Pracownik w razie nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę może wnieść odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy.
Czytaj więcejPolski Ład 2.0 – ciąg dalszy zmian w podatkach
Wprowadzony wraz z początkiem 2022 roku Polski Ład, czyli pakiet zmian w przepisach nie tylko podatkowych mających pomóc w odbudowie gospodarki po pandemii Covid-19 został niedawno mocno zmodyfikowany. Zobacz, jak będzie wyglądał Polski Ład wer. 2.0.
Czytaj więcejUłatwienia w zatrudnianiu obywateli Ukrainy i prowadzeniu przez nich działalności gospodarczej
W dniu 12 marca 2022 r. opublikowano ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa
Czytaj więcejPolski Ład: wysokość składki zdrowotnej dla ryczałtowców
Marzec 2022 to pierwszy miesiąc, w którym podatnicy będą musieli zmierzyć się z ustaleniem wysokości składki zdrowotnej. W jaki sposób mogą ją obliczyć ryczałtowcy?
Czytaj więcejDlaczego warto znać kodeks pracy?
Dlaczego warto znać kodeks pracy? Do kogo zwrócić się w sytuacji, gdy Twoje prawa pracownicze są łamane? Jeśli potrzebujesz pomocy związanej z prawem pracy, zapraszamy do lektury. Dziś przedstawiamy możliwości, jakie ma każdy pracownik w takiej sytuacji
Czytaj więcejSygnaliści w Polsce – firmy i instytucje zwlekają z dostosowaniem procesów i kanałów komunikacji
Tylko 45% firm prywatnych i 49% instytucji publicznych posiada narzędzia dla sygnalistów
Czytaj więcejŚrednie firmy najbardziej zmotywowane do organizowania szczepień
Już co piąta firma średniej wielkości deklaruje chęć utworzenia punktu szczepień na terenie swojego zakładu. W dużych przedsiębiorstwach taki plan zgłasza 16% respondentów, a w małych 13%.
Czytaj więcejPraca zdalna – czy nowelizacja Kodeksu Pracy ureguluje najistotniejsze dla pracodawców kwestie?
Jak zapowiedziała wiceminister rozwoju Iwona Michałek – przepisy regulujące pracę zdalną mają zacząć obowiązywać jeszcze w pierwszym kwartale 2021 r. I chociaż szczegółowe rozwiązania dopasowane do potrzeb i specyfiki danej branży mają być uzgadniane pomiędzy pracodawcami i pracownikami, to kluczowa pozostaje kwestia uregulowania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz kosztów wykonywania pracy zdalnej.
Czytaj więcejUnijna dyrektywa o sygnalistach - pracodawcy powinni pomyśleć o nowych obowiązkach już dziś!
Choć Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii ma być implementowana do polskiego porządku prawnego dopiero w grudniu 2021 r., to już teraz pracodawcy powinni zacząć przygotowania do wdrożenia przepisów, które za rok staną się obowiązującym prawem.
Czytaj więcejPraca zdalna na kwarantannie i izolacji domowej - najnowsze przepisy
Szereg wątpliwości w praktyce wywoływała w ostatnich czasach kwestia możliwości świadczenia pracy zdalnej przez pracownika w trakcie kwarantanny i izolacji domowej.
Czytaj więcej
Pracodawca sprawdzi warunki pracy zdalnej?
Jaka jest rola pracodawcy w dbaniu o bezpieczeństwo pracowników pracujących w modelu pracy zdalnej?
Czytaj więcejPodsumowanie pierwszych miesięcy działania PPK w polskich firmach
Pracownicze Plany Kapitałowe zostały wdrożone w największych przedsiębiorstwach działających na terenie Polski. Jak wielu z ich pracowników zadeklarowało uczestnictwo w programie?
Czytaj więcejNierówności płacowe i rozszerzenie definicji mobbingu – planowane zmiany w Kodeksie pracy
Najnowszy projekt ustawy o zmianie Kodeksu pracy zakłada rozszerzenie definicji mobbingu o kategorię rozróżniającą wysokość wynagrodzenia ze względu na płeć. Jego celem jest zlikwidowanie luki płacowej.
Czytaj więcej4 pułapki dla pracodawcy przy likwidacji stanowiska pracy
Likwidacja stanowiska pracy bywa uznawana za najbezpieczniejsze uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę. Bogate orzecznictwo w tej kwestii wskazuje jednak, że rzeczywistość jest bardziej skomplikowana.
Czytaj więcejE-sprawozdania: problemy i trudności jak je rozwiązać?
Reforma wprowadzająca nową formę sprawozdawczości finansowej, spowodowała wiele wątpliwości po stronie podatników. Pojawiły się błędy i zdarzały się problemy. Z czym najczęściej nie radzą sobie podatnicy i jak można rozwiązać te trudności z e-sprawozdaniami?
Czytaj więcejKoronawirus a prawo pracy i obowiązki pracodawcy
Sytuacja związana z koronawirusem nie pozostaje bez wpływu na rynek pracy. Taka sytuacja budzi wiele pytań, zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców. Warto aby obie strony zapoznały się ze swoimi prawami i obowiązkami.
Czytaj więcejJakie działania może podjąć pracodawca w związku z zapobieganiem zarażeniu koronawirusem?
2 marca 2020 r. Sejm uchwalił ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (koronawirusa), innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Ustawa została przekazana do Senatu. Po jej uchwaleniu przez parlament i podpisaniu przez prezydenta ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Czytaj więcej10 najważniejszych zmian w prawie pracy w roku 2019
Z perspektywy pracownika, jak i pracodawcy, niemal co roku następuje szereg zmian w prawie pracy. Nie inaczej było w 2019 roku, który tym razem przyniósł liczne przywileje, bądź ułatwienia dla pracowników.
Czytaj więcejPPK - odpowiedzi na 13 najważniejszych pytań
Faktyczny udział w programie zależy tylko i wyłącznie od decyzji pracowników, dlatego warto zdawać sobie sprawę ze wszystkich korzyści, jakie w przypadku pracownika wiążą się z uczestnictwem w PPK. Eksperci Esaliens TFI wyodrębnili najważniejsze z nich.
Czytaj więcejNie-zerowy PIT – jakie obowiązki? 4 wskazówki eksperta
Skrócony okres przechowywania dokumentacji pracowniczej nie dla wszystkich
Nowa ustawa ureguluje kwestię adresów na zwolnieniach lekarskich
Fundamentalne zmiany w zbiorowym prawie pracy
Joanna Dybciak, Natalia Komarzańska: Ważne zmiany
Czytaj więcejPolskie prawo tylko iluzorycznie chroni whistleblowera
Łucja Kobroń- Gąsiorowska: Sądy są bezradne?
Czytaj więcejPrzygotuj się na zmiany w prawie pracy w 2017 r.
Justyna Dębska: Nie daj się zaskoczyć!
Czytaj więcej5 najważniejszych zmian w przepisach 2016 roku
Elżbieta Bokiej: To, powinieneś wiedzieć
Czytaj więcej