Uczciwość w cenie. Przełomowa metoda w rekrutacji

HR, Czytelnia


Dziewczyna, która przyszła na rekrutację wypadła naprawdę obiecująco. Ubiegała się o pracę w księgowości w jednej z korporacji. Wiele lat doświadczenia na podobnym stanowisku, ukończone dwie prestiżowe uczelnie. Opanowana i pewna siebie.


To jednak nie zwiodło systemu oceny LVA-i HR – analiza jej głosu wskazała wysokie ryzyko związane z hazardem.  W oparciu o wskazania LVA-i HR w trakcie dalszej rozmowy okazało się, że brat kandydatki jest nałogowym hazardzistą  i tonie w długach – aby uniknąć ryzyka malwersacji podjęto decyzję o nie zatrudnianiu kandydatki.

Ten przykład i wiele innych pokazuje jak istotną rolą w zapewnieniu bezpieczeństwa biznesu stanowi skuteczna ocena ryzyka kadrowego zarówno na poziomie rekrutacji jak i okresowej ocenie uczciwości obecnych pracowników.

Lepiej zapobiegać…

Każdy pracownik, bez względu na zajmowane stanowisko może narazić firmę na straty i to nie tylko materialne. Kradzieże z miejsc pracy, malwersacje finansowe, łapówki, wyciek poufnych informacji, szpiegostwo gospodarcze, praca pod wpływem alkoholu itp. Takie działania powodują, że rocznie polskie firmy tracą dziesiątki miliardów dolarów! Odkąd prawo zabrania pytania o niekaralność, testy uczciwości stały się popularnym narzędziem rekrutacyjnym mającym na celu wskazanie osób potencjalnie „nieuczciwych”. Testy te można podzielić na dwie grupy: testy samooceny oceniające odpowiedzi pisane i testy psycho-fizjologiczne oceniające reakcje emocjonalne.

Metodologia badania

LVA-i HR łączy w sobie unikalną metodologię zaawansowanych kwestionariuszy z wielopoziomową analizą głosu (LVA). LVA-I posiada standardowe zestawy pytań, które dotyczą praktycznie każdego stanowiska pracy, np.:

 • Zachowanie tajemnicy
 • Kradzież z miejsca pracy
 • Łapówki i przekupstwa
 • Oszustwa
 • Praca zespołowa
 • Zażywanie narkotyków
 • Spożywanie alkoholu
 • Hazard
 • Lojalność w stosunku do pracodawcy

Testy dostępne są w trzech wariantach:

 • telefoniczny, telefoniczna rozmowa osoby prowadzącej rekrutację z kandydatem,
 • komputerowy, kandydat rozwiązuje test siedząc przed komputerem w trakcie rekrutacji,
 • interaktywny, w oparciu o technologie IVR lub interfejs web.

Za i przeciw

W przypadku testów samooceny kandydat ma udzielać szczerych odpowiedzi i przyznać się do nieetycznych czy zakazanych prawem działań. W przypadku testów psycho-fizjologicznych kandydat nie musi przyznawać się do niczego, jego reakcje psycho-fizyczne zrobią to za niego. Zaletą systemów opartych na reakcjach psycho-fizjologicznych jest ich niewrażliwość na wszelkie próby manipulacji nawet gdy osoba poddawana testowi zna jego zasady działania. W przypadku testów samooceny kandydaci „wysokiego ryzyka”, którzy znają mechanizm działania takiego testu, mają dużą szanse na pozytywną ocenę. Najistotniejszą cechą testów psycho-fizjologicznych jest możliwość określenia czy dany kandydat stara się o zatrudnienie w firmie z góry założonym celem działania na jej szkodę. W przypadku testów psycho-fizjologicznych o bardzo wysokiej skuteczności (m.in. badania wariograficzne), ich koszt oraz ograniczone możliwości stosowania masowego powodują, że wykorzystywane są jedynie w procesie rekrutacji na najbardziej wrażliwe stanowiska lub gdy wymaga tego prawo. „I to jest miejsce gdzie LVA-i HR wchodzi do gry”- wyjaśnia Amir Liberman CEO Nemesysco. „Skuteczność łatwość obsługi, możliwość masowego zastosowania za rozsądną cenę to cele jakie postawiliśmy sobie tworząc LVA-i HR.”

Jak to działa?

W trakcie 16 lat badań potwierdziliśmy, że nie istnieje jeden parametr, który pozwalałby na precyzyjne określenie czy dana osoba jest szczera czy też nie, ale odkryliśmy i nauczyliśmy się identyfikować w ludzkim głosie parametry określające konkretne emocje np. złość, zawstydzenie, podniecenie, strach, wahanie, niepewność, poczucie zagrożenia itp. Łącząc specjalnie opracowane zestawy pytań z kombinacją reakcji emocjonalnych w udzielanych na nie odpowiedziach, system LVA-i HR automatycznie dokonuje dokładnej i wiarygodnej oceny ryzyka. Wiele osób myśli, że jeśli nasz system opiera się na analizie głosu to wystarczy odrobina wysiłku aby zmanipulować własny głos i oszukać system. Technologia LVA nie bazuje na żadnych parametrach wokalnych takich jak tempo mowy, ton, głośność itp. a opiera się na chwilowych zmianach częstotliwości, które pozostają poza naszą kontrolą. „Potwierdzeniem skuteczności naszej technologii, która jest stosowana przez służby specjalne, firmy ubezpieczeniowe, firmy rekrutacyjne na całym świecie”- wyjaśnia Amir Liberman.

LVA-i HR jest zautomatyzowanym i bezstronnym systemem oceny ryzyka stworzonym w oparciu o opatentowaną przez Nemesysco technologię LVA (Layered Voice Analysis). Jest przeznaczony do oceny uczciwości i wartości twoich kandydatów, a jednocześnie minimalizuje koszty i czas procesu rekrutacji.

Drukuj artykuł
Amir Liberman

Nemesysco Ltd., Izrael

Założyciel i Prezes Nemesysco Ltd. Twórca technologii LVA – oprogramowania pozwalającego na identyfikację emocji w oparciu o analizę głosu. Technologia LVA wykorzystywana na całym świecie, również przez firmy ubezpieczeniowe i z branży HR.

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.