Bądź obecny na europejskim rynku pracy – korzystaj z usług sieci EURES

Prawo pracy, Czytelnia

Sieć europejskich służb zatrudnienia EURES wspiera przepływ pracowników między krajami Europy. Dzięki niej pracodawcy mogą rekrutować wykwalifikowaną kadrę z zagranicy, zamieszczać oferty pracy na międzynarodowym portalu, a także mają dostęp do informacji oraz wydarzeń dotyczących zatrudnienia w Europie. Usługi sieci EURES są bezpłatne oraz powszechnie dostępne na terenie całego kraju. Można z nich korzystać online. Dowiedz się, jak to zrobić.

Sieć europejskich służb zatrudnienia EURES działa na terenie państw Unii Europejskiej oraz Islandii, Norwegii, Liechtensteinu oraz Szwajcarii. Jej celem jest wspieranie mobilności pracowniczej na europejskim rynku pracy.

Szukaj pracowników z całej Europy

Pracodawcy coraz częściej poszukują kadry za granicą, ponieważ daje to większa możliwość znalezienia specjalistów. Dzięki doświadczeniu zawodowemu i wykształceniu wzbogacają firmy oraz wspierają ich rozwój. Mogą także pomóc w nawiązywaniu nowych kontaktów biznesowych w kraju, z którego pochodzą. I co ważne, łatwo adaptują się do nowych warunków życia i pracy.

Rekrutuj razem z EURES

Na Europejskim Portalu Mobilności Zawodowej EURES www.eures.europa.eu pracodawcy mają dostęp do ogólnoeuropejskiej bazy CV. Można tam znaleźć kandydatów do pracy z 31 państw Europy. Aby przeglądać ich profile, wysyłać do nich zapytania czy organizować spotkania online, wystarczy założyć bezpłatne konto (rejestracja dostępna tutaj). Jako pracodawca możesz również otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę e-mailową CV odpowiadające Twoim wymaganiom.

Zobacz, jak działa sieć EURES na Pomorzu:

Zgłoś ofertę pracy elektronicznie

Na Europejskim Portalu Mobilności Zawodowej masz możliwość zamieszczenia swojej oferty pracy. Aby to zrobić, potrzebne jest konto na portalu praca.gov.pl, przez które samodzielnie dodasz ofertę do najbliższego powiatowego urzędu pracy. Aby to zrobić:

  1. wejdź na stronę gov.pl i zaloguj się na swoje konto lub zarejestruj konto (za pomocą podpisu elektronicznego albo opcji dostępnych na stronie login.gov.pl),
  2. wybierz opcję „Zgłoszenie oferty pracy, stażu i praktyk”, a później „Zgłoszenie oferty pracy” oraz powiatowy urząd pracy, do którego ma ona zostać skierowana,
  3. wypełnij formularz, tzn. wprowadź wymagane dane oraz złóż stosowne oświadczenia.

Twoja oferta pojawi się w Centralnej Bazie Ofert Pracy oraz na Europejskim Portalu Mobilności Zawodowej.

Umieszczenie oferty w Centralnej Bazie Ofert Pracy to same korzyści:

  • Nie ponosisz żadnych kosztów związanych z umieszczeniem oferty.
  • Twoja oferta będzie dostępna dla każdego zainteresowanego – aby z niej skorzystać, wystarczy dostęp do Internetu.
  • Oferty w CBOP można przeglądać w języku polskim, można także wybrać opcję automatycznego tłumaczenia na język angielski, ukraiński, rosyjski oraz białoruski.

Za prowadzenie CBOP odpowiada Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, co zwiększa zaufanie odbiorcy do zamieszczanych w niej ofert.

Dlaczego warto?

Usługi sieci EURES są świadczone przez Publiczne Służby Zatrudnienia. W województwie pomorskim jest to Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, powiatowe urzędy pracy oraz Centra Edukacji i Pracy Młodzieży OHP z terenu województwa pomorskiego. Usługi są powszechnie dostępne i bezpłatne. Lista doradców EURES w Twoim regionie dostępna jest tutaj. Pracodawcy otrzymują wsparcie kadry EURES zarówno przed rekrutacją, w trakcie, jak i po niej.

Jeżeli jesteś zainteresowany zatrudnieniem pracowników z kraju Unii Europejskiej lub Islandii, Norwegii, Liechtensteinu oraz Szwajcarii, doradca EURES przetłumaczy Twoją ofertę pracy i przekaże ją doradcy EURES we wskazanym kraju. Może on także, na prośbę pracodawcy, przeprowadzić wstępny proces selekcji oraz pomóc w przeprowadzeniu rozmów kwalifikacyjnych.

Warto również pamiętać, że oferty pracodawców zamieszczone na Europejskim Portalu Mobilności Zawodowej są dostępne dla wszystkich, którzy zainteresowani są podjęciem pracy za granicą. To doskonałe narzędzie promocji firmy, które pomaga docierać do potencjalnych pracowników.

Weź udział w wydarzeniach EURES, bądź na bieżąco

Korzystając z Europejskiego Portalu Mobilności Zawodowej, możesz brać udział w wydarzeniach organizowanych przez EURES, m.in. w Europejskich Dniach Pracy online. Dzięki nim masz bezpośredni dostęp do kandydatów oraz możliwość przeprowadzenia wstępnej rozmowy kwalifikacyjnej.  Uzyskasz też rzetelne informacje dot. europejskiego rynku pracy.

Pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na pomoc doradcy EURES.

Skontaktuj się z doradcą EURES

Doradcy EURES z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku udzielają informacji od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30. Można się z nimi skontaktować za pośrednictwem poczty e-mail oraz telefonicznie.

Gdańsk:

tel. 58 32 64 867, e-mail: wup@wup.gdansk.pl (w temacie wiadomości proszę wpisać: EURES)

Słupsk:

tel. 59 84 68 300, e-mail: wup.slupsk@wup.gdansk.pl (w temacie wiadomości proszę wpisać: EURES) 

Zachęcamy również do korzystania z informacji zawartych na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku: wupgdansk.praca.gov.pl/eures, krajowej stronie EURES eures.praca.gov.pl oraz na międzynarodowej stronie EURES eures.europa.eu.

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.