Narzędzia rekrutacyjne w branży IT

HR, Narzędzia

Od kilku lat w środowisku HR mówi się o rynku pracownika. Trend ten jest zauważalny szczególnie w branży IT, gdzie pozyskanie specjalisty jest zazwyczaj długotrwałe i kosztowne. Na szczęście, rekruterzy mają do dyspozycji coraz więcej narzędzi, które pozwalają usprawnić ich pracę i znaleźć odpowiednich kandydatów. Poniżej przedstawiamy przegląd serwisów, z których chętnie korzystają osoby związane ze środowiskiem IT.

4programmers

Strona dedykowana programowaniu, na której znajdują się wartościowe artykuły, mikroblogi i forum dyskusyjne oraz oferty pracy. Samo forum dyskusyjne zawiera ponad milion postów. Przeglądając oferty pracy od razu widzimy informację o nazwie firmy, stanowisku, miejscu, możliwości pracy zdalnej, wymaganych umiejętnościach oraz widełkach płacowych. Do serwisu użytkowników przyciągają szczególnie wspomniane mikroblogi poruszające tematykę bliską każdemu programiście oraz rozbudowane forum. Znajdziemy na nim dział poświęcony językom I technologiom, edukacji i rozwojowi zawodowemu oraz kategorię, w której laicy poszukują wsparcia bardziej doświadczonych kolegów.

bulldogjob.pl

Tutaj pracodawcy mają możliwość dotarcia do specjalistów IT z całego świata. Z platformy skorzystały ponad 594 firmy. Do dyspozycji mamy indywidualnego doradcę, który dopasowuje ofertę do aktualnych potrzeb organizacji. Według statystyk Google Analytics umieszczonych na stronie, portal ma 144 tys. odsłon miesięcznie, a 45% użytkowników wraca na stronę co najmniej kilka razy. W serwisie dostępne są również informacje o planowanych szkoleniach z zakresu IT. Możemy wybierać pod kątem języka programowania, miejsca, stanowiska, czy też rodzaju szkolenia. bulldogjob.pl to także blog poświęcony tematyce Employer Brandingu, HR, programowania.

Codility

Aplikacja stworzona przez Polaków. Użytkownicy rozwiązują zadania programistyczne w określonym czasie, a pracodawcy mogą śledzić ich postępy i szukać "perełek". Specjaliści po wykonaniu zadań otrzymują oceny i informację na temat popełnionych błędów, a rekruterzy kompletny raport opisujący stan wiedzy kandydatów. Z aplikacji korzysta ponad 1000 klientów z 62 krajów. Możemy zajrzeć również na blog.codility.com, gdzie znajdują się wartościowe treści dotyczące programowania i HR.

HackerRank

Platforma zrzeszająca ponad 3 miliony programistów z całego świata. Pozyskuje się tu pracowników, dokonuje się ich selekcji i oceny w oparciu o rzeczywiste umiejętności związane z kodowaniem (wyzwania programistyczne). Również tutaj nie mogło zabraknąć blog blog.hackerrank.com, na którym znajdziemy treści HR, programistyczne oraz ciekawe historie ze świata IT.

IT-Leaders.pl

Marketplace dla branży IT, który odwraca tradycyjne role Kandydat – Rekruter. "Ogłaszają się" kandydaci, którzy tworzą swój anonimowy techniczny, profil i wskazują m.in. oczekiwania finansowe, z kolei firmy wyłaniają i zapraszają kandydatów korzystając z intuicyjnej wyszukiwarki, w której wskazują kryteria jakie ma spełnić specjalista. Jak czytamy na stronie, 80% kandydatów odpowiada na zaproszenie w ciągu 48 godzin. Serwis cieszy się coraz większą popularnością szczególnie wśród tzw. pasywnych kandydatów, którym dodatkowo zależy na zachowaniu anonimowości. Platforma zrzesza obecnie 7,5 tys. Programistów, Testerów, Administratorów i innych Specjalistów IT –  głównie z Polski i Ukrainy. Wkrótce w serwisie mają pojawić się ogólnodostępne statystyki wynagrodzeń. W serwisie znajdziemy także blog o tematyce związanej z programowaniem, budowaniem marki pracodawcy oraz HR.

justjoin.it

To mapa polskiego rynku pracy w sektorze IT. Celem portalu jest maksymalne uproszczenie wyszukiwania ofert. Pełny obraz propozycji mamy przed sobą w kilka sekund. Na mapie widać też odległość między pracą a lokalizacją programisty. Ze wzlędu na przyjazną komunikacją w social mediach, częste publikacje tzw. “prasówek” z ofertami pracy oraz sympatię, którą wzbudza sam szef projektu, portal zyskał już dużą rozpoznawalność w środowisku IT. Administratorzy stworzyli też swoje grupy FB (m.in. Programista 3K), na których regularnie publikują oferty z portalu. Planowane są kolejne udogodnienia m.in. wideoprezentacje biurowe. Z kolei pod adresem geek.justjoin.it możemy znaleźć blog z kategoriami takimi jak: praca w IT, devdebaty, live streamy, HR, newsy ze świata IT, devtools.

Linkedin

Uruchomiona w maju 2003 roku największa sieć społecznościowa związana ze środowiskiem zawodowym na świecie. Liczy ponad 546 milionów użytkowników. Zakładając profil na Linkedin mamy nie tylko możliwość zdobycia ciekawego stanowiska, ale również ogromne zasięgi, sieć kontaktów, wiele profili biznesowych i dostęp do ciekawego kontentu. Inni użytkownicy mogą dodawać rekomendacje i potwierdzać umiejętności. LinkedIn został przejęty przez Microsoft w grudniu 2016 roku. Tym samym połączono doświadczenie i usługi rozwiązań technologicznych i HR-owych. Warto zajrzeć także na blog.linkedin.com – znajdziemy tam ciekawe informacje na tematy związane m.in. z HR, technologiami, czy światem biznesu i marketingu.

No Fluff Jobs

Pierwsza platforma rekrutacyjna dla branży IT na polskim rynku, która zaczęła przedstawiać techniczne oferty pracy wraz z widełkami. Jej autorzy kierują się zasadami prostoty i przejrzystości. Użytkownicy mają pewność, że oferty są transparentne i zawierają wszelkie niezbędne informacje o widełkach płacowych, technologiach, metodologiach projektu, wymaganiach, dostępnych benefitach. Z początkiem roku serwis wprowadził też mapę ofert pracy, która sprawia, że propozycje przegląda się jeszcze sprawniej. Oferty na nofluffjobs są także promowane w grupach i na forach skupiających osoby związane ze środowiskiem IT. Serwis ma 5 000 000 wyświetleń strony rocznie. Z kolei nofluffjobs.com/blog/ to interesujące treści o tematyce HR, IT, Employer Brandingu.

pracuj.pl

Największy polski serwis z ofertami pracy, istniejący od 2000 roku. Odwiedza go średnio ponad 2,6 miliona osób miesięcznie, a przeciętny użytkownik spędza na portalu ponad 18 minut. Po wpisaniu do wyszukiwarki hasła “IT”, ukazuje się ponad 8 tysięcy ofert pracy. Dzięki systemowi rekomendacji oferty są dopasowywane do odpowiednich kandydatów, którzy otrzymują też informację, na jakim etapie jest rekrutacja. Dodatkowo serwis oferuje m.in. automatyczne podziękowanie za udział w rekrutacji, publikację ogłoszenia na serwisach partnerskich oraz dostęp do eksperckich eBooków. Użytkownicy widzą też informacje o zarobkach i oczekiwaniach finansowych. Na stronie media.pracuj.pl znajdziemy interesujące artykuły na tematy związane z HR oraz raporty i informacje prasowe przygotowane przez ekspertów. Pracuj.pl jest także partnerem merytorycznym serwisu wyzwaniahr.pl. Serwis ma również ogromne zasięgi na FB: ponad 335 tysięcy fanów.

whoishiring.io

Serwis z mapą zarówno polskiego jak i światowego rynku pracy dla osób związanych ze środowiskiem IT: programistów, designerów, architektów, testerów oraz project managerów. Strona funkcjonuje od sierpnia 2015 roku. Dzięki prezentacji ofert na mapie, użytkownicy widzą możliwości pracy w różnych miejscach na świecie, co sugeruje nie tylko potencjalne miejsce do przeprowadzki, ale również pokazuje trendy w rozwoju branży IT. Oferty z serwisu to także ciekawa opcja dla osób szukających pracy zdalnej. Warto zajrzeć również na blog.whoishiring.io, gdzie znajdziemy treści techniczne i HR.

Dedykowane grupy na Facebooku: istnieją dziesiątki grup poświęconych tematyce IT. Na niektórych, oprócz postów motywacyjnych i informacyjnych, można zamieszczać również oferty pracy, inne są ściśle dedykowane poszukiwaniu zatrudnienia. Przed zamieszczeniem posta warto wcześniej zapoznać się z regulaminem danej grupy, żeby sprawdzić, czy nasze ogłoszenie odpowiada wymaganiom. Przykładowe grupy to: Programiści Polska / Developers Poland, Programowanie/Biznes It/Java/Php/.Net/C #/ Polska/Poland, wszelkie grupy Praca IT (lokalizacja), czy Programista 3K, 5K.

 ...

W branży IT tradycyjne metody rekrutacyjne często okazują się niewystarczające. Dlatego rekruterzy muszą sięgać po narzędzia, które ułatwiają i przyspieszają proces weryfikacji umiejętności kandydata, a jednocześnie pozwalają określić, czy będzie on właściwą osobą na dane stanowisko. Co więcej, wymienione metody pozwalają dotrzeć również do kandydatów pasywnych, którzy mają okazję zapoznać się z ciekawymi propozycjami i pomyśleć o zmianie miejsca pracy.

Drukuj artykuł
Michał Fajtek

Dziennikarz z wykształcenia i zamiłowania. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się tematyką HR, głównie w zakresie motywacji, wyboru specjalizacji, rozwoju pracowników i branży IT.

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.