Rak pęcherza moczowego jest poważnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla pracowników narażonych na substancje chemiczne. W Polsce, 12 proc. pracowników branży przemysłowej jest zatrudnionych w przemyśle chemicznym. Jest to powód, dla którego konieczne jest zwiększenie świadomości i podejmowanie działań profilaktycznych w miejscach pracy. Co prawda listopad, czyli miesiąc kampanii Movember poświęconej nowotworom urologicznym dobiegł końca, to jednak o raku pęcherza, czy prostaty warto pamiętać przez cały czas.
Czytaj więcejDyskryminacja i uprzedzenia to największe bariery utrudniające kobietom rozwój na rynku pracy
Dyskryminacja i uprzedzenia to największe bariery utrudniające kobietom rozwój na rynku pracy. Takiego zdania jest 38% profesjonalistek i profesjonalistów. Równanie szans na rynku pracy to temat, który zyskuje na znaczeniu w przestrzeni publicznej oraz w strategiach firm. Badania pokazują jednak, że do osiągnięcia pełnej równości, wyeliminowania luki płacowej oraz nieświadomych uprzedzeń wciąż jest daleka droga. Profesjonalistki nadal napotykają na swej zawodowej drodze przeszkody. Jak wynika z globalnego sondażu Hays, jako te największe zostały zidentyfikowane dyskryminacja i uprzedzenia (38%), brak elastyczności (26%) oraz luka płacowa (24%).
Czytaj więcej
Raport Aplikuj.pl: pracownicy podziękują̨ za „możliwość rozwoju”. Co drugi Polak wybiera radykalną zmianę zawodu
Ponad 40 proc. pracowników nigdy nie przeszło procesu upskillingu, czyli podniesienia swoich kompetencji. Jednocześnie 6 na 10 osób ma za sobą reskilling – zmianę zawodu, przejście na nowe stanowisko w firmie lub pozyskanie umiejętności w zupełnie nowej dziedzinie. Według danych z najnowszego raportu Aplikuj.pl radykalna modyfikacja kariery zawodowej jest zjawiskiem równie częstym, co rozwój na obecnym stanowisku. Czy możemy już mówić o nowym trendzie na polskim rynku pracy?
Czytaj więcejKonkurs Charytatywny #2 "Praca marzeń – jak według Ciebie wygląda praca idealna"
Praca.pl rusza z drugą edycją konkursu charytatywnego! Tym razem chcemy abyście pokazali nam jak wygląda praca marzeń człowieka XXI wieku, znowu liczymy na dobrą zabawę i Waszą kreatywność. A zatem do dzieła: 3, 2, 1… START!
Czytaj więcejZ roku na rok sektor produkcyjny rośnie w siłę - rynek pracy tymczasowej w liczbach
Na rynku pracy sektor produkcyjny stanowi fundament ekonomicznego rozwoju, a jego przemiany odzwierciedlają dynamikę współczesnej gospodarki. Analizując dane, dotyczące zatrudnienia w latach 2022 i 2023, ukazuje nam się obraz ewolucji tego sektora - od rosnącego udziału pracowników tymczasowych po wzmożone inwestycje w różne projekty rekrutacyjne. W tym wirującym kalejdoskopie zmian, aby sprostać wyzwaniom, kluczem do sukcesu staje się umiejętność wszechstronnej analizy oraz elastyczne podejście do zarządzania zasobami ludzkimi. Jak zatem w liczbach wyglądał rynek pracy tymczasowej przez ostatnie dwa lata? Z czym muszą się zmierzyć pracodawcy w najbliższym czasie? Job Impulse dzieli się swoimi statystykami oraz obserwacjami.
Czytaj więcejCzy Polacy w 2024 roku planują zmienić zawód lub podnosić swoje kompetencje? Weź udział w ankiecie Aplikuj.pl
Najbliższe lata mogą być kluczowe dla rynku pracy również w Polsce m.in za sprawą dynamicznego rozwoju nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji. Wdrażanie rozwiązań AI w wielu firmach zmienia nie tylko sposób wykonywania pracy, ale i niejednokrotnie wymaga od pracowników pozyskiwania nowych umiejętności, a nawet przebranżowienia. Zatem, czy Polacy w 2024 roku będą otwarci na zmianę zawodu lub podnoszenie swoich kwalifikacji? Czy obawiają się wpływu sztucznej inteligencji na rynek pracy? Czy będą elastyczni i pozytywnie nastawieni do zmian czy może pełni obaw? Weź udział w badaniu Aplikuj.pl i podziel się z nami swoim podejściem do tematu przebranżowienia i podnoszenia swoich kompetencji zawodowych.
Czytaj więcejJak technologia wspomagająca spotkania wirtualne wpływa na nasze odczucia, zachowania i produktywność
Nic nie przebije spotkań bezpośrednich, ale technologia ma kluczowe znaczenie dla budowania zaufania i poczucia równouprawnienia podczas spotkań o charakterze hybrydowym - ujawnia nowe badanie Jabra przeprowadzone w LSE Behavioural Lab.
Czytaj więcejZdolni bez “Ale”! - osoby z niepełnosprawnościami wciąż dyskryminowane na polskim rynku pracy
Tylko co trzeci pracownik w Polsce deklaruje, że w jego organizacji zatrudnione są osoby z niepełnosprawnościami, a ponad 40% zgadza się, że firmy zazwyczaj niechętnie zatrudniają OzN. Jednocześnie wyraźna większość badanych (niemal 80%) zdecydowanie lub raczej pozytywnie odnosi się do pracy z osobami z niepełnosprawnościami, wyrażając swoją gotowość do współpracy. Jakie bariery i wyzwania napotykają więc pracodawcy utrudniając rozwój zawodowy OzN?
Czytaj więcejDla 72% kandydatów poszukujących zatrudnienia kluczowe znaczenie ma równe traktowanie
Wybierając miejsce pracy, aż 7 na 10 Polaków zwróci uwagę na równe traktowanie w firmie. Młodzi ludzie dwa razy częściej doceniają troskę o kwestie środowiskowe, ważna jest dla nich także równość płac – 59% z nich uwzględnia ten aspekt, ubiegając się o stanowisko w danej organizacji – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Wedla. Na ulegającym stałej transformacji rynku pracy konieczne jest odpowiadanie na potrzeby kandydatów, by przyciągnąć tych najlepszych – oceniają eksperci firmy.
Czytaj więcejWeź udział w ankiecie Aplikuj.pl na temat wielopokoleniowej siły w miejscu pracy
Pracujesz lub zajmujesz się zatrudnianiem pracowników? Chcesz mieć realny wpływ na rynek zatrudnienia? Weź udział w badaniu Aplikuj.pl i podziel się z nami swoim doświadczeniami na temat multigeneracyjnych zespołów.
Czytaj więcej61 proc. Polaków nie wie, czym jest workation, a 23 proc. nie widzi potrzeby wprowadzenia work-life balance w pracy
Według najnowszych danych na temat łączenia pracy z wypoczynkiem i dbaniem o swój dobrostan 19 proc. Polaków zauważyło, że ich pracodawca dokonał zmian w kontekście work-life balance w zakresie wprowadzonej nowelizacji ustawy z dnia 26 kwietnia 2023 r. w Kodeksie Pracy, a aż 43 proc. nie wie, czy miało to miejsce. Z badania przeprowadzonego przez polską platformę do wideokonferencji i spotkań online ClickMeeting wynika również, że 14 proc. ankietowanych zna pojęcie workation, a 19 proc. chciałoby skorzystać z takiej możliwości.
Czytaj więcej51% pracowników biurowych deklaruje, że wielokrotnie ryzykowało na swojej ścieżce zawodowej, żeby osiągnąć sukces
Jak wynika z badania portalu pracy RocketJobs.pl, co czwarty white collar w Polsce przekuł swoją pasję w biznes, co trzeci się przebranżowił, a co piąty zmienił miejsce zamieszkania dla wymarzonej pracy. Jednak tylko co dziesiąty miał odwagę założyć własny biznes. Jak pracownicy biurowi ryzykują w swoich karierach i jak postrzegają ryzyko zawodowe?
Czytaj więcejWyniki ogólnopolskiego badania „Bliżej Siebie – zdrowie psychiczne i empatia w pracy”
41% Pracowników czuje się przeciążonymi emocjonalnie, a 86% jest zdania, że praca ma duży wpływ na zdrowie psychiczne. To jedne z wniosków płynących z ogólnopolskiego badania „Bliżej Siebie – zdrowie psychiczne i empatia w pracy” zrealizowanego w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „Bliżej Siebie”. Jednocześnie wyniki pokazują, że 41% Pracowników boi się powiedzieć otwarcie o pogorszeniu swojej kondycji psychicznej, a 43% Pracowników nigdy nie było zapytanych przez przełożonego o samopoczucie.
Czytaj więcejRAPORT Z BADAŃ HAYS: Polityki różnorodności sposobem na równanie szans w miejscu pracy.
Chociaż rośnie odsetek kobiet przekonanych, że płeć nie określa szans na awans oraz sprawiedliwe wynagrodzenie, to profesjonalistki zgadzające się z tym twierdzeniem nadal należą do mniejszości. Obecnie zaledwie 39 proc. specjalistek i 69 proc. specjalistów jest przekonanych, że płeć pracownika nie wpływa na perspektywy objęcia wyższego stanowiska. Takie wnioski płyną z raportu Hays „Kobiety na rynku pracy 2023. Polityka DE&I w praktyce”, stworzonego we współpracy z Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach, działającym przy Akademii Leona Koźmińskiego.
Czytaj więcejAż 37% Polaków zmagało się z problemami psychicznymi w pracy
Aż 37% Polaków zmagało się z problemami psychicznymi. Za mało zarabiają, są przeciążeni, a praca nie daje im poczucia bezpieczeństwa. Wśród Polaków, którzy zmagali się z problemami psychicznymi, prawie połowa (45%) przyznała, że pracuje w niepewnych warunkach. Dla porównania, w przypadku respondentów, którzy nigdy nie mieli takich problemów, było to zaledwie 19%.
Czytaj więcejStereotypy do lamusa – co rzeczywiście łączy, a co dzieli pokolenia? Raport „Pokolenia na rynku pracy”
Eksperci są jednogłośni: zróżnicowane pokoleniowo zespoły to przepis na dobrze prosperującą firmę. To także odpowiedź na wyzwania obecnego rynku pracy, na którym – w obliczu starzejącego się społeczeństwa – polityka diversity & inclusion nabiera jeszcze większego znaczenia. Co dzieli, a co łączy przedstawicieli pokoleń: Baby Boomers, X, Y oraz Z? Jak oceniają swoje zawodowe szanse i perspektywy? Czy powtarzane od lat stereotypy na ich temat znajdują odzwierciedlenie w obecnych realiach? Grafton Recruitment publikuje raport „Pokolenia na polskim rynku pracy”, w którym oddaje głos pracodawcom i pracownikom z różnych grup wiekowych.
Czytaj więcejProdukcja przemysłowa: tylko 1 na 4 firmy znajduje odpowiedniego pracownika
Produkcja przemysłowa znajduje się w czołówce branż z największym niedoborem talentów. Na trudności w zatrudnieniu odpowiedniego kandydata wskazuje 75% przedsiębiorstw tego sektora – to dane płynące z raportu ManpowerGroup. Szczególnie duże braki widoczne są wśród pracowników produkcyjnych, o czym mówi 45% przebadanych firm tej branży. Odczuwalny jest także niedobór specjalistów IT i analizy danych (33%). Pracodawcy wskazali również kompetencje miękkie najtrudniejsze do pozyskania wśród kandydatów. Są nimi między innymi umiejętność rozwiązywania problemów czy analizy i krytycznego myślenia.
Czytaj więcejNadgodziny dla Polaków to norma
12 sierpnia obchodzimy Dzień Pracoholika. Pracoholizm pojawia się w momencie zaburzenia równowagi między pracą a innymi sferami życia człowieka. Nadgodziny często mogą być jego objawem. Jak wynika z najnowszego raportu ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View” Polacy coraz częściej zostają w firmach po godzinach, by wykonywać swoje obowiązki zawodowe . Według danych, aż ¼ zatrudnionych Polaków (25,37 proc.) pracuje za darmo od 6 do 10 godzin tygodniowo. To wzrost o ponad 6 p.p. w porównaniu do roku ubiegłego.
Czytaj więcejBlisko 18 proc. Polaków rozważa emigrację zarobkową. Rośnie odsetek niezdecydowanych.
Aż 17,8 proc. niewykluczonych z rynku pracy Polaków po 18. roku życia rozważa emigrację zarobkową w ciągu najbliższego roku. Chociaż liczba biorących pod uwagę wyjazd za granicę w celach zarobkowych zwiększyła się nieznacznie w stosunku do ubiegłego roku, niemal aż pięciokrotnie wzrósł odsetek niezdecydowanych – z 2,7 proc. do blisko 15 proc., wynika z badania „Migracje zarobkowe Polaków”, zrealizowanego w lipcu br. na zlecenie Gi Group.
Czytaj więcejPomimo podwyżek spada odestek pracowników odczuwających satysfakcję z otrzymywanego wynagrodzenia.
Obecna sytuacja na rynku nie jest łatwa dla pracodawców. Do wysokich oczekiwań pracowników dochodzą bowiem rosnące obawy o sytuację gospodarczą. Wyzwaniem jest zatem nie tylko utrzymanie wysoko wykwalifikowanych kadr, lecz również stworzenie strategii wynagrodzeń, która pozwoli efektywnie budować zespoły w obliczu rosnących kosztów prowadzenia działalności. Jak wynika z najnowszego raportu Hays Poland, mimo że 83 proc. firm przeprowadziło podwyżki w pierwszej połowie roku, zaledwie 37 proc. specjalistów i menedżerów deklaruje zadowolenie z otrzymywanego wynagrodzenia.
Czytaj więcejRaport wynagrodzeń sektora przemysłowego 2022: średni wzrost płac o 10 proc.
W sektorze przemysłowym utrzymuje się popyt na wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych pracowników fizycznych, specjalistów oraz menedżerów. Pracodawcy w większości zakładają wzrost wynagrodzeń co najmniej na poziomie 10 proc. dla badanych województw, a na największe podwyżki mogą liczyć pracownicy niższego szczebla, nawet o 20 proc. Najwyższy, bo 13 proc. wzrost płac, notują kategorie Chemia & FMCG. To właśnie one, wraz z centrami R&D i centrami dystrybucyjnymi, rozwijają się najbardziej dynamicznie w ostatnich dwóch latach – to główne wnioski płynące z najnowszej edycji raportu „Sektor przemysłowy 2022 – raport wynagrodzeń”, przygotowanego przez Grafton Recruitment we współpracy z Gi Group.
Czytaj więcejNajbardziej Pożądani Pracodawcy w Polsce – znamy laureatów rankingu firmy Antal
Antal opublikował dziewiątą edycję rankingu Najbardziej Pożądany Pracodawca – wyniki pomagają zidentyfikować najlepsze miejsca pracy i cechy idealnego pracodawcy na podstawie opinii kandydatów, pracowników i ekspertów HR.
Czytaj więcej“Strong Women in IT” - inspirujące historie kobiet w branży technologicznej
Przedstawiamy historie trzech kobiet z branży HR, które z sukcesem połączyły zamiłowanie do zarządzania zasobami ludzkimi z pasją technologiczną i w pełni zasłużyły na tytuł “Strong Women in IT”.
Czytaj więcejBadanie: Jak pracodawcy radzą sobie z niedoborem talentów?
Analiza: Szkolenia, wyższe stawki i systemy poleceń. Jakie jeszcze zachęty stosują polscy pracodawcy, by przyciągnąć nowe talenty?
Czytaj więcejRówność rodzicielska na polskim rynku pracy. Jak firmy wspierają zaangażowane ojcostwo?
Nie ma szans na równość płci na rynku pracy, bez zadbania o równość w podziale obowiązków rodzicielskich
Czytaj więcejPandemia sprawiła, że w pracy potrzebujemy nowych umiejętności
Eksperci SAS wskazują 4 trendy, które będą odgrywać największą rolę w zmianach zachodzących obecnie na rynku pracy.
Czytaj więcej60% pracowników obawia się, że z powodu technologii, wkrótce może stracić pracę
Tradycyjne role zawodowe odchodzą do lamusa, tak uważają pracownicy ankietowani w badaniu PwC. Kluczowy wniosek z raportu – 60% pytanych obawia się, że automatyzacja zagraża wielu stanowiskom pracy.
Czytaj więcejPolacy chcą pracować na etacie
Jak wynika z badania „Workforce View 2020” przeprowadzonego przez firmę ADP, aż czterech na pięciu Polaków za preferowaną formę zatrudnienia uznaje umowę o pracę
Czytaj więcejJak oceniamy swoje kompetencje i wynagrodzenie?
Ekonomiści behawioralni od wielu lat zawracają uwagę, że nie zawsze zachowujemy się racjonalnie i w codziennym funkcjonowaniu popełniamy wiele błędów poznawczych, z których nie zdajemy sobie sprawy. W życiu zawodowym konsekwencją takich błędów może być frustracja czy niezadowolenie z pracy w momencie, gdy nie ma to racjonalnego uzasadnienia.
Czytaj więcejSytuacja na rynku pracy w Polsce stabilniejsza niż w innych krajach Unii Europejskiej
Raport przygotowany przez PARP przedstawia syntetyczne wyniki aktualnych badań i analiz dotyczących polskiego i międzynarodowego rynku pracy. Omawiany raport dotyczy okresu od 19 sierpnia do 20 września 2020 r.
Czytaj więcejCzy to czas na zmianę pracy? Jakie są potrzeby pracodawców?
Czy to czas na zmianę pracy? Jakie są potrzeby pracodawców? Chociaż prognozy rekrutacyjne pracodawców są tam najbardziej optymistyczne ze wszystkich 6 regionów Polski, to zapotrzebowanie na nowych pracowników będzie o połowę mniejsze niż rok temu.
Czytaj więcejNazwy stanowisk w ofertach pracy to enigma — nie rozumie ich aż 82% kandydatów
Jeśli pracodawca będzie poszukiwał retail jedi, może go nie znaleźć, bo aż 82% kandydatów nie wie, o co chodzi. Tylko 23% respondentów chce pracować jako artysta kanapkowy, pozostałe 73% woli być po prostu osobą przygotowującą kanapki. Co Polacy myślą o treści ogłoszeń o pracę i czy są one dla nich jasne?
Czytaj więcejPlany pracodawców branże i regiony, które chcą zwiększyć zatrudnienie
Pandemia koronawirusa sprawiła, że gospodarki na całym świecie przeszły ogromne zmiany. Również w Polsce duża część firm była zmuszona do ograniczenia swojej działalności oraz planów rozwoju i zatrudnienia. Obecnie, pomimo dalszych niepewności, 42 proc. firm deklaruje chęć rekrutacji pracowników
Czytaj więcejRynek pracy w dobie pandemii oczami pracowników
Koronawirus zakłócił naszą codzienność, a co za tym idzie, także i życie zawodowe wielu Polaków. Okazuje się, że mimo wciąż niepewnej sytuacji związanej z wirusem, Polacy z optymizmem patrzą w przyszłość. Pozytywnie oceniają też swoją sytuację na rynku pracy, choć od pracodawców bardziej niż benefitów pozapłacowych oczekują możliwości rozwoju oraz stabilnego zatrudnienia, a także zdolności do radzenia sobie w kryzysie
Czytaj więcejKogo pandemia zmusiła do zmiany zawodu?
Kogo pandemia zmusiła do zmiany zawodu? W których branżach pracownicy szukają nowego zajęcia?
Czytaj więcejPolscy pracownicy i pracodawcy w czasie epidemii – wyniki badania nastrojów
Pracodawcy przyznają, że COVID-19 jest zagrożeniem dla zdecydowanej większości prowadzonych przez nich biznesów, jednak 18% widzi w nim szansę na rozwój swojej firmy.
Czytaj więcejPrzyjaźń do biurowej deski. Ale tylko w godzinach 9-17
Aż 71% Polaków deklaruje, że oddzielają życie prywatne od zawodowego. 66% twierdzi jednak, że lubi swoich współpracowników — a 44% uważa osobę z pracy za przyjaciela. . Z kim chcemy pracować? Jakie zachowania kolegów i koleżanek z pracy cenimy, a które nas denerwują?
Czytaj więcejRaport „Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2019”
Dane z najnowszego raportu „Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2019” pokazują, że skala występowania negatywnych zjawisk psychospołecznych na rynku pracy jest ogromna. 46 proc. pracowników biurowych i fizyczno-umysłowych przyznało, że padło ofiarą mobbingu.
Czytaj więcejPracownicy o firmach rodzinnych. Czy „rodzinność” firmy ma znaczenie? - Raport Instytutu Biznesu Rodzinnego
Czy sukcesorzy dorastający pod czujnym okiem rodziców wprowadzają do przedsiębiorstw nowatorskie rozwiązania realizując własne pomysły?
Czytaj więcejRAPORT: Prześwietlamy zarobki freelancerów w 2019
Ile zarabiają wolni strzelcy w Polsce?
Czytaj więcejRaport: Student w pracy 2019
Wyniki obalają stereotypy
Czytaj więcejPolski rynek pracy w europejskiej czołówce
Wyniki badania Confidence Index
Czytaj więcejEuropejscy pracownicy biurowi cierpią na syndrom wypalenia zawodowego
80% firm MŚP dostrzega korzyści wynikające z motywowania pracowników
Czy czeka nas zmierzch rynku pracownika?
Połowa Polaków jest zaangażowana w pracy.
Czytaj więcejPracodawco, zobacz czego pragną pracownicy
Wyniki badania
Czytaj więcejRaport "Rynek pracy w Q3 2018" portalu Praca.pl
Najtrudniej znaleźć pracowników w obszarze sprzedaży!
Czytaj więcejJak zachować efekt wakacji na dłużej?
Badanie stylu pracy i poziomu energii pracowników dużych firm.
Czytaj więcejPodsumowanie raportu WskaźnikiHR 2017 dla branży automotive
Joanna Dziok: Raport potwierdza dynamiczny rozwój sektora
Czytaj więcejPodsumowanie Raportu WskaźnikiHR 2017 dla sektora produkcyjnego
Paweł Pyzik: 41 wskaźników dot. fluktuacji, absencji, efektywności pracy i inwestycji
Czytaj więcejRaport: Diagnoza rynku IT w Polsce
Problemem wciąż pozostaje brak wykwalifikowanej kadry
Czytaj więcejBadania opinii pracowników
Piotr Sedlak, Piotr Jurczak: Klucz do dobrej współpracy
Czytaj więcejRaport: Oczekiwania młodych bezrobotnych
Absolwenci a polska rzeczywistość
Czytaj więcej