PIT online - nowy sposób na coroczne rozliczenia

HR, Narzędzia

Początek nowego roku to dla wielu osób moment składania sobie samemu różnego rodzaju deklaracji w stylu: w końcu schudnę, zacznę oszczędzać, zmienię pracę na mniej stresującą, itd. Nie można jednak zapomnieć o tym, że urząd skarbowy będzie wymagał od każdego pełnoletniego, pracującego/prowadzącego działalność obywatela innych deklaracji. Mowa tutaj dokładnie o corocznym rozliczeniu deklaracji PIT.

  1. W jaki sposób się rozliczyć?
  2. Jak rozliczyć PIT online?
  3. Rozliczenia PIT online - zalety

W jaki sposób się rozliczyć?

Nie każdemu udanie się do urzędu skarbowego było zawsze na rękę. Tym bardziej jeżeli na głowie miało się masę obowiązków: dzieci do odebrania ze szkoły, sprawowanie opieki nad seniorami, itd. Trzeba było jednak udać się do urzędu, ponieważ tylko w ten sposób można było rozliczyć PIT. Na szczęście od pewnego czasu można pozwolić sobie na rozliczenie PIT online. Można raz na zawsze położyć kres osobistym odwiedzinom w urzędzie skarbowym, dzięki czemu będzie można pozwolić sobie na zaoszczędzenie dużej ilości czasu.

Jak rozliczyć PIT online?

Rozliczenie PIT online wbrew pozorom nie jest wcale trudne. Wystarczy tylko zainstalować program PIT, który jest w pełni darmowy. Co jest ważne, to wypełnienie każdej deklaracji PIT jest intuicyjne. Tak naprawdę wystarczy tylko wypełnić poszczególne kolumny na podstawie PIT 11, który zawsze otrzymuje się z zakładu pracy. Jeżeli ktoś takiego dokumentu nie otrzymał, w połowie lutego ma szansę na to aby zalogować się na stronę Ministerstwa, gdzie wszystko jest ujawniane na profilu zaufanym danej osoby. Nikt nie powinien mieć problemu przy rocznym obliczeniu podatku. Tym bardziej, że system samodzielnie dokonuje wszelkiego rodzaju obrachunków.

Rozliczenia PIT online - zalety

Są osoby, którym ciężko zmienić swoje przyzwyczajenia. Również jeżeli chodzi o składanie zeznania podatkowego. Warto jednak poznać zalety złożenia PIT przez internet. O jakich korzyściach dokładnie jest mowa? Na liście zalet można znaleźć:

  • szybkość i łatwość - nie trzeba żmudnie obliczać każdej kolumny znajdującej się w formularzu. Jak już było mówione, program PIT sam będzie wiedział jak finalnie ma wygenerować PIT 37, który należy złożyć do urzędu skarbowego.
  • prostota - wbrew pozorom, każdy jest w stanie poradzić sobie z obsługą programu. Nawet jeżeli mowa jest o seniorach.
  • potwierdzenie odbioru - czy można mieć pewność co do tego, że PIT faktycznie został wygenerowany i trafił do miejsca przeznaczenia? Oczywiście, że tak. Za każdym razem otrzymuje się Upo, czyli urzędowe poświadczenie odbioru na skrzynkę e-mail.
  • przez całą dobę - nie każdy ma czas na to aby w przewidzianych godzinach jechać do urzędu. Program sam pozwala na to aby PIT złożyć nawet w godzinach wieczornych czy też nocnych. Nie trzeba będzie stać nawet w długich kolejkach z jakimi niekiedy ma się do czynienia w różnego rodzaju urzędach.

Tego typu opcja dostępna jest dla wszystkich. Również jeżeli chodzi o wspólne rozliczanie małżonków. Należy jednak pamiętać o tym, że składając PIT przez internet w każdej z opcji (samotnie, z ulgą na dziecko, jako małżonkowie, itd.) zawsze trzeba będzie mieć przy sobie zeszłoroczne rozliczenie PIT. Program będzie wymagać bowiem wpisania zeszłorocznej sumy dla potwierdzenia prawdziwości danych.

Czy warto stosować tego typu metodę do złożenia corocznej deklaracji? Oczywiście, że tak. Tym bardziej, że wszystkich formalności będzie można dokonać w zaciszu własnego domu bez konieczności wychodzenia i korzystania z usług księgowych.

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.