Zmienny i niepewny świat BANI, walka o talenty czy zróżnicowane potrzeby pracowników – to tylko część wyzwań, przed jakimi staną managerowie oraz organizacje w najbliższych latach. Zagrożenia i szanse jakie przyniesie przyszłość – z perspektywy globalnych badań, analiz i eksperckich prognoz – w bardzo szerokim kontekście prezentuje najnowszy „Raport Future® 2024. Rynek pracy i zawody przyszłości” autorstwa Kasi Syrówki.
— Jednego, czego może być pewien każdy manager przyszłości, to zmiana! Prawda jest taka, że zmienia się wszystko: otoczenie społeczno-gospodarcze, oczekiwania pracowników czy klientów a także konkurencja. — podkreśla Kasia Syrówka, autorka raportu, akredytowana mentorka rozwoju talentów, drogi zawodowej oraz poczucia dobrostanu u pracowników, właścicielka marki syrowka.com. — Dlatego liderzy powinni być przygotowani do zarządzania zmianą w swoich zespołach i organizacjach, co pozwoli na utrzymanie pozycji rynkowej. Tym samym dochodzi kolejna managerska kompetencja, która powinna być oczywiście wspierana przez organizacje. — dodaje.
Co ważne, chociaż change management może sugerować, że jedną z kluczowych kompetencji managera przyszłości powinno być planowanie, realia rynku wskazują zupełnie odmienny trend. Już dziś – w skutecznym zarządzaniu – o wiele ważniejsza jest bliskość lidera wobec swoich współpracowników. Nie bez powodu już od kilku ostatnich lat zyskują na popularności takie modele zarządzania jak m.in. servant leadership, lider empatyczny czy employee experience management. Sama empatia w miejscu pracy jest istotna 84 proc. pracowników oraz 71 proc. pracodawców[i]. — Współczesne i przyszłościowe zarządzanie skupia się wokół pracownika, a tego trendu nie może przegapić żaden manager ani organizacja. — podkreśla Kasia Syrówka. Tym bardziej, że otwarta komunikacja i przejrzystość (34 proc.), jak też dobra atmosfera w pracy i zespole (31 proc.)[ii] – które są w wysokim stopniu zależne od modelu zarządzania – znajdują się w TOP 5 oczekiwań pracownika wobec pracodawcy. Z drugiej strony aż 43 proc. pracowników nigdy nie spotkało się z pytaniem o swoje samopoczucie ze strony pracodawcy[iii].
Ukierunkowanie managerów i organizacji na realne potrzeby swoich pracowników to pierwszy z kroków ku bezpiecznej przyszłości. Szczególnie, kiedy brak troski pracodawcy o dobrostan pracowników w 90 proc. przypadków było powodem poszukiwania nowej pracy[iv]. Biorąc pod uwagę wysoki deficyt specjalistów na rynku, organizacje nie mogą sobie pozwolić na utratę utalentowanych pracowników. Skuteczne zarządzanie talentami w zespołach to kolejne z podstawowych wyzwań przyszłości, jakiemu musi sprostać każdy manager. — Nie można zapominać, że utalentowany pracownik to świadomy pracownik, który będzie poszukiwał dla siebie najlepszych warunków pracy i rozwoju. Jeśli nie znajdzie ich u dotychczasowego pracodawcy, poszuka organizacji, która spełni jego potrzeby w tym zakresie. — ostrzega Kasia Syrówka.
Co może zrobić organizacja, żeby zatrzymać talenty? Wbrew pozorom bardzo wiele. Już sama optymalizacja procesów i procedur, wprowadzenie elastyczności czasu i harmonogramu pracy jako standardu, wdrożenie praktyki przekazywania pozytywnej informacji zwrotnej czy zagospodarowanie czasu na programy rozwojowe to pierwsze kroki ku budowaniu właściwej kultury organizacyjnej. A to właśnie kultura organizacyjna jest samonapędzającą się siłą dla pracowników. — Organizacja przyszłości w swoim działaniu i formułowaniu kultury organizacyjnej nie może pomijać żadnego pracownika i jego potrzeb! — zaznacza Kasia Syrówka.
Z jakimi innymi wyzwaniami musi zmierzyć się organizacja w najbliższych latach? Jakie cechy powinien mieć manager przyszłości? Jaką rolę w budowaniu pozycji rynkowej odgrywają społeczna i środowiskowa odpowiedzialność? Jak wyzwania przyszłości przekuć w sukces organizacji? Odpowiedzi na te wszystkie pytania, jak też liczne analizy badań rynkowych oraz trendów rynku pracy na najbliższe lata dostępne są
w „Raporcie Future 2024. Rynek pracy i zawody przyszłości”. W tegorocznej edycji swoich eksperckich opinii do raportu udzielili:
- Joanna Pruszyńska-Witkowska – przedsiębiorczyni, współtwórczyni Future Collars;
- prof. Grzegorz Mazurek – rektor Akademii Leona Koźmińskiego;
- Łukasz Szymula – Country Manager CEE & Poland w Tradedoubler;
- Ilona Perużyńska-Zych - dyrektor Działu Personalnego Rossmann;
- Andrzej Jacaszek – wiceprezes ICAN Institute;
- Beata Trochymiak – redaktorka naczelna i wydawczyni portalu pracujwlogistyce.pl;
- Agnieszka Maciejewska - Group VP People and Culture w Discovery Inc.;
- Joanna Chrobak - HR Level Up, prezes zarządu;
- Paweł Dudek – ekspert w zakresie zarządzania zmianą i rozwoju biznesu.
Bezpłatny raport do pobrania: https://raportfuture.pl/
Dodatkowe informacje:
Marta Kudrewicz
[i] K. Syrówka, Raport Future® 2024. Rynek pracy i zawody przyszłości - https://raportfuture.pl/
[ii] Ibidem.
[iii] Ibidem.
[iv] Ibidem.