Aż 37% Polaków zmagało się z problemami psychicznymi w pracy

Aż 37% Polaków zmagało się z problemami psychicznymi. Za mało zarabiają, są przeciążeni, a praca nie daje im poczucia bezpieczeństwa. Wśród Polaków, którzy zmagali się z problemami psychicznymi, prawie połowa (45%) przyznała, że pracuje w niepewnych warunkach. Dla porównania, w przypadku respondentów, którzy nigdy nie mieli takich problemów, było to zaledwie 19%.

Czytaj więcej

Stereotypy do lamusa – co rzeczywiście łączy, a co dzieli pokolenia? Raport „Pokolenia na rynku pracy”

Eksperci są jednogłośni: zróżnicowane pokoleniowo zespoły to przepis na dobrze prosperującą firmę. To także odpowiedź na wyzwania obecnego rynku pracy, na którym – w obliczu starzejącego się społeczeństwa – polityka diversity & inclusion nabiera jeszcze większego znaczenia. Co dzieli, a co łączy przedstawicieli pokoleń: Baby Boomers, X, Y oraz Z? Jak oceniają swoje zawodowe szanse i perspektywy? Czy powtarzane od lat stereotypy na ich temat znajdują odzwierciedlenie w obecnych realiach? Grafton Recruitment publikuje raport „Pokolenia na polskim rynku pracy”, w którym oddaje głos pracodawcom i pracownikom z różnych grup wiekowych.

Czytaj więcej

Produkcja przemysłowa: tylko 1 na 4 firmy znajduje odpowiedniego pracownika

Produkcja przemysłowa znajduje się w czołówce branż z największym niedoborem talentów. Na trudności w zatrudnieniu odpowiedniego kandydata wskazuje 75% przedsiębiorstw tego sektora – to dane płynące z raportu ManpowerGroup. Szczególnie duże braki widoczne są wśród pracowników produkcyjnych, o czym mówi 45% przebadanych firm tej branży. Odczuwalny jest także niedobór specjalistów IT i analizy danych (33%). Pracodawcy wskazali również kompetencje miękkie najtrudniejsze do pozyskania wśród kandydatów. Są nimi między innymi umiejętność rozwiązywania problemów czy analizy i krytycznego myślenia.

Czytaj więcej

Nadgodziny dla Polaków to norma

12 sierpnia obchodzimy Dzień Pracoholika. Pracoholizm pojawia się w momencie zaburzenia równowagi między pracą a innymi sferami życia człowieka. Nadgodziny często mogą być jego objawem. Jak wynika z najnowszego raportu ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View” Polacy coraz częściej zostają w firmach po godzinach, by wykonywać swoje obowiązki zawodowe . Według danych, aż ¼ zatrudnionych Polaków (25,37 proc.) pracuje za darmo od 6 do 10 godzin tygodniowo. To wzrost o ponad 6 p.p. w porównaniu do roku ubiegłego. 

Czytaj więcej

Blisko 18 proc. Polaków rozważa emigrację zarobkową. Rośnie odsetek niezdecydowanych.

Aż 17,8 proc. niewykluczonych z rynku pracy Polaków po 18. roku życia rozważa emigrację zarobkową w ciągu najbliższego roku. Chociaż liczba biorących pod uwagę wyjazd za granicę w celach zarobkowych zwiększyła się nieznacznie w stosunku do ubiegłego roku, niemal aż pięciokrotnie wzrósł odsetek niezdecydowanych – z 2,7 proc. do blisko 15 proc., wynika z badania „Migracje zarobkowe Polaków”, zrealizowanego w lipcu br. na zlecenie Gi Group.

Czytaj więcej

Pomimo podwyżek spada odestek pracowników odczuwających satysfakcję z otrzymywanego wynagrodzenia.

Obecna sytuacja na rynku nie jest łatwa dla pracodawców. Do wysokich oczekiwań pracowników dochodzą bowiem rosnące obawy o sytuację gospodarczą. Wyzwaniem jest zatem nie tylko utrzymanie wysoko wykwalifikowanych kadr, lecz również stworzenie strategii wynagrodzeń, która pozwoli efektywnie budować zespoły w obliczu rosnących kosztów prowadzenia działalności. Jak wynika z najnowszego raportu Hays Poland, mimo że 83 proc. firm przeprowadziło podwyżki w pierwszej połowie roku, zaledwie 37 proc. specjalistów i menedżerów deklaruje zadowolenie z otrzymywanego wynagrodzenia.

Czytaj więcej

Raport wynagrodzeń sektora przemysłowego 2022: średni wzrost płac o 10 proc.

W sektorze przemysłowym utrzymuje się popyt na wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych pracowników fizycznych, specjalistów oraz menedżerów. Pracodawcy w większości zakładają wzrost wynagrodzeń co najmniej na poziomie 10 proc. dla badanych województw, a na największe podwyżki mogą liczyć pracownicy niższego szczebla, nawet o 20 proc. Najwyższy, bo 13 proc. wzrost płac, notują kategorie Chemia & FMCG. To właśnie one, wraz z centrami R&D i centrami dystrybucyjnymi, rozwijają się najbardziej dynamicznie w ostatnich dwóch latach – to główne wnioski płynące z najnowszej edycji raportu „Sektor przemysłowy 2022 – raport wynagrodzeń”, przygotowanego przez Grafton Recruitment we współpracy z Gi Group.

Czytaj więcej

Polacy chcą pracować na etacie

Jak wynika z badania „Workforce View 2020” przeprowadzonego przez firmę ADP, aż czterech na pięciu Polaków za preferowaną formę zatrudnienia uznaje umowę o pracę

Czytaj więcej

Jak oceniamy swoje kompetencje i wynagrodzenie?

Ekonomiści behawioralni od wielu lat zawracają uwagę, że nie zawsze zachowujemy się racjonalnie i w codziennym funkcjonowaniu popełniamy wiele błędów poznawczych, z których nie zdajemy sobie sprawy. W życiu zawodowym konsekwencją takich błędów może być frustracja czy niezadowolenie z pracy w momencie, gdy nie ma to racjonalnego uzasadnienia.

Czytaj więcej

Rynek pracy w dobie pandemii oczami pracowników

Koronawirus zakłócił naszą codzienność, a co za tym idzie, także i życie zawodowe wielu Polaków. Okazuje się, że mimo wciąż niepewnej sytuacji związanej z wirusem, Polacy z optymizmem patrzą w przyszłość. Pozytywnie oceniają też swoją sytuację na rynku pracy, choć od pracodawców bardziej niż benefitów pozapłacowych oczekują możliwości rozwoju oraz stabilnego zatrudnienia, a także zdolności do radzenia sobie w kryzysie

Czytaj więcej

Przyjaźń do biurowej deski. Ale tylko w godzinach 9-17

Aż 71% Polaków deklaruje, że oddzielają życie prywatne od zawodowego. 66% twierdzi jednak, że lubi swoich współpracowników — a 44% uważa osobę z pracy za przyjaciela. . Z kim chcemy pracować? Jakie zachowania kolegów i koleżanek z pracy cenimy, a które nas denerwują?

Czytaj więcej

Raport „Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2019”

Dane z najnowszego raportu „Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2019” pokazują, że skala występowania negatywnych zjawisk psychospołecznych na rynku pracy jest ogromna. 46 proc. pracowników biurowych i fizyczno-umysłowych przyznało, że padło ofiarą mobbingu.

Czytaj więcej

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.