​Ubrania robocze HACCP – jak zapewnić bezpieczeństwo żywności?

Prawo pracy, Czytelnia

Czym jest odzież HACCP

Pracownicy z branży spożywczej muszą nosić odpowiednią odzież, która do absolutnego minimum zmniejsza ryzyko skażenia pokarmów. Ubrania HACCP są specjalnymi uniformami przygotowanymi z myślą o wszystkich osobach mających zawodowo do czynienia z jedzeniem – począwszy od pracowników fabryk, a skończywszy na pracownikach kuchni.

Jakie wymagania muszę spełniać ubrania HACCP?

Odzież HACCP musi spełniać bardzo specyficzne wymagania dotyczące zarówno kroju, jak i materiału, z którego została wykonana. Wszystkie te cechy powinny gwarantować najwyższe standardy bezpieczeństwa przy pracy z żywnością. Te wymogi to:

  • odpowiedni kolor – ubrania HACCP powinny umożliwiać łatwe zlokalizowanie plam i zabrudzeń;
  • projekt ubrania – np. określona liczba oraz odpowiednie rozmieszczenie kieszeni – powinny być dopasowane do konkretnego stanowiska;
  • brak guzików i metalowych elementów, a także akcesoriów, które mogłyby zanieczyścić przetwarzaną żywność – niepozorny guzik stwarza duże zagrożenie w przypadku ubrań HACCP. Może oderwać się i wpaść do żywności lub opakowania, a dodatkowo na wystających komponentach gromadzą się drobnoustroje;
  • trwałość tkaniny – ubrania HACCP muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Jak nietrudno się domyślić, odzież dla branży spożywczej wymaga wielokrotnego i agresywnego czyszczenia. Tkanina niskiej jakości szybko zacznie się po prostu rozpadać i strzępić, co z kolei może powodować przedostawanie się fragmentów materiału do żywności. Z tego powodu uniformy HACCP powinny być wykonane z tkanin o klasie przemysłowej.

Pranie odzieży HACCP

HACCP reguluje nie tylko rodzaj tkanin i krój odzieży, ale także procesy prania. Czyszczenie ubrań musi być przeprowadzane w taki sposób, by zabić wszystkie mikroorganizmy i drobnoustroje, które mogą potencjalnie prowadzić do skażenia żywności.

Warto dodać, że na przykład bakterie z grupy coli mogą przetrwać od tygodnia na poliestrze do nawet trzech tygodni na tkaninie bawełnianej! Przy praniu w wodzie bakterie te giną dopiero w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Dotyczy to też innych szczepów bakterii, jak na przykład gronkowiec.

Organizmy te bardzo często przeżywają pranie w zwykłej pralce, dlatego żeby zadbać o idealną czystość odzieży HACCP, najlepiej skorzystać z serwisu zgodnego z normą PN-EN 14065 „Tekstylia poddawane obróbce w pralni. System kontroli skażenia biologicznego” oraz RABC (Risk Analysis and Biocontamination Control).

Urządzenia wykorzystywane w tych procesach są poddawane restrykcyjnym kontrolom, których nie przeprowadza się w przypadku maszyn do użytku domowego.

Ważne są także detergenty używane do prania ubrań HACCP. Ich czyszczenie wymaga zastosowania odpowiednich środków czyszczących, którą wzmagają siłę całego procesu.

Poza tym odzież dla branży spożywczej jest suszona mechanicznie – wysoka temperatura dodatkowo pozwala zadbać o jej sterylność – a na koniec musi być odpowiednio składowana i przechowywana, tak by nie uległa ponownemu skażeniu.

Wynajem – ekonomiczna i ekologiczna alternatywa dla kupna odzieży HACCP

Mogłoby się wydawać, że zakup wysokiej jakości odzieży HACCP to wysoka, ale jednorazowa inwestycja. Niestety, jak widać, same koszty jej czyszczenia, serwisowania oraz przechowywania również będą zaskakująco wysokie.

Jeśli więc stoisz przed koniecznością nabycia odzieży HACCP – rozważ wynajem. Jedną z firm oferujących to rozwiązanie jest firma Elis. Korzystając z jej usług masz gwarancję kompleksowego podejścia do Twoich potrzeb!

Elis nie tylko dostarczy ubrania dopasowane do wymogów Twojej branży oraz pracowników, ale dodatkowo zajmie się jej odbiorem, czyszczeniem, serwisem i w końcu przechowywaniem. To prawdziwa oszczędność czasu i pieniędzy dla Twojego biznesu, a przy okazji rozwiązanie przyjazne środowisku naturalnemu!

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.