Według badań Pew Research Center, 76% Amerykanów zrezygnowałoby z udziału w rekrutacji, jeśli o wyborze ich kandydatury miał decydować algorytm. Mimo tych obaw, technologie działają już dziś pozytywnie na wszystkich polach świata HR: rekrutacji, onboardingu, zarządzania talentami, szkoleniach czy przy wymianie wiedzy. Dostępne dziś na rynku oprogramowanie do zarządzania kadrami umożliwia budowę spójnego środowiska dla pracowników i menedżerów. O takich rozwiązaniach będą mówili eksperci SAP na “Spotkaniach z cyfrowym HR” we Wrocławiu i Poznaniu 3 i 4 kwietnia 2019.
16 zettabajtów, czyli 16 miliardów gigabajtów – tyle danych znajdowało się w globalnym obiegu w 2016 roku według analiz ośrodka IDC. Badacze prognozują, że w ciągu dekady od tego czasu liczba ta wzrośnie dziesięciokrotnie. Co więcej, ponad 25% wspomnianych treści będzie tworzonych w czasie rzeczywistym. W tym kontekście staje się oczywiste, że sprawna analityka danych, ich selekcja i oparte na tym procesie decyzje biznesowe z każdym rokiem będą odgrywać jeszcze większą rolę w życiu biznesu.
Nie inaczej sytuacja przedstawia się w kontekście procesów HR i rekrutacyjnych. Zarządzanie kadrami ma wpływ na wyniki firmy w niemal każdym obszarze jej działalności.
"W czasach rosnącego znaczenia analityki danych i zbliżającej się dominacji cyfrowych pokoleń w zespołach, zaawansowane systemy HR stają się oczywistym narzędziem budowy pozycji biznesu. Przytaczając kolejne imponujące dane dotyczące tzw. Big Data, nie można jednak zapominać o głównym celu wykorzystania technologii przy zarządzaniu kadrami. Jest nim ucieczka od chaosu i uwolnienie potencjału pracowników. Technologie, zamiast oddalać zespół od siebie, potrafią dokonywać prawdziwej pozytywnej rewolucji w relacjach całej kadry firmy i osiąganych przez nią efektach" – przekonuje Katarzyna Rusek, Dyrektor HR w SAP Polska.
Nieograniczone możliwości
Możliwości wsparcia procesów HR i rekrutacji przez oprogramowanie są dziś niemal nieograniczone. Technologie znacznie usprawniają m.in. rozliczenia płac, zarządzanie benefitami, mierzenie efektów, przyznawanie premii, planowanie awansów czy system szkolenia zespołu. Coraz częściej także przewidują przyszłe wydarzenia w firmie dzięki ewaluacji uzyskiwanych danych w czasie rzeczywistym. To tylko jeden z kilku cyfrowych trendów w HR, na które zwraca uwagę Deloitte. Do innych zaliczają się m.in. wzrost znaczenia sztucznej inteligencji i robotyzacji, zarządzanie nietypowymi modelami pracy czy nowe narzędzia zarządzania zespołem.
Korzystanie z tak uzyskiwanych danych zwiększa zaangażowanie zespołu, pozwala w bardziej skoordynowany sposób podejmować decyzje o rozwoju kadr. Przede wszystkim jednak uwalnia rekruterów i specjalistów HR od wróżenia z fusów, dając im do ręki konkretne wskazówki.
"Widzimy to doskonale w przypadku SAP. Innowacyjność jest nieodłącznym elementem naszej tożsamości oraz podstawą działalności biznesowej. Wielu specjalistów SAP to entuzjaści nowych technologii i gadżetów IT. W takim środowisku zdecydowanie łatwiej jest obserwować nowatorskie podejście do pracy, projektów czy wykonywanych obowiązków. Nasze zadanie polega przede wszystkim na wsparciu specjalistów i stworzeniu platformy do właściwej wymiany doświadczeń i pomysłów. Taką rolę pełnią rozwiązania zaprojektowane przez firmę SAP wspierające działania HR-owe, w tym również komunikację wewnętrzną" – mówi Katarzyna Rusek.
Technologiczny HR w praktyce
Przykład może stanowić firma odzieżowa Brooks Brothers, zatrudniająca 7000 osób w skali globalnej. Do niedawna zbierała ona dane HR o wszystkich swoich lokalizacjach oddzielnie, by później w „analogowy” sposób je zsumować. Firma sięgnęła więc po system SAP SuccessFactors - dający menedżerom i pracownikom dostęp do informacji za pomocą jednej intuicyjnej platformy. Wbudowano w nią funkcjonalności pozwalające zarządzać produktywnością pracy, rozwojem talentów, czy choćby w spójny sposób wdrażać rozwiązania onboardingowe w wielu krajach. Efekt: zwiększenie wydajności pracy zespołu o 50%. Tego typu efekty działają na wyobraźnię, czego dowodem jest sięganie w ostatnich latach po rozwiązania SAP w Polsce m.in. przez takie firmy jak PLL LOT, Neuca czy Netia.
Polski gigant odzieżowy, firma LPP (właściciel marek Reserved, Cropp, House, Mohito czy Sinsay) wraz z partnerem SAP SNP Poland, uruchomiła platformę opartą na narzędziu SucessFactors, systemie SAP HR oraz aplikacjach SNP m.in. SNP E-Time, która skraca czas przygotowania miesięcznych grafików pracy w salonie do zaledwie kilku minut. Projekt ten był odpowiedzią na konieczność usprawnienia procesów personalnych w sieci sprzedaży w Polsce liczącej prawie 1000 salonów. Jego rozwiązaniem okazało się wdrożenie narzędzia HR, pozwalającego na efektywne i szybkie realizowanie wszystkich zdarzeń personalnych w rozproszonej strukturze zatrudnienia, ze szczególnym uwzględnieniem modułu do zarządzania czasem pracy. W rezultacie, pracownicy i menedżerowie otrzymali portal samoobsługi, zaś centralny dział HR – narzędzie do monitorowania i zdalnego zarządzania procesami kadrowymi.
Analityka w służbie pracownika
Dynamiczne zmiany stają się stałą cechą współczesnej gospodarki. W czasach wojny o talenty to stwierdzenie wyjątkowo mocno pasuje do sfery zarządzania talentami i rekrutacji. Wykorzystanie technologii będzie w tym procesie kluczowe. Zjawisko zyskuje na sile również w kontekście rosnącego znaczenia Pokoleń Y i Z. Według analiz ManPower Group obie generacje będą już w 2020 roku stanowić 59% siły roboczej na świecie. To osoby wychowane w świecie technologii i doskonale radzące sobie z nowoczesnym oprogramowaniem. Większość z nich jeszcze przed przyjściem do pierwszego pracodawcy ma za sobą pierwsze kursy komputerowe, a na co dzień korzysta z aplikacji mobilnych organizujących ich czas. Co to oznacza dla pracodawców?
...
Z jednej strony stajemy przed zadaniem stałej transformacji cyfrowej, bo nowi członkowie zespołu oczekują od nas dostępu do nowoczesnych narzędzi. Jednocześnie jednak w naszej kadrze na znaczeniu zyskują osoby gotowe do wsparcia procesów HR i stawienia czoła zadaniom tworzonym przez automatyzację i robotyzację. Warto dawać im do ręki narzędzia, które robią pozytywną różnicę i bezpowrotnie zmieniają świat biznesu.
Dowiedz się więcej o rozwiązaniach SAP SuccessFactors