E-learning to jeden z najtańszych obecnie sposobów poszerzania swojej wiedzy, dlatego z roku na rok jego popularność rośnie. W przypadku rozwiązań edukacyjnych oferowanych online, sam dostęp do nich to dopiero połowa sukcesu. Drugą połowę stanowi motywacja, dzięki której będziemy mogli w pełni wykorzystać narzędzie, do którego mamy dostęp z naszych komputerów.
Oferta szkoleniowa dostawców rozwiązań e-learningowych jest bardzo bogata. Możemy korzystać z kursów uczelni wyższych niemalże z całego świata, z internetowych platform szkół językowych, będących doskonałym narzędziem do podnoszenia kwalifikacji językowych. Dlaczego zatem tak często to nie działa? Właśnie dlatego, że sama możliwość dostępu nie oznacza, że faktycznie z danego rozwiązania skorzystamy. Do tego potrzebna nam jeszcze motywacja.
Ale właściwie po co?
Pierwszym pytaniem, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć zanim skorzystamy z platformy e-learningowej to: po co właściwie to robię? Dlaczego akurat tego chcę się nauczyć i jakie korzyści mi to przyniesie? Pozornie błahe pytanie, jednak odpowiedź na nie pozwoli nam postawić przy danym zadaniu odpowiedni priorytet. Istotne jest zatem, by szkolenia dobierać do rzeczywistych potrzeb
i uczyć się tego, co będziemy mogli wykorzystać w praktyce, np. w naszej codziennej pracy. Dlatego tak ważne w przypadku wprowadzania rozwiązań e-learningowych w firmach jest jasna informacja na temat tego, co pracownik dzięki danym szkoleniom zyska. Przykładowo, dzięki szkoleniu z Excela będzie mógł znacznie sprawniej przygotowywać analizy, oszczędzając swój czas, lub też będzie mógł je bardziej efektownie przedstawić w postaci prezentacji PowerPoint, zyskując dodatkowe uznanie. Ważne jest mówienie do pracownika językiem korzyści, motywując go do poszerzania swej wiedzy i pokazując, że poświęcenie czasu na szkolenie się opłaca.
Terminy i systematyczność
W przypadku nieograniczonego dostępu do platformy e-learningowej, bardzo ważne jest byśmy narzucili sobie odpowiednie tempo nauki. Szkolenia online dają zwykle ograniczony czasowo dostęp, dlatego ważne jest odpowiednie rozplanowanie nauki. Od tego jak obszerny jest materiał zależy ile czasu i z jaką częstotliwością powinniśmy korzystać z platformy, by zdążyć zgłębić cały materiał w wyznaczonym czasie. Systematyczność to podstawa. Właśnie to, że szkolenia online umożliwiają nam dostosowanie tempa nauki do własnych możliwości jest jedną z przewag e-learningu nad stacjonarnymi szkoleniami, w których często kilka godzin jest przeładowane materiałem
i w konsekwencji nie przyswoimy tyle wiedzy, ile byśmy chcieli.
Motywacja odgórna
Siła każdego pracodawcy tkwi w zatrudnianych przez niego pracownikach. Na chęć doskonalenia się kadry wpływa często odgórny system, narzucający zatrudnionym osobom obowiązek udziału w odpowiednio ustalonej liczbie szkoleń rocznie. Takie standardy wpływają na to, że szkolenia traktowane są jak codzienność pracy. Sytuacja ta przekłada się z kolei na zaangażowanie i korzystanie z platform e-learningowych. Skuteczne jest także wprowadzenie systemu wynagrodzeń i nagradzanie zaangażowanych, chętnych poszerzać swą wiedzę pracowników. Warto zastanowić się nad ich premiowaniem drobnymi nagrodami czy bonusami, jak i nad wprowadzeniem systemu nagradzania pracowników, który wyzwoli w nich dobrego ducha walki i rywalizacji. Z pewnością przełoży się to na popularność rozwiązań e-learningowych w organizacji, jak i, co istotne, pozwoli budować ze szkoleniami link emocjonalny i pozytywne emocje.
...
Osoby odpowiedzialne w firmach za szkolenia pracowników, powinny przykładać wagę do sposobu ich prezentacji pracownikom, prezentowania korzyści, wynikających z korzystania z oferty podnoszenia kwalifikacji. Odpowiednie motywowanie pracowników doprowadzi do sytuacji win-win, w której pracownik poszerzy swą wiedzę, a pracodawca zyska zaplecze osób, chcących podnosić swe kwalifikacje.