W jakich firmach sprawdzi się system dla sygnalistów?

Prawo pracy, Czytelnia

Zgłaszanie problemów i niedociągnięć przez pracowników w firmie jest bardzo ważne dla jej rozwoju. Co zrobić, jeśli zatrudnieni nie chcą lub boją się tego robić? Rozwiązaniem może być wdrożenie odpowiedniego systemu, który zapewni im pełną anonimowość.

System dla sygnalistów - co to jest?

Zanim zaczniesz się zastanawiać, czy wdrożyć takie rozwiązanie w swojej firmie, warto się zastanowić, czym ono właściwie jest. To specjalne oprogramowanie, które umożliwia anonimową komunikację pomiędzy pracownikami, a osobami, które zarządzają przedsiębiorstwem. W ten sposób zatrudnieni mogą wskazywać obszary, które należy poprawić lub usprawnić.

Co ważne, ten system jest zgodny z dyrektywą Unii Europejskiej dotyczącą sygnalistów właśnie. Obowiązuje ona od 17 grudnia 2021 i jest skierowana do przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 50 osób. Zgodnie z nią w tego typu firmach musi być wprowadzony system, w którym sygnaliści będą mogli zgłaszać swoje spostrzeżenia. Głównym wymogiem określonym w tej dyrektywie jest to, że osoby dokonujące zgłoszenia muszą być anonimowe, bo to żeby uniknąć późniejszego ich szykanowania.

Gdzie się sprawdzi system dla sygnalistów?

Przede wszystkim, musi on funkcjonować w firmach o wielkości powyżej 50 osób. Wynika to z obowiązującej dyrektywy unijnej. Dlatego też duże przedsiębiorstwa muszą stworzyć warunki do tego, żeby pracownicy mogli w pełni anonimowo sygnalizować niedogodności i problemy w funkcjonowaniu firmy.

Przepisy nakładają również obowiązek wdrożenia tego systemu do podmiotów prawnych z sektora publicznego. Oznacza to, że np. urzędy gmin i miast muszą również zapewnić odpowiednie warunki do komunikacji dla sygnalistów. Zgodnie z dyrektywą nie dotyczy to jednak gmin, w których mieszka mniej niż 10 tys. mieszkańców. W pozostałych przypadkach jest to obowiązkowe, dlatego w takich placówkach przyda się system dla sygnalistów.

Ten system to dobry wybór dla firm o charakterze produkcyjnym. Dzięki niemu pracownicy niższego szczebla mogą zgłaszać problemy, o których kadra zarządzająca nie ma wiedzy. Oprogramowanie dla sygnalistów to również dobry wybór do wielooddziałowych przedsiębiorstw. Sygnaliści z jednej sekcji firmy mogą mieć wpływ na działania podjęte w innej siedzibie.

Zadbaj o rozwój firmy dzięki systemowi dla sygnalistów

Tego typu oprogramowanie, np. aplikacja whiblo stworzona przez firmę braf.tech, sprawdzi się praktycznie w każdym przedsiębiorstwie. To dobry sposób dla pracodawców na to, żeby dowiedzieć się, co wymaga poprawy w firmie. Pracownicy mogą zgłaszać swoje zastrzeżenia i obserwacje w pełni anonimowo, bez obawy o ewentualne reperkusje. To powinno stworzyć większą swobodę w przekazywaniu ważnych informacji, które umożliwią wyeliminowanie problemów i wpłyną na rozwój przedsiębiorstwa.

Ten system pozwala także na szybkie wyeliminowanie konfliktów w zespole. Pracownicy mogą za jego pomocą zgłaszać nieprzyjemne sytuacje i naruszenia wywołane przez drugą osobę. To pozwala kadrze kierowniczej na szybkie znalezienie podłoża konfliktu i zduszenie go w zarodku, zanim nastąpi jego eskalacja. Dzięki temu możliwe jest zapobiegnięcie wielu potencjalnie niebezpiecznym sytuacjom.

 

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.