Odkryj swój talent!

HR, Czytelnia

5 listopada 2018 r. – Paweł Salamon, szef kuchni w Smolarnia Hotel & Restaurant, zdobywca Kulinarnego Pucharu Polski 2016, już po raz drugi został polskim ambasadorem Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych 2018. Tegoroczna edycja Tygodnia, organizowanego przez Komisję Europejską już po raz trzeci, odbędzie się w dniach 5-9 listopada. „Odkryj swój talent!” to motto kampanii, a przykład Pawła Salamona pokazuje, że kształcenie i szkolenie oraz praktyki zawodowe zwiększają szanse na zatrudnienie, pozwalają znaleźć nowe, ciekawe miejsca pracy i mogą prowadzić do sukcesu.

Przeczytaj też: Firma po wieczne czasy czyli wartości jako kod DNA_cz.1

W ramach projektu, w całej Unii Europejskiej zorganizowanych zostanie wiele wydarzeń pokazujących korzyści, jakie kształcenie i szkolenie zawodowe przynosi nie tylko ludziom w każdym wieku, ale także pracodawcom. Organizatorzy podkreślają, że uczenie się zawodu, niezależnie od wieku, prowadzi do podniesienia poziomu zatrudnienia dzięki temu, że pozwala nabyć te umiejętności, które są pożądane na rynku pracy. Co więcej, daje możliwości rozwoju i zapewnia społeczną inkluzję. Dla pracodawców z kolei, zapewnienie możliwości kształcenia zawodowego to inwestycja w budowanie wartościowych zasobów ludzkich.

Paweł Salamon będzie promował  ideę kształcenia i szkolenia zawodowego w Polsce już po raz drugi.  Dokonując ponownego wyboru Komisja Europejska i jej przedstawiciele w Polsce docenili jego działalność i osiągnięcia w zakresie promocji edukacji zawodowej. Paweł Salamon doskonalił sztukę kulinarną m.in. pod okiem  najlepszych szefów kuchni w Paryżu i San Sebastian, a od kilku lat dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z uczniami Technikum Gastronomicznego w Gorzowie, gdzie przygotowuje do zawodu adeptów sztuki kulinarnej. Salamon jest laureatem prestiżowych polskich i międzynarodowych konkursów kulinarnych.

„To dla mnie zaszczyt, że już po raz drugi mogę pełnić rolę ambasadora Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych w Polsce. Jestem głęboko przekonany, że promowanie szkolenia zawodowego ma sens. Przez wiele lat zaniedbywane w Polsce, jest odpowiedzią na wymogi współczesnego rynku pracy. Pracodawcy w wielu branżach poszukują dziś wykwalifikowanych fachowców. Kształcenie zawodowe to dobry sposób na zdobycie konkretnego zawodu i zwiększenie swoich szans na  rynku pracy. Jest to również opcja dla ludzi z doświadczeniem zawodowym, którzy w poszukiwaniu dalszego rozwoju mogą się przekwalifikować i znaleźć nową, lepszą pracę. Pamiętajmy, że nigdy nie jest za późno na naukę” – powiedział Paweł Salamon, polski ambasador Europejskiego Tygodnia Umiejętności zawodowych 2018.

 „Cieszę się, że również w tym roku Paweł  Salamon  został polskim ambasadorem Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych. Jestem przekonana o słuszności  inicjatywy Komisji Europejskiej mającej na celu podnoszenie w krajach UE świadomości znaczenia kształcenia i szkolenia zawodowego. Uważam, że Paweł Salamon jest świetną osobą do jej promowania w Polsce.

W ubiegłym roku podczas drugiej edycji Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych, w 45 krajach odbyło się ponad 1500 wydarzeń. Oczekujemy, że w roku 2018 Tydzień przyciągnie jeszcze większą liczbę uczestników. Ubiegłoroczna kampania w mediach społecznościowych objęła łącznie ponad 15 mln osób” – powiedziała Marianne Thyssen, komisarz UE ds. zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników.

Dane statystyczne:  Polska

  • Kształceniem zawodowym w Polsce jest objętych 50,5% uczniów szkół średnich (2015)
  • Wskaźnik zatrudnienia absolwentów szkół i kursów zawodowych w wieku 20-34 lata wynosi 74,3% (2016)
  • 15,7% uczniów szkół średnich w Polsce kształci się już pracując[1] (2015)
  • Odsetek dorosłych o niskich kwalifikacjach (ukończona szkoła podstawowa lub gimnazjum) wynosi 8,7% (2016)
  • 3,7% ludności Polski uczestniczy w kształceniu osób dorosłych (2016)

Statystyki dotyczące kształcenia i szkolenia zawodowego: Europa[2]

  • 60% absolwentów placówek kształcenia i szkolenia zawodowego znajduje pierwszą długoterminową pracę w ciągu miesiąca po skończeniu szkoły (po sześciu miesiącach odsetek ten wzrasta do 80%)
  • 85% uczniów i absolwentów placówek kształcenia i szkolenia zawodowego jest zadowolonych z nabytych umiejętności
  • Przewiduje się, że w latach 2015-2025 liczba nowych miejsc pracy dla osób o wysokich kwalifikacjach zawodowych wzrośnie o 21%, podczas gdy możliwości dla pracowników o niskich kwalifikacjach będą mniejsze o 17%
  • Każdego roku ponad 120 000 osób uczących się i praktykantów zawodowych oraz około 20 000 pracowników przemieszcza się i korzysta z możliwości zatrudnienia w innych krajach
  • Europejski Fundusz Społeczny przeznacza 6,7 mld euro na kształcenie i szkolenie zawodowe oraz 7,2 mld euro na kształcenie ustawiczne (2014-2020)

[1] Obejmuje przyuczenie do zawodu, szkolenie w miejscu pracy i  udział w szkoleniach, które są integralną częścią programów szkolnych, Komisja Europejska (2013)

[2] Źródło: Skrócony przewodnik po działaniach UE dotyczących kształcenia i szkolenia zawodowego (KSZ). (A quick guide to EU action on vocational education and training (VET)). Komisja Europejska, 2018

Przeczytaj też: Firma po wieczne czasy czyli wartości jako kod DNA_cz.1

 

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.