Rekrutacja 2022. Lepiej, szybciej i taniej z testami online

HR, Rekrutacja i selekcja

Jak spośród dziesiątek, czy nawet setek kandydatów odróżnić tych, których kompetencje nie pasują do oferowanego stanowiska? Jak potem szczegółowo sprawdzić wiedzę i umiejętności pozostałych, by na rozmowę kwalifikacyjną zaprosić jedynie najlepszych? Jak wreszcie zrobić to błyskawicznie, wydajnie i niewielkim kosztem otrzymać szczegółowe informacje?

Odpowiedzią jest rekrutacja zdalna za pomocą narzędzi do testowania online. Jej sukces to efekt łatwości obsługi, efektywności oraz automatyzacji zwiększającej szybkość działania.

Lepiej

Ocenianie zdalne otwiera przed rekruterami nowe możliwości. Zwiększa skuteczność ich wysiłków, a przede wszystkim szansę na znalezienie idealnego kandydata. 

Jest to możliwe dzięki łatwemu budowaniu testów z różnego rodzaju pytań, co jest dokładną i bardzo efektywną metodą sprawdzenia wiedzy i umiejętności. Zakres oferowanych opcji to proste pytania tak/nie, z jedną lub wieloma prawidłowymi odpowiedziami, ale też pytania otwarte, a nawet obejmujące skomplikowane wzory matematyczne, czy języki programowania. Co więcej, znakomita ich większość nie wymaga od rekruterów własnoręcznego sprawdzania, robi to bowiem za nich algorytm narzędzia.

Każda ewaluacja online może być dla rozwiązujących mniej lub bardziej wymagająca dzięki zwiększaniu poziomu trudności pytań, a także limitowaniu czasu na udzielenie odpowiedzi. Można również zablokować pomijanie pytań, lub wracanie do wcześniejszych, a nawet ustalić zadania, w których błędna odpowiedź automatycznie spowoduje niezdanie testu.

Łatwo jest też dobrać poziom restrykcyjności dostępu, tym samym znacznie ograniczając możliwość ściągania, albo podawania się innej osoby za kandydata. Dzięki temu uzyskane wyniki odzwierciedlają rzeczywiste kompetencje aplikującego i pozwalają na podjęcie decyzji w oparciu o twarde dane. Dodatkowo, jeśli rekrutacje powtarzają się często, przygotowany test można wykorzystać niezliczoną ilość razy.

Ocenianie online może sprawdzać nie tylko wiedzę. Dzięki niemu potencjalny pracodawca dowie się też wiele na temat tego, czy dany kandydat odnajdzie się w zespole. Tzw. “cultural fit” to ważny faktor determinujący efektywność działania, podobnie jak umiejętność pracy zespołowej, czy szybkiego podejmowania decyzji.

Ocenianie online eliminuje też nieświadomą stronniczość, częsty problem podczas rekrutacji. Fałszywe pierwsze wrażenie to często bowiem efekt np. wymowy kandydata, tego czy mocno uścisnął rękę, albo czy nie wyglądał na niewyspanego (co może być spowodowane stresem przed rozmową o pracę). Tymczasem korzystając z testów online, otrzymujemy wyłącznie obiektywną ocenę jego kompetencji.

Testy online to wreszcie korzyść nie tylko dla rekruterów, ale i dla poszukujących pracy. Są dostępne nie tylko na komputerach stacjonarnych i laptopach. Z powodzeniem można rozwiązywać je także na tabletach i smartfonach. Ułatwiają one udział w rekrutacji np. osobom mieszkającym daleko od siedziby firmy, czy niepełnosprawnym ruchowo, dla których dojazd byłby kłopotliwy. Zdalne ewaluacje spełniają różnorodne założenia inkluzywności w miejscu pracy. Pozwalają na dostosowanie testów do wymogów osób z niepełnosprawnościami, np. poprzez odpowiednie ustawienie wielkości czcionki, kolorów tekstu czy tła.

Szybciej

Proces rekrutacji trwa w Polsce średnio od dwóch tygodni do miesiąca. Tyle czasu firmy szukające nowego pracownika “od zaraz” muszą czekać na zapełnienie wakatu. Dla większości z nich jest to okres całkowicie stracony, dlatego każda możliwość skrócenia go jest dla specjalistów HR na wagę złota. 

Tradycyjna ocena kompetencji kandydatów za pomocą testów, które rozwiązują oni w siedzibie firmy, lub otrzymują na maila i muszą odesłać po zakończeniu, to dla rekruterów długie godziny spędzone na spotkaniach, a potem na ręcznym sprawdzaniu wyników. 

Testy online to tymczasem rozwiązanie, ograniczające pracę HR-owców do niezbędnego minimum. Gotowa ewaluacja jest dla aplikujących łatwo dostępna, mogą oni podejść do testu w wybranym przez siebie czasie lub w momencie wyznaczonym im przez firmę. Większość pytań sprawdzana jest automatycznie, a twórca testu dostaje gotowe wyniki oraz dokładne statystyki dotyczące wszystkich zaproszonych do rekrutacji osób.

W efekcie to, co wcześniej zajmowało całemu zespołowi długie godziny, teraz jest w pełni zautomatyzowane i zajmuje tylko kilka sekund. Szybkie wyniki pozwalają z kolei podjąć szybkie decyzje w oparciu o rzetelne dane i niezwłocznie zaoferować pracę najlepszemu z kandydatów. 

Taniej

Czas to pieniądz, a testy online oszczędzają jedno i drugie. Miesięczna subskrypcja na platformie do oceniania zdalnego kosztuje mniej niż godzina pracy managera HR czy rekrutera. Elastyczne plany sprawiają też, że firmy i specjaliści mogą reagować na zapotrzebowanie, płacąc wyłącznie za aktualnie niezbędne im funkcjonalności.

Automatyzacja sprawdzania testów online oznacza mniej pracowników zaangażowanych w proces rekrutacji. Dzięki temu mogą oni być skierowani do innych zadań, podnosząc tym samym efektywność działania firmy w innych obszarach.

Ocenianie online to wreszcie znaczna oszczędność papieru. Jego ryzy potrzebne do drukowania CV oraz testów powodują niszczenie środowiska naturalnego. Zdalne testy to zatem mądre rozwiązanie z ekonomicznego oraz ekologicznego punktu widzenia.


Dzięki ocenianiu online proces rekrutacji przebiega szybciej i sprawniej. Umożliwia ono dotarcie do dużej grupy aplikujących i dokładne sprawdzenie ich kompetencji. Jeszcze przed etapem rozmów kwalifikacyjnych rekruterzy mogą ocenić, którzy z kandydatów pasują na oferowane stanowisko wiedzą, kompetencjami oraz cechami osobowości. 

Jeśli chcesz znacząco przyspieszyć proces rekrutacji w swojej firmie i usprawnić działanie zespołu, skontaktuj się nami, a pokażemy Ci, jak odnieść sukces z testami online.





Drukuj artykuł
Artykuł został przygotowany przez Testportal.pl

Testportal.pl

Testportal to innowacyjna platforma online do ewaluacji wiedzy i kompetencji.

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.