Dlaczego warto znać kodeks pracy? Do kogo zwrócić się w sytuacji, gdy Twoje prawa pracownicze są łamane? Jeśli potrzebujesz pomocy związanej z prawem pracy, zapraszamy do lektury. Dziś przedstawiamy możliwości, jakie ma każdy pracownik w takiej sytuacji.
- Prawo pracy – dlaczego warto znać?
- Jakie są obowiązki stron stosunku pracy?
- Kodeks pracy – jakie są obowiązki pracowników?
Jesteś pracownikiem i potrzebujesz pomocy prawnej? A może pracodawcą i szukasz odpowiedniego wsparcia z zakresu prawa pracy? W obu przypadkach warto zgłosić się do odpowiedniej kancelarii prawnej. Prawo pracy to nieco skomplikowana dziedzina, dlatego w takiej sytuacji tylko adwokat prawo pracy Gdańsk może pomóc.
Prawo pracy – dlaczego warto znać?
Każdy pracownik oraz pracodawca powinien znać kodeks pracy. A przynajmniej najważniejsze zasady, które właśnie normuje wspomniany kodeks pracy. Prawo pracy ma jedno zasadnicze zadanie. Przede wszystkim musi chronić każdego na rynku pracy – zarówno pracownika, jak i pracodawcę. Kodeks pracy wprowadzono głównie po to, by pracownicy i pracodawcy byli odpowiednio zabezpieczeni przed nieprzyjemnymi sytuacjami – na przykład przed oszukiwaniem.
Prawo pracy jest na bieżąco aktualizowane. Dlatego warto być na bieżąco z tymi zmianami. W takiej sytuacji poleca się na przykład szkolenia z kodeksu pracy, które – oczywiście – nie są obowiązkowe. Można również na własną rękę szukać interesujących nas informacji lub zwrócić się do prawnika.
Jeśli interesuje Cię sprawdzony adwokat Gdańsk prawo pracy, koniecznie sprawdź ofertę na stronie https://wypowiedzenie-umowy-o-prace.pl/adwokat-gdansk-prawo-pracy/, gdzie znajdziesz doświadczonych prawników, którzy od wielu lat zajmują się prowadzeniem spraw zarówno pracowników, jak i pracodawców.
Do najpopularniejszych spraw, które adwokaci prowadzą, zalicza się między innymi wypowiedzenie umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia. Prawnicy pomagają w takiej sytuacji otrzymać odszkodowania z tytułu bezprawnego rozwiązania umowy o pracę lub przywrócenie na etat. Możliwości rozwiązania tej sprawy jest wiele, a o każdej zostaje poinformowany klient na indywidualnym spotkaniu. Każda pomoc prawnicza z zakresu prawa pacy rozpoczyna się oczywiście od konsultacji, na której dowiesz się, jaka jest Twoja sytuacja prawna. Adwokat przekaże Ci także informacje na temat Twoich uprawnień i obowiązków, jakie wynikają z prawa pracy.
Jeśli uważasz, że Twój pracodawca naruszył wobec Ciebie prawo pracy, nie zwlekaj i już dziś skorzystaj z pomocy prawnika!
Jakie są obowiązki stron w stosunku pracy?
Prawo pracy mówi, że każdy pracodawca ma obowiązek terminowo i prawidłowo wypłacać wynagrodzenie. Ponadto musi zagwarantować bezpieczne i higieniczne warunki pracy, zapoznać swoich pracowników z ich zakresem obowiązków oraz przeciwdziałać dyskryminacji. Kodeks wspomina również o ułatwianiu pracownikom podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych i zaspokajaniu wszelkich potrzeb socjalnych. Należy również stosować sprawiedliwe i obiektywne kryteria ocen związanych zarówno z pracownikami, jak i wykonywaną przez nich pracą.
Kodeks pracy – jakie są obowiązki pracowników?
Kodeks pracy jasno określa, jakie są obowiązki pracownika. Przede wszystkim pracownik powinien dbać o dobro swojego zakładu, chronić jego mienie i zachować w tajemnicy wszystkie informacje, które mogą narazić firmę na szkodę. Pracownik musi także przestrzegać regulaminu pracy, przepisów związanych z bezpieczną i higieniczną pracą oraz przepisów przeciwpożarowych. Ponadto wymaga się stosowania do poleceń przełożonych i przestrzegania ogólnych zasad współżycia społecznego.
Wyżej wymienione zasady są ogólne. Pamiętaj, że pracownicy oraz pracodawcy mają również inne obowiązki, które wynikają z tak zwanych przepisów szczególnych oraz typu pracy, którą wykonują. Przepisy kodeksu są powszechnie dostępne. Dzięki znajomości prawa można upewnić się, że w obowiązku świadczenia pracy nie ma żadnych nieprawidłowości, które są wymienione w kodeksie pracy. Pozwala to również utrzymać odpowiedni stosunek pracy i daje pewność, że obowiązują zasady prawa pracy.