych po wzmożone inwestycje w różne projekty rekrutacyjne. W tym wirującym kalejdoskopie zmian, aby sprostać wyzwaniom, kluczem do sukcesu staje się umiejętność wszechstronnej analizy oraz elastyczne podejście do zarządzania zasobami ludzkimi. Jak zatem w liczbach wyglądał rynek pracy tymczasowej przez ostatnie dwa lata? Z czym muszą się zmierzyć pracodawcy w najbliższym czasie? Job Impulse dzieli się swoimi statystykami oraz obserwacjami.

Czytaj więcej

Czy Polacy w 2024 roku planują zmienić zawód lub podnosić swoje kompetencje? Weź udział w ankiecie Aplikuj.pl

Najbliższe lata mogą być kluczowe dla rynku pracy również w Polsce m.in za sprawą dynamicznego rozwoju nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji. Wdrażanie rozwiązań AI w wielu firmach zmienia nie tylko sposób wykonywania pracy, ale i niejednokrotnie wymaga od pracowników pozyskiwania nowych umiejętności, a nawet przebranżowienia. Zatem, czy Polacy w 2024 roku będą otwarci na zmianę zawodu lub podnoszenie swoich kwalifikacji? Czy obawiają się wpływu sztucznej inteligencji na rynek pracy? Czy będą elastyczni i pozytywnie nastawieni do zmian czy może pełni obaw? Weź udział w badaniu Aplikuj.pl i podziel się z nami swoim podejściem do tematu przebranżowienia i podnoszenia swoich kompetencji zawodowych. 

Czytaj więcej

Zdolni bez “Ale”! - osoby z niepełnosprawnościami wciąż dyskryminowane na polskim rynku pracy

Tylko co trzeci pracownik w Polsce deklaruje, że w jego organizacji zatrudnione są osoby z niepełnosprawnościami, a ponad 40% zgadza się, że firmy zazwyczaj niechętnie zatrudniają OzN. Jednocześnie wyraźna większość badanych (niemal 80%) zdecydowanie lub raczej pozytywnie odnosi się do pracy z osobami z niepełnosprawnościami, wyrażając swoją gotowość do współpracy. Jakie bariery i wyzwania napotykają więc pracodawcy utrudniając rozwój zawodowy OzN?

Czytaj więcej

Dla 72% kandydatów poszukujących zatrudnienia kluczowe znaczenie ma równe traktowanie  

Wybierając miejsce pracy, aż 7 na 10 Polaków zwróci uwagę na równe traktowanie w firmie. Młodzi ludzie dwa razy częściej doceniają troskę o kwestie środowiskowe, ważna jest dla nich także równość płac – 59% z nich uwzględnia ten aspekt, ubiegając się o stanowisko w danej organizacji – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Wedla. Na ulegającym stałej transformacji rynku pracy konieczne jest odpowiadanie na potrzeby kandydatów, by przyciągnąć tych najlepszych – oceniają eksperci firmy.

Czytaj więcej

61 proc. Polaków nie wie, czym jest workation, a 23 proc. nie widzi potrzeby wprowadzenia work-life balance w pracy

Według najnowszych danych na temat łączenia pracy z wypoczynkiem i dbaniem o swój dobrostan 19 proc. Polaków zauważyło, że ich pracodawca dokonał zmian w kontekście work-life balance w zakresie wprowadzonej nowelizacji ustawy z dnia 26 kwietnia 2023 r. w Kodeksie Pracy, a aż 43 proc. nie wie, czy miało to miejsce. Z badania przeprowadzonego przez polską platformę do wideokonferencji i spotkań online ClickMeeting wynika również, że 14 proc. ankietowanych zna pojęcie workation, a 19 proc. chciałoby skorzystać z takiej możliwości.

Czytaj więcej

51% pracowników biurowych deklaruje, że wielokrotnie ryzykowało na swojej ścieżce zawodowej, żeby osiągnąć sukces

Jak wynika z badania portalu pracy RocketJobs.pl, co czwarty white collar w Polsce przekuł swoją pasję w biznes, co trzeci się przebranżowił, a co piąty zmienił miejsce zamieszkania dla wymarzonej pracy. Jednak tylko co dziesiąty miał odwagę założyć własny biznes. Jak pracownicy biurowi ryzykują w swoich karierach i jak postrzegają ryzyko zawodowe?

Czytaj więcej

Wyniki ogólnopolskiego badania „Bliżej Siebie – zdrowie psychiczne i empatia w pracy”

41% Pracowników czuje się przeciążonymi emocjonalnie, a 86% jest zdania, że praca ma duży wpływ na zdrowie psychiczne. To jedne z wniosków płynących z ogólnopolskiego badania „Bliżej Siebie – zdrowie psychiczne i empatia w pracy” zrealizowanego w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „Bliżej Siebie”. Jednocześnie wyniki pokazują, że 41% Pracowników boi się powiedzieć otwarcie o pogorszeniu swojej kondycji psychicznej, a 43% Pracowników nigdy nie było zapytanych przez przełożonego o samopoczucie.

Czytaj więcej

RAPORT Z BADAŃ HAYS: Polityki różnorodności sposobem na równanie szans w miejscu pracy.

Chociaż rośnie odsetek kobiet przekonanych, że płeć nie określa szans na awans oraz sprawiedliwe wynagrodzenie, to profesjonalistki zgadzające się z tym twierdzeniem nadal należą do mniejszości. Obecnie zaledwie 39 proc. specjalistek i 69 proc. specjalistów jest przekonanych, że płeć pracownika nie wpływa na perspektywy objęcia wyższego stanowiska. Takie wnioski płyną z raportu Hays „Kobiety na rynku pracy 2023. Polityka DE&I w praktyce”, stworzonego we współpracy z Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach, działającym przy Akademii Leona Koźmińskiego.

Czytaj więcej

Aż 37% Polaków zmagało się z problemami psychicznymi w pracy

Aż 37% Polaków zmagało się z problemami psychicznymi. Za mało zarabiają, są przeciążeni, a praca nie daje im poczucia bezpieczeństwa. Wśród Polaków, którzy zmagali się z problemami psychicznymi, prawie połowa (45%) przyznała, że pracuje w niepewnych warunkach. Dla porównania, w przypadku respondentów, którzy nigdy nie mieli takich problemów, było to zaledwie 19%.

Czytaj więcej

Stereotypy do lamusa – co rzeczywiście łączy, a co dzieli pokolenia? Raport „Pokolenia na rynku pracy”

Eksperci są jednogłośni: zróżnicowane pokoleniowo zespoły to przepis na dobrze prosperującą firmę. To także odpowiedź na wyzwania obecnego rynku pracy, na którym – w obliczu starzejącego się społeczeństwa – polityka diversity & inclusion nabiera jeszcze większego znaczenia. Co dzieli, a co łączy przedstawicieli pokoleń: Baby Boomers, X, Y oraz Z? Jak oceniają swoje zawodowe szanse i perspektywy? Czy powtarzane od lat stereotypy na ich temat znajdują odzwierciedlenie w obecnych realiach? Grafton Recruitment publikuje raport „Pokolenia na polskim rynku pracy”, w którym oddaje głos pracodawcom i pracownikom z różnych grup wiekowych.

Czytaj więcej

Produkcja przemysłowa: tylko 1 na 4 firmy znajduje odpowiedniego pracownika

Produkcja przemysłowa znajduje się w czołówce branż z największym niedoborem talentów. Na trudności w zatrudnieniu odpowiedniego kandydata wskazuje 75% przedsiębiorstw tego sektora – to dane płynące z raportu ManpowerGroup. Szczególnie duże braki widoczne są wśród pracowników produkcyjnych, o czym mówi 45% przebadanych firm tej branży. Odczuwalny jest także niedobór specjalistów IT i analizy danych (33%). Pracodawcy wskazali również kompetencje miękkie najtrudniejsze do pozyskania wśród kandydatów. Są nimi między innymi umiejętność rozwiązywania problemów czy analizy i krytycznego myślenia.

Czytaj więcej

Nadgodziny dla Polaków to norma

12 sierpnia obchodzimy Dzień Pracoholika. Pracoholizm pojawia się w momencie zaburzenia równowagi między pracą a innymi sferami życia człowieka. Nadgodziny często mogą być jego objawem. Jak wynika z najnowszego raportu ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View” Polacy coraz częściej zostają w firmach po godzinach, by wykonywać swoje obowiązki zawodowe . Według danych, aż ¼ zatrudnionych Polaków (25,37 proc.) pracuje za darmo od 6 do 10 godzin tygodniowo. To wzrost o ponad 6 p.p. w porównaniu do roku ubiegłego. 

Czytaj więcej

Blisko 18 proc. Polaków rozważa emigrację zarobkową. Rośnie odsetek niezdecydowanych.

Aż 17,8 proc. niewykluczonych z rynku pracy Polaków po 18. roku życia rozważa emigrację zarobkową w ciągu najbliższego roku. Chociaż liczba biorących pod uwagę wyjazd za granicę w celach zarobkowych zwiększyła się nieznacznie w stosunku do ubiegłego roku, niemal aż pięciokrotnie wzrósł odsetek niezdecydowanych – z 2,7 proc. do blisko 15 proc., wynika z badania „Migracje zarobkowe Polaków”, zrealizowanego w lipcu br. na zlecenie Gi Group.

Czytaj więcej

Pomimo podwyżek spada odestek pracowników odczuwających satysfakcję z otrzymywanego wynagrodzenia.

Obecna sytuacja na rynku nie jest łatwa dla pracodawców. Do wysokich oczekiwań pracowników dochodzą bowiem rosnące obawy o sytuację gospodarczą. Wyzwaniem jest zatem nie tylko utrzymanie wysoko wykwalifikowanych kadr, lecz również stworzenie strategii wynagrodzeń, która pozwoli efektywnie budować zespoły w obliczu rosnących kosztów prowadzenia działalności. Jak wynika z najnowszego raportu Hays Poland, mimo że 83 proc. firm przeprowadziło podwyżki w pierwszej połowie roku, zaledwie 37 proc. specjalistów i menedżerów deklaruje zadowolenie z otrzymywanego wynagrodzenia.

Czytaj więcej

Raport wynagrodzeń sektora przemysłowego 2022: średni wzrost płac o 10 proc.

W sektorze przemysłowym utrzymuje się popyt na wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych pracowników fizycznych, specjalistów oraz menedżerów. Pracodawcy w większości zakładają wzrost wynagrodzeń co najmniej na poziomie 10 proc. dla badanych województw, a na największe podwyżki mogą liczyć pracownicy niższego szczebla, nawet o 20 proc. Najwyższy, bo 13 proc. wzrost płac, notują kategorie Chemia & FMCG. To właśnie one, wraz z centrami R&D i centrami dystrybucyjnymi, rozwijają się najbardziej dynamicznie w ostatnich dwóch latach – to główne wnioski płynące z najnowszej edycji raportu „Sektor przemysłowy 2022 – raport wynagrodzeń”, przygotowanego przez Grafton Recruitment we współpracy z Gi Group.

Czytaj więcej

Polacy chcą pracować na etacie

Jak wynika z badania „Workforce View 2020” przeprowadzonego przez firmę ADP, aż czterech na pięciu Polaków za preferowaną formę zatrudnienia uznaje umowę o pracę

Czytaj więcej

Jak oceniamy swoje kompetencje i wynagrodzenie?

Ekonomiści behawioralni od wielu lat zawracają uwagę, że nie zawsze zachowujemy się racjonalnie i w codziennym funkcjonowaniu popełniamy wiele błędów poznawczych, z których nie zdajemy sobie sprawy. W życiu zawodowym konsekwencją takich błędów może być frustracja czy niezadowolenie z pracy w momencie, gdy nie ma to racjonalnego uzasadnienia.

Czytaj więcej

Rynek pracy w dobie pandemii oczami pracowników

Koronawirus zakłócił naszą codzienność, a co za tym idzie, także i życie zawodowe wielu Polaków. Okazuje się, że mimo wciąż niepewnej sytuacji związanej z wirusem, Polacy z optymizmem patrzą w przyszłość. Pozytywnie oceniają też swoją sytuację na rynku pracy, choć od pracodawców bardziej niż benefitów pozapłacowych oczekują możliwości rozwoju oraz stabilnego zatrudnienia, a także zdolności do radzenia sobie w kryzysie

Czytaj więcej

Przyjaźń do biurowej deski. Ale tylko w godzinach 9-17

Aż 71% Polaków deklaruje, że oddzielają życie prywatne od zawodowego. 66% twierdzi jednak, że lubi swoich współpracowników — a 44% uważa osobę z pracy za przyjaciela. . Z kim chcemy pracować? Jakie zachowania kolegów i koleżanek z pracy cenimy, a które nas denerwują?

Czytaj więcej

Raport „Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2019”

Dane z najnowszego raportu „Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2019” pokazują, że skala występowania negatywnych zjawisk psychospołecznych na rynku pracy jest ogromna. 46 proc. pracowników biurowych i fizyczno-umysłowych przyznało, że padło ofiarą mobbingu.

Czytaj więcej

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.