7 sytuacji, kiedy nie warto korzystać z usług firmy Executive Search

HR, Rekrutacja i selekcja

Są różne sposoby na przeprowadzenie procesu rekrutacji. Można to zrobić poprzez ogłoszenie, polecenia pracownicze lub sieć kontaktów. Jedną z opcji jest też współpraca z firmami Search & Selection, czy Executive Search. W tym artykule przedstawimy kilka sytuacji, kiedy nie do końca warto korzystać z usług tej ostatniej.

Okazuje się, że rekrutacja Executive Search nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem, aby pozyskać nowych pracowników. Oto 7 sytuacji, które wskazują, że lepiej poszukać innego sposobu na przeprowadzenie rekrutacji:

 

1.  Gdy na rynku jest wielu potencjalnych kandydatów na dane stanowisko

Zdarza się, że w danej grupie stanowisk pojawia się wielu kandydatów, którzy aktywnie poszukują zatrudnienia, czy po prostu nowych wyzwań. W takiej sytuacji optymalnym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie rekrutacji własnej. Wówczas nie ma potrzeby angażowania firmy Executive Search, ponieważ takie metody jak polecenia pracownicze, czy tradycyjne ogłoszenia o pracę sprawdzą się lepiej.  

 

2.  Gdy najważniejsze kryteria rekrutacyjne mają charakter twardy

Kryteria twarde to wiedza ekspercka, certyfikaty, różnego rodzaju uprawnienia itp.. W rekrutacjach na stanowiska, na których podstawą są takie wytyczne, najlepiej sprawdzą się dwie metody działania: publikacja ogłoszenia lub współpraca z firmą Search & Selection. Dopasowanie kulturowe czy kompetencyjne ma w tym przypadku drugorzędne znaczenie.

 

3.  Gdy czas nie jest głównym wyznacznikiem

Zdarzają się procesy rekrutacyjne, w których czas na pozyskanie dopasowanego kandydata nie jest głównym kryterium. Wówczas, dobrze jest zacząć poszukiwania poprzez własne kanały. Współpracę z partnerami zewnętrznymi warto rozważyć dopiero, gdy wewnętrzne możliwości organizacji zostaną wyczerpane.

 

4.  Gdy poszukiwania nie są prowadzone w trybie niejawnym

Wiele procesów rekrutacyjnych jest prowadzonych w sposób jawny. Jeśli poszukiwania idealnego kandydata nie muszą odbywać się w trybie pilnym i organizacja ma dostęp do wewnętrznych zasobów rekruterskich, poszukiwania na własną rękę mogą okazać się najlepszym rozwiązaniem.

 

5.  Gdy masz dużą wiedzę o rynku

Im większa jest Twoja znajomość aktualnych trendów na rynku i im lepszy masz dostęp do kandydatów, tym lepszym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie poszukiwań kandydata samemu, bez udziału firmy zewnętrznej.

  

6.  Gdy struktury rekruterskie w Twojej organizacji są rozbudowane

Jeżeli dysponujesz własnymi zasobami i w Twojej organizacji są ludzie o odpowiednich kompetencjach do przeprowadzenia procesu rekrutacyjnego, warto zacząć poszukiwania kandydata od działań wewnętrznych. 

 

7.  Gdy stanowisko jest dość powtarzalne i typowe

W przypadku, gdy pojawia się potrzeba obsadzenia dość powtarzalnych czy typowych stanowisk, najlepszym rozwiązaniem będzie podjęcie współpracy z firmą Search & Selection. Tego typu firmy mają bardzo szeroką bazę kandydatów, którą pozyskały podczas przeprowadzanych wcześniej rekrutacji. Ich pomoc wydaje się zatem najbardziej rozsądnym rozwiązaniem.

Czy któraś z powyższych opcji opisuje Twoją sytuację? Jeżeli tak jest, to mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi pomogą Ci w podjęciu decyzji i z większą swobodą rozpoczniesz samodzielne działania. Jeśli jednak stwierdzisz, że przyda Ci się wsparcie partnera rekrutacyjnego z zewnątrz, skontaktuj się z nami.

 

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.