Aby wiedzieć, jakie kompetencje są kluczowe w pracy na produkcji, warto odpowiedzieć na pytanie, jak ta praca wygląda i czym się charakteryzuje oraz czego wymaga się w niej od kandydatów. Motywacji, skrupulatności, zaangażowania, a może jeszcze innych, specjalistycznych umiejętności? Odpowiadamy na wszystkie te kwestie!
Jakie wymaganiom musi sprostać pracownik produkcji?
Pracownik tego obszaru na stanowisku inżyniera odpowiedzialny jest między innymi za projektowanie i rozwój nowoczesnych linii produkcyjnych. Do jego zadań należy usprawnianie procesów czy poprawa wydajności i efektywności parku maszynowego. Inżynier jednocześnie powinien więc cechować się zdolnościami technicznymi, jak i kreatywnością. Są to umiejętności zdobywane przez lata na studiach, zwykle na politechnice.
Jednak na rynku dostępnych jest obecnie dużo ofert liderów branży produkcyjnej, którzy poszukują pracowników na inne stanowiska niż inżynieryjne, np. operatorów maszyn czy magazynu. Produkcja charakteryzuje się wykonywaniem powtarzalnych czynności, które mimo cykliczności, wymagają sporej uwagi i skrupulatności, dlatego pracownik linii produkcyjnej powinien być dokładny i opanowany ale jednocześnie czujny. Często w fabrykach funkcjonuje praca zmianowa, czyli o różnych godzinach, zatem kandydat na takie stanowisko powinien być elastyczny i otwarty na zmienny harmonogram.
Doświadczenie, które jest w cenie
Z pewnością dobre oko, sprawność działań i doskonała wiedza z zakresu obsługi maszyn są cenione w zakładach produkcyjnych – to umiejętności cechujące solidnego pracownika. Nic więc dziwnego, że kierownicy produkcji chwalą sobie wieloletni staż członków swojego zespołu. To właśnie w szczególności w firmach produkcyjnych stawia się na doświadczenie, lata praktyki i idące za tym znajomość fachu i rzetelność w wykonywaniu obowiązków. Doświadczony pracownik może dostać awans i zostać brygadzistą czy mistrzem w danym obszarze, przyuczać nowo zatrudnionych, a nawet być prawą ręką kierownika czy dyrektora. Mówimy tutaj zatem o zdolnościach przywódczych, pozwalających pełnić funkcję lidera, które także są przydatne w tym sektorze.
Otwartość na poszerzanie umiejętności
W firmach produkcyjnych, pracodawca powinien zapewnić szereg instrukcji, planów i zasad, które służą bezpieczeństwu i minimalizowaniu ryzyka popełnienia błędu przez pracownika. Zatem ubiegający o pracę na produkcji powinien być gotowy na przyjęcie sporej dawki wiedzy. Odpowiednie wdrożenie i cykliczne szkolenia, które zapewnia pracodawca, są tu niezwykle ważne, jednak kluczowe jest nastawienia pracownika, zrozumienie i przestrzeganie poznanych zasad. Ktoś, który chce się dalej rozwijać i uczyć, ma taką możliwość także w miejscu zatrudnienia. Przykładowo, załoga produkcji w fabrykach opon Bridgestone w Stargardzie czy Poznaniu, mają zapewnione regularne szkolenia, dzięki czemu dostają szansę na podnoszenie kwalifikacji i wzmacnianie swoich kompetencji.
Pożądane cechy
Dalej rozwijając kwestie związane z zatrudnieniem w fabrykach Bridgestone, pracę w Stargardzie w obszarze produkcji może znaleźć każdy, kto potrafi zachować zimną krew i zdrowy rozsądek, a także jest odporny na stres i presję czasu. Musi być to osoba chętna do nauki i zdobywania nowych kwalifikacji, zaangażowana i pojętna. Przy budowaniu kariery w firmach produkcyjnych najważniejsza jest skrupulatność, sumienność i nieustanna motywacja własna. Bridgestone Stargard oferuje także dodatkowe podwyżki wynagrodzenia uzależnione od osiągnięć w pracy, poziomu umiejętności i frekwencji. Śmiało można stwierdzić, że praktyczne umiejętności, odpowiedzialność i rzetelność, to cechy cenione przez pracodawców z branży produkcyjnej.