W zbiorowej świadomości społeczeństwa pokutuje przekonanie, że IT to branża stricte męska. W ostatnich latach coraz bardziej oczywistym staje się, że w świecie nowych technologii jest znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać. W raporcie “Strong Women in IT 2021 Global Edition”, opracowanym przez Come Creations Group, znajdujemy historie i rady kobiet, które uwierzyły, że technologia jest kobietą.
Przedstawiamy historie trzech kobiet z branży HR, które z sukcesem połączyły zamiłowanie do zarządzania zasobami ludzkimi z pasją technologiczną i w pełni zasłużyły na tytuł “Strong Women in IT”.
Początek XXI w. to początek boomu cyfrowego w Polsce. Anna w branży znalazła się niejako z przypadku, dołączyła do zespołu HR jednej z firm zajmujących się działaniami cyfrowymi. Niespodziewanie okazało się to być początkiem ekscytującej przygody. Ta natomiast rozegrała się na takich stanowiskach jak: CDO w Burda International w Polsce oraz Czechach, CRO w Agora S.A., czy Przewodniczącej Rady Nadzorczej w IAB Polska. Ostatecznie droga zawiodła Annę do Everli, jednego z liderów e-grocery w Europie. To historia Anny Podkowińskiej-Tretyn, dziś Chief International Business Officer Everli.
“Moja branża ma mnóstwo zalet, to praca w szybko zmieniającym się środowisku, w którym musisz stale się uczyć, zawsze być na bieżąco, zawsze na czasie.” - mówi Anna Podkowińska-Tretyn - “No i możliwości rozwoju. Te są praktycznie nieograniczone. W wielu kwestiach zawsze masz szansę być pierwsza na rynku.”
Zapytana o minusy pracy w branży IT wskazuje tylko jeden: “Wciąż za mało w niej kobiet!”
Dla Aleksandry, branża IT stała się rozwinięciem jej poprzedniej, pozornie zupełnie nietechnologicznej, fascynacji - pracy w branży HR. W tej dziedzinie Aleksandra karierę buduje sukcesywnie już od ponad piętnastu lat. W tym czasie zasmakowała różnych branż, którymi są min.: branża usług finansowych, konsultingu, czy właśnie nowych technologii. Oprócz doświadczenia i wiedzy w na swojej drodze zawodowej spotkała wiele inspirujących osób i trafiła na nie mniej przełomowych rozwiązań. To wszystko pozwoliło jej na szybkie i płynne przejście do świata IT, w którym swoje miejsce odnalazła w firmie HL Tech, jednym z wiodących producentów oprogramowania na rynku. Aleksandra Babicka, dziś Head of HR w firmie HL Tech w raporcie Strong Women in IT mówi: “Mam naturę poszukiwacza, lubię zmiany, lubię uczyć się nowych rzeczy i pokonywać własne ograniczenia. A nowe technologie wymagają nowych systemów pracy i nowego sposobu myślenia. To właśnie to przyciągnęło mnie do świata IT i to właśnie to wciąż mnie w nim trzyma.” “Innowacje to wymagające i dynamiczne środowisko, gdzie stale trzeba się uczyć i eksperymentować. I to właśnie najbardziej mi się podoba.”- dodaje. - “Czy to praca bez wad? Dla mnie to bardziej wyzwania, które sprawiają, że nigdy nie jest nudno.”.
Do drzwi Jennifer technologia zapukała sama. Pasję do wspierania rozwoju zawodowego pracowników młodziutka dziewczyna odkryła już około 1997, kończąc staż w jednym z banków. Naturalnym kierunkiem rozwoju były zatem działy HR. Jednak po pewnym czasie czegoś zaczęło jej brakować. Jennifer intuicyjnie chciała czegoś, co pozwoli jej zostać w biznesie, ale co włączy w jej pracę nowoczesne technologie przyszłości, które mają wpływ na rzeczywistość. “Jest to dynamicznie zmieniające się środowisko, w którym nowe wyzwania czekają zawsze i wszędzie” - mówi Jennifer - to jeden z największych atutów tej branży. Zawsze możesz robić coś, co będzie mieć realny wpływ na naszą wspólną przyszłość”. Takie podejście popchnęło ją w kierunku świata innowacji, w którym została do dziś- Jennifer Gray, dziś pełni rolę HR Directora w Stemmann-Technik GmbH oraz HR Business Unit Power Collection w Wabtec Corporation. Zarówno Stemmann-Technik producent ładowarek do promów, jak i Wabtec, tworzący systemy energetyczne, pozwalają jej nie tylko na samorealizację, ale także poczucie realnego wpływu na przyszłość świata. Jennifer nie ukrywa jednak, że nie jest to branża dla każdego. “To ciągłe zmiany i transformacje. To nie jest dynamika, która spodoba się tym, którzy lubią spokój i stabilność.” - podsumowuje - “I tak. To prawda, że branża nadal zdominowana jest przez mężczyzn.”.
Jaką radę zatem Strong Women mają dla kobiet dopiero rozpoczynających karierę w IT?
Anna Podkowińska-Tretyn mówi, że często zastanawia się, co powiedziałaby samej sobie sprzed lat, gdyby mogła cofnąć się w czasie i chyba dałoby się to podsumować słowami: “Nie planuj za dużo, popróbuj wszystkiego, zbierz doświadczenie, w ten sposób dowiesz się, co daje ci szczęście. Jest to swego rodzaju fundament, na którym możesz budować plan na przyszłość.”.
Aleksandra Babicka radzi adeptkom zawodu wsłuchiwać się w siebie, poznać swoje silne strony i motory napędowe motywacji. Najpierw rozpoznanie, potem czas na eksplorowanie i eksperymentowanie, na testowanie kolejnych możliwości, próbowanie. “Nie od razu wszystko będzie ci wychodzić, ale im więcej doświadczeń zbierzesz na samym początku, tym lepsze decyzje podejmować będziesz w przyszłości.”.
Jennifer Gray podkreśla rolę otwartości na wszystko- doświadczenia, ludzi, marki, produkty. Jej zdaniem tylko takie podejście nie pozwoli niczego przeoczyć. A różnice i dynamika z nich wynikająca pozwalają się rozwijać, dlatego nie należy uciekać od odmienności: “Szukaj mentorów, ale nie otaczaj się wyłącznie ludźmi podobnymi do siebie, słuchaj także tych, o odmiennym zdaniu czy poglądach. Gdy przyjdzie do podejmowania ważnych decyzji, będziesz umiała wczuć się lepiej w różne sytuacje, będziesz dokonywać wyborów bardziej świadomie. Nie zamykaj się, postaraj się zobaczyć jak najwięcej świata, poznawaj inne kultury, ucz się ich. Weź z nich to, co najlepsze. To niewyczerpane źródło inspiracji dla nowych, lepszych i oryginalniejszych rozwiązań.”.
Te i wiele innych inspirujących historii kobiecej drogi na szczyt branży technologicznej znajdziesz w raporcie “Strong Women in IT 2021. Global Edition. Pełna treść raportu dostępna pod linkiem
Więcej informacji o projekcie:
https://strongwomeninit.com