Cztery dni praktycznych warsztatów, inspirujących spotkań z ciekawymi gośćmi oraz prawie tysiąc uczestników.
Tak w skrócie można podsumować Festiwal Przedsiębiorczości, który odbył się na początku grudnia 2014 w Wyższej Szkole Bankowej w Chorzowie.
Festiwal Przedsiębiorczości na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń w chorzowskiej uczelni. Dotychczas był skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Za to w tym roku udział mógł wziąć każdy. Każdy, kto chce się rozwijać i szuka sposobu na lepszego siebie.
– Ideą Festiwalu było propagowanie wiedzy z zakresu przedsiębiorczości, w szerokim rozumieniu tego słowa – powiedział dr Krzysztof Koj, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie. – Przedsiębiorczość oznacza nie tylko prowadzenie firmy. To również dążenie człowieka do samorozwoju. Naszym celem jest zachęcenie mieszkańców województwa śląskiego do doskonalenia swoich kompetencji i umiejętności przydatnych w życiu zawodowym oraz prywatnym. Współpracując z firmami w ramach Programu Partnerstwa Biznesowego, wiemy, że samodokształcanie jest ważne zarówno z punktu widzenia maturzystów, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy, jak i osób dorosłych, dzięki czemu podnoszą swoje kwalifikacje – wyjaśnił Dziekan Koj.
Praktyczne podejście do nauczania
Podczas Festiwalu Przedsiębiorczości odbywały się warsztaty z zakresu m.in. wystąpień publicznych, poszukiwania pracy, zarządzania finansami, budowania wizerunku w social media oraz twórczego myślenia.
– Warsztaty były prowadzone przez doświadczonych ekspertów - praktyków w swoich specjalizacjach; ludzi, którzy wiedzą, o czym mówią, ponieważ mają styczność z danym tematem na co dzień i nie jest on dla nich czystą teorią – przyznał Marek Stabach, fotograf, który zdecydował się na udział w warsztatach, aby podnieść swoje kwalifikacje zawodowe.
Warsztaty odbywały się w interaktywnych formułach jak praca w grupach, gry strategiczne, ćwiczenia przed kamerą, „burza mózgów”. Wszystko po to, aby pomóc słuchaczom zbudować mocną pozycję na rynku pracy, obudzić kreatywność, stać się bardziej pewnymi siebie i swoich umiejętności, pokonać stres związany z rozmową rekrutacyjną, wystąpieniami przed publicznością, czy nawiązywaniem nowych kontaktów międzyludzkich.
Zdjęcia: Rafał Klimkiewicz/EDYTOR.net
Spotkania, które mogły zainspirować
Oprócz warsztatów odbył się także cykl wykładów z udziałem gości specjalnych pod hasłem „Inspirujące spotkania”. W czasie czterech dni trwania Festiwalu słuchacze mieli możliwość rozmowy z prof. Leszkiem Balcerowiczem, Jaśkiem Melą, Maćkiem Budzichem i Łukaszem Jakóbiakiem.
Osoby te swoją działalnością zawodową i osiągnięciami mogą stanowić przykłady ludzi przedsiębiorczych, wartych naśladowania. Choć dzieli ich wiek urodzenia, dziedzina pracy, którą wykonują, życiowe doświadczenia, to jedno jest wspólne: wytrwałość i upór w realizacji celów.
– Ja mówię o dążeniu do celu, jakikolwiek on by nie był. Czy to będzie cel z zakresu przedsiębiorczości, podróżniczy, miłosny, muzyczny – przyznał Jasiek Mela, prezes Fundacji „Poza horyzonty”, który był gościem drugiego dnia Festiwalu. – Wierzę, że do osiągnięcia naszych planów potrzebne są jednakowe cechy: determinacja i przekonanie o tym, że ten cel jest słuszny. Ważna jest też odwaga pójścia pod prąd, wbrew zasadom, przeszkodom i stereotypom. Tego staram się uczyć podczas swoich wykładów – dodał.
Prof. Leszek Balcerowicz zachęcał słuchaczy do podejmowania inicjatyw biznesowych. Przyznał, że organizacja wydarzeń takich jak Festiwal Przedsiębiorczości może wspomóc proces tworzenia nowych firm, lecz zdaniem Profesora nie jest to wystarczające. – W każdym społeczeństwie istnieje pewien odsetek ludzi przedsiębiorczych, lecz ilu z nich będzie w stanie zawierać i rozwijać przedsiębiorstwa, to zależy od warunków, które kształtują się przez politykę – powiedział Profesor Balcerowicz podczas wykładu.
Wiele znaczeń przedsiębiorczości
Zmiana formuły tegorocznego Festiwalu Przedsiębiorczości w Chorzowie oraz skierowanie oferty warsztatów i spotkań zarówno do uczniów, studentów oraz osób aktywnych zawodowo lub poszukujących pracy, przyczyniła się do zmiany znaczenia przedsiębiorczości.
...
Człowiek przedsiębiorczy nie musi kojarzyć się wyłącznie z osobą prowadzącą własną firmę. Goście - praktycy, którzy odwiedzili z wykładami i warsztatami chorzowską WSB, potwierdzają, że bycie przedsiębiorczym to zbiór pewnych cech charakteru jak pracowitość, wytrwałość, konsekwencja, wiara w siebie i w swoje umiejętności, które pozwalają osiągać cele. Warto znaleźć w sobie motywację, by zacząć działać. Bo jak powiedział Jasiek Mela: „Marzenia się nie spełniają. To my spełniamy marzenia”.
Patronem medialnym wydarzenia był portal HR Polska.