Są różne sposoby na przeprowadzenie procesu rekrutacji. Można to zrobić poprzez ogłoszenie, polecenia pracownicze lub sieć kontaktów. Jedną z opcji jest też współpraca z firmami Search & Selection, czy Executive Search. W tym artykule przedstawimy kilka sytuacji, kiedy nie do końca warto korzystać z usług tej ostatniej.
Okazuje się, że rekrutacja Executive Search nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem, aby pozyskać nowych pracowników. Oto 7 sytuacji, które wskazują, że lepiej poszukać innego sposobu na przeprowadzenie rekrutacji:
1. Gdy na rynku jest wielu potencjalnych kandydatów na dane stanowisko
Zdarza się, że w danej grupie stanowisk pojawia się wielu kandydatów, którzy aktywnie poszukują zatrudnienia, czy po prostu nowych wyzwań. W takiej sytuacji optymalnym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie rekrutacji własnej. Wówczas nie ma potrzeby angażowania firmy Executive Search, ponieważ takie metody jak polecenia pracownicze, czy tradycyjne ogłoszenia o pracę sprawdzą się lepiej.
2. Gdy najważniejsze kryteria rekrutacyjne mają charakter twardy
Kryteria twarde to wiedza ekspercka, certyfikaty, różnego rodzaju uprawnienia itp.. W rekrutacjach na stanowiska, na których podstawą są takie wytyczne, najlepiej sprawdzą się dwie metody działania: publikacja ogłoszenia lub współpraca z firmą Search & Selection. Dopasowanie kulturowe czy kompetencyjne ma w tym przypadku drugorzędne znaczenie.
3. Gdy czas nie jest głównym wyznacznikiem
Zdarzają się procesy rekrutacyjne, w których czas na pozyskanie dopasowanego kandydata nie jest głównym kryterium. Wówczas, dobrze jest zacząć poszukiwania poprzez własne kanały. Współpracę z partnerami zewnętrznymi warto rozważyć dopiero, gdy wewnętrzne możliwości organizacji zostaną wyczerpane.
4. Gdy poszukiwania nie są prowadzone w trybie niejawnym
Wiele procesów rekrutacyjnych jest prowadzonych w sposób jawny. Jeśli poszukiwania idealnego kandydata nie muszą odbywać się w trybie pilnym i organizacja ma dostęp do wewnętrznych zasobów rekruterskich, poszukiwania na własną rękę mogą okazać się najlepszym rozwiązaniem.
5. Gdy masz dużą wiedzę o rynku
Im większa jest Twoja znajomość aktualnych trendów na rynku i im lepszy masz dostęp do kandydatów, tym lepszym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie poszukiwań kandydata samemu, bez udziału firmy zewnętrznej.
6. Gdy struktury rekruterskie w Twojej organizacji są rozbudowane
Jeżeli dysponujesz własnymi zasobami i w Twojej organizacji są ludzie o odpowiednich kompetencjach do przeprowadzenia procesu rekrutacyjnego, warto zacząć poszukiwania kandydata od działań wewnętrznych.
7. Gdy stanowisko jest dość powtarzalne i typowe
W przypadku, gdy pojawia się potrzeba obsadzenia dość powtarzalnych czy typowych stanowisk, najlepszym rozwiązaniem będzie podjęcie współpracy z firmą Search & Selection. Tego typu firmy mają bardzo szeroką bazę kandydatów, którą pozyskały podczas przeprowadzanych wcześniej rekrutacji. Ich pomoc wydaje się zatem najbardziej rozsądnym rozwiązaniem.
Czy któraś z powyższych opcji opisuje Twoją sytuację? Jeżeli tak jest, to mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi pomogą Ci w podjęciu decyzji i z większą swobodą rozpoczniesz samodzielne działania. Jeśli jednak stwierdzisz, że przyda Ci się wsparcie partnera rekrutacyjnego z zewnątrz, skontaktuj się z nami.