Już co piąta firma średniej wielkości deklaruje chęć utworzenia punktu szczepień na terenie swojego zakładu. W dużych przedsiębiorstwach taki plan zgłasza 16% respondentów, a w małych 13%. Ponadto co czwarty pracodawca planuje akcje informacyjne rekomendujące pracownikom szczepienia na COVID-19, a 14% uzależnia od tego powrót do biura – wynika z najnowszego „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service. Eksperci firmy wskazują, że gotowość firm do uczestniczenia w narodowym programie szczepień przyczyni się do przyspieszenia tempa jego realizacji i zwiększy efektywność wykorzystania szczepionek.
- Nie ma przepisu w prawie pracy mówiącego o tym, że pracownik jest zobowiązany do zaszczepienia się. Pracodawca może jednak zachęcać i informować, a nawet umożliwić szczepienia w miejscu pracy. I wiele wskazuje na to, że tak się właśnie stanie. Ostatnie doniesienia związane z umożliwieniem przeprowadzenia szczepień na terenie zakładów pracy wzbudziły wielkie zainteresowanie. Firmy są gotowe na to, żeby umożliwić pracownikom szczepienia, bo to podnosi bezpieczeństwo wszystkich zatrudnionych i jest warunkiem powrotu do normalności. Pozytywnym sygnałem jest to, że nie tylko największe, ale również mniejsze firmy, są gotowe szczepić pracowników – mówi Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service.
Firmy chcą umożliwiać pracownikom szczepienia
Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami, w drugim kwartale 2021 roku szczepienia na terenie zakładów pracy będą mogły przeprowadzić te firmy, w których przynajmniej 500 osób będzie chciało się zaszczepić. Okazuje się jednak, że to średnie przedsiębiorstwa, zatrudniające od 50 do 249 osób, mają największą motywację do zaszczepienia swojej załogi. Z najnowszych danych „Barometru Polskiego Rynku Pracy” wynika, że 14% spośród wszystkich firm planuje tworzenie punktów szczepień na terenie swoich zakładów pracy. Największe zainteresowanie wyrażają średnie przedsiębiorstwa (20%), następnie te zatrudniające powyżej 250 pracowników (16%), a na końcu małe (13%). Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień zapewnił jednak, że jeśli szczepionek będzie odpowiednio dużo, będą one dostarczane nie tylko do największych, ale również do mniejszych firm.
Firmy będą rekomendować szczepienia
Bez względu na wielkość firmy, większość pracodawców chce podnosić świadomość pracowników dotyczącą szczepień na COVID-19 – 14% przedsiębiorców od szczepień pracowników uzależnia powrót do biura, 27% planuje akcje informacyjne z rekomendacją szczepień, a 16% chce rekomendować szczepienia, ale nie planuje na razie żadnych akcji informacyjnych. Co trzeci pracodawca jest natomiast zdania, że szczepienia to indywidualna decyzja każdego pracownika i nie zamierza w nią ingerować.
Największą motywację do rekomendowania szczepień mają firmy z sektora handlu. Już 38% z nich będzie wdrażać akcje informacyjne. Natomiast w przemyśle 31% firm od szczepień pracowników uzależnia pełny powrót do biura.