Trendy na rynku szkoleń w Polsce: krótsze szkolenia, najlepiej wyjazdowe

BIZNES

Rynek szkoleń w Polsce podlega dynamicznym zmianom, które wymuszają ciągłe dostosowywanie ofert przez firmy szkoleniowe. Co warto wziąć pod uwagę, aby liczyć się na rynku szkoleń w Polsce? Jakie są aktualne trendy?

Jak wynika z raportu przygotowanego przez ekspertów House of Skills tradycyjne formy szkoleniowe w formie polegające na całodziennym lub kilkudniowym pobycie w sali szkoleniowej tracą na popularności. W wielu organizacjach działania rozwojowe tego typu często miały charakter obligatoryjny. Przesyt spowodował poszukiwanie bardziej przystępnych i efektywnych form doskonalenia pracowników.

Krótsze formy szkoleń

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, firmy szkoleniowe oferują moduły jednodniowe, półdniowe czy kilkugodzinne. Uczestnicy szkoleń coraz rzadziej mogą sobie pozwolić na nieobecność w pracy przez dzień lub dwa. Całkowicie też zmieniają się ich oczekiwania i potrzeby. Podczas krótkich szkoleń materiały drukowane zastępowane są przez ich wersje elektroniczne. Pomniejsza to koszty i stanowi przejaw troski o środowisko. W dzisiejszych czasach dostęp do źródeł jest właściwie nieograniczony. Celem szkolenia nie jest zatem dostarczenie pełnej wiedzy na dany temat, a nauczenie praktycznego stosowania jakiejś umiejętności. Uczestnicy skupiają uwagę na konkretnych aktywnościach i uczą się poprzez osobiste doświadczenie. Podobny trend obserwujemy w e-learningu. Zamiast modułów kilkugodzinnych, odbiorcy szkoleń preferują sesje kilkunastominutowe.

Szkolenia wyjazdowe na topie

Rośnie także popularność szkoleń wyjazdowych- zaznaczają eksperci z firmy szkoleniowej Effect Group. Rozwiązanie to polega na tym, że firma szkoleniowa organizuje całą serię zajęć z wielu tematów w jednym miejscu. Dzięki temu, że kursy przeprowadzane są w tym samym czasie i dotyczą bardzo wielu różnych obszarów, firma-klient może jednocześnie zgromadzić wszystkich pracowników, których chce przeszkolić. Szkolenia są otwarte, więc można na nie wysłać tak jednego, kilku pracowników z jednego działu, jak również wiele osób z różnych działów, a każdy uczestnik może zostać zapisany na inne szkolenie.

Dla przedsiębiorstwa jest to rozwiązanie bardzo ekonomiczne, choćby ze względu na jeden koszt transportu czy też absencje wszystkich szkolonych pracowników w jednym czasie, a nie wymiennie, co skutkowałoby sytuacją, że wciąż niedostępny byłby inny specjalista, dezorganizując w ten sposób pracę firmy.

...

Aktualnie największym zainteresowaniem cieszą się szkolenia dla działów personalnych związane zmianami w kodeksie pracy – mówi Marcin Wrzosek, którego firma ma w ofercie około 200 tematów szkoleń z większości dostępnych na rynku kategorii, przez co obserwowane przez nią tendencje mogą odzwierciedlać sytuację na całym rynku. – Na dalszych miejscach plasują się szkolenia związane z planowaniem produkcji oraz szkolenia interpersonalne dotyczące zwiększania umiejętności w obszarach związanych z komunikacją, zarządzaniem czasem, obsługą klienta, a także wzmacnianiem umiejętności kierowniczych – dodaje prezes Effect Group.

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.