Rozbudzić motywację

HR, Czytelnia



Nietrudno jest realizować cele, gdy ludzie są zaangażowani. Prawdziwym majstersztykiem oddziaływania na innych jest rozbudzenie nawet niewielkiej motywacji. Na szczęście jest metoda, która to umożliwia.

 



Motywacyjne nasiona

Zacznijmy od oczywistości. Pracodawcy mieliby lepsze wyniki, gdyby pracownicy byli bardziej zaangażowani w to, co robią. Z kolei pracownicy czuliby większą satysfakcję, gdyby chętnie wykonywali swoją pracę. Generalnie ludzie byliby szczęśliwsi w życiu, gdyby udało im się z chęcią realizować postanowienia i zadania. Wpływanie na motywację innych, ale z drugiej strony automotywacja stanowią więc klucz do sukcesu w różnych dziedzinach, także w biznesie. Problem polega na tym, że często naturalna motywacja jest zbyt mała, aby zaangażować się w pełni w realizację zamierzeń. W wielu sytuacjach nasza motywacja przypomina nasiono, z którego tylko niekiedy wyrośnie roślina. Książka Michaela Pantalona „Motywacja. Metoda sześciu kroków” jest przepisem na wyhodowanie pięknej rośliny w sytuacji, gdy dysponujemy tylko nasionem. Odnosząc metaforę do życia, chodzi o znalezienie minimalnej motywacji do zrobienia czegoś i rozbudzenie jej do poziomu umożliwiającego podjęcie działania. Metoda zaproponowana przez autora książki stanowi komunikacyjną sekwencję kroków wpływania na innych, ale także na samego siebie. Co szczególnie warte podkreślenia, tytułowe sześć kroków jest bardzo mocno oparte na silnych mechanizmach psychologicznych. Co zatem decyduje o skuteczności metody zaproponowanej przez Michaela Pantalona?

Słońce i woda dla motywacji  

Umysł człowieka jest tak skonstruowany, aby bronić wolności wyboru. Nasi przodkowie musieli cenić sobie sytuacje, gdy mieli wybór, ponieważ zwiększało to szanse przeżycia. Dlatego właśnie sprzeciwiamy się, gdy ktoś próbuje cokolwiek nam narzucać. W psychologii opracowano dawno temu koncepcję zwaną teorią reaktancji, która tłumaczy ten mechanizm. Michael Pantalon w swojej metodzie uwzględnił tę powszechną tendencję ludzi. Jego sześć kroków subtelnie prowadzi nas do decyzji wykonania czegoś, ale bez narzucania, przekonywania, nadmiernej perswazji. Nie musimy bronić naszej wolności, ponieważ ani przez chwilę nie jest zagrożona. Poddając się metodzie mamy cały czas poczucie wolności wyboru. Po drugie, przechodząc przez poszczególne etapy rozmowy prowadzonej metodą sześciu kroków sami budujemy sobie motywację do zrobienia pożądanej rzeczy. W tym właśnie tkwi główna siła propozycji Pantalona. Autor bardzo inteligentnie opiera się na innej, klasycznej już – psychologicznej teorii autopercepcji. Te dwie wspomniane koncepcje są teoretyczną podbudową omawianej metody. Wracając do naszej metafory, słońce i woda pozwalają, aby nasiono wykiełkowało i rozwinęło się w roślinę. Podobnie wykorzystanie silnych mechanizmów psychologicznych daje możliwość rozwinięcia się motywacji.

Dojrzała motywacja

Wielokrotnie w naszym życiu zawodowym i osobistym podejmujemy różne działania, ponieważ zostaliśmy do tego w mniejszym czy większym stopniu przymuszeni. Motywacja, która wykiełkowała jako efekt metody Michaela Pantalona pochodzi od nas. Dlatego właśnie jest bardziej dojrzała i trwała. Przechodząc przez kolejne kroki zdarza się często, że aktywizujemy nasze ważne wartości, co dodatkowo nadaje napęd i sens zrobienia danej rzeczy. Najbardziej praktycznym walorem sześciu kroków Pantalona jest możliwość ich stosowania zarówno na innych ludziach jak i na sobie samym. Możemy zatem skłaniać innych do podejmowania ciekawych, rozwojowych dla nich zadań. Możemy też wpłynąć na siebie, aby wreszcie zacząć poważnie uczyć się obcego języka, systematycznie biegać, stosować dietę i tak dalej.

Metoda Instant Influence

Dzięki wzmocnieniu autonomii rozmówcy pomaga odkryć własne potencjalne powody podjęcia działania. Daje poczucie decydowania o sobie, a to budzi zaangażowanie i otwartość na zmiany, które są możliwe, tylko gdy działamy zgodnie z własnymi przekonaniami. Jak jednak odkryć, czego chcemy i co jest dla nas ważne? Jak przełamać niechęć do zmiany i zacząć działać? Dr Michael Pantalon, autor metody, przekonuje, że zbyt często skupiamy się na tym, jak wykonać niechcianą czynność, zapominając o tym, dlaczego moglibyśmy chcieć coś zmienić. Metoda polega na dotarciu do wewnętrznej motywacji i uświadomieniu sobie, dlaczego coś jest dla nas ważne. A taki sposób myślenia diametralnie zmienia nasze nastawienie do realizacji zadania.

...

Aby osiągnąć takie efekty trzeba najpierw uważnie przeczytać książkę Michaela Pantalona. Sprzyjać temu będzie bardzo atrakcyjny i zrozumiały styl autora. Wiele przykładów z życia poparte naukową wiedzą powoduje, że książka jest nie tylko bardzo ciekawa, ale też niezwykle wiarygodna. Istotą metody sześciu kroków jest przejście przez proces budowania motywacji do działania. Odpowiadając na kilka ważnych pytań człowiek uruchamia pokłady motywacji. Dajmy więc sobie szansę i zasiejmy nasiono motywacyjne. Z pewnością wyrośnie piękna roślina.

Drukuj artykuł
dr Sławomir Jarmuż

Współwłaściciel, Moderator Sp. z o.o., Wrocław

Doktor psychologii (Polska Akademia Nauk), coach, trener, konsultant biznesowy z ponad dwudziestoletnią praktyką zawodową. Pracował na kilku uczelniach wyższych: Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Opolski, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej. Stypendysta programu TEMPUS (Gandawa, Belgia). Członek i założyciel GLOBE - The Global Leadership And Organizational Behavior Effectiveness Research Program - największego międzynarodowego projektu badawczego dot. międzykulturowej teorii efektywnego przywództwa. Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnych poświęconych psychologii i biznesowi. Współautor książek „Podręcznik trenera” i „Psychologia dla trenerów”. Prowadzi Szkołę Coachingu Menedżerskiego przeznaczoną dla coachów, trenerów i menedżerów wykorzystujących metody coachingowe w swojej pracy. Czerpie inspiracje z podejścia opartego na dowodach (evidence based training/ management/ coaching). 

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.