Polski Ład 2.0 – ciąg dalszy zmian w podatkach

Prawo pracy, Czytelnia

Wprowadzony wraz z początkiem 2022 roku Polski Ład, czyli pakiet zmian w przepisach nie tylko podatkowych mających pomóc w odbudowie gospodarki po pandemii Covid-19 został niedawno mocno zmodyfikowany. Obniżenie stawki podatku dochodowego z 17 proc. do 12 proc., niższa kwota zmniejszająca podatek czy likwidacja ulgi dla klasy średniej to tylko niektóre zmiany, które zaczną obowiązywać, od 1 lipca 2022.  Zobacz, jak będzie wyglądał Polski Ład wer. 2.0.

Polski Ład 2.0

Polski Ład, wbrew oczekiwaniom ustawodawcy, nie został zbyt entuzjastycznie przyjęty przez przedsiębiorców i podatników. W założeniu przepisy miały być korzystne dla wszystkich podatników. Nie dość, że w praktyce okazało się to nieco niezgodne z pierwotnymi zapewnieniami (tzn. nie wszystkie zmiany były tak atrakcyjne, jak je przedstawiano), to na dodatek zmiany w przepisach mocno skomplikowały, i tak już zagmatwany polski system podatkowy. Ta fala krytyki skłoniła rząd do wprowadzenia zmian, które w założeniu mają poprawić Polski Ład i sprawić, że w końcu będzie on postrzegany pozytywnie. Choć wydaje się jednak, że bardziej chodzi o zmniejszenie gniewu podatników, niż poprawę wizerunku tego programu – w końcu rząd w działaniach promocyjnych zmian porzucił samą nazwę Polski Ład. Zmiany nie dotyczą wszystkich rozwiązań, ale te, które zostają zmodyfikowane, będą korzystniejsze dla podatników. Zobacz 10 najważniejszych zmian:

  1. Zmiana skali podatkowej – od 1 lipca zostaje obniżona stawka PIT w pierwszym progu podatkowym z 17 proc. na 12 proc. Zmiana będzie obowiązywać osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę, umowy zlecenie oraz przedsiębiorców opodatkowanych według skali podatkowej. Nowa stawka będzie obowiązywać za cały rok podatkowy tj. od stycznia do grudnia 2022. W konsekwencji pracownicy od 1 lipca dostaną wyższe wynagrodzenie netto, a nadpłacony podatek za pierwszą połowę roku zostanie im zwrócony przez US.
  1. Koniec ulgi dla klasy średniej – to chyba najbardziej kontrowersyjne rozwiązanie znika z przepisów. Dla osób, których rozliczenie z ulgą będzie korzystniejsze od nowych przepisów, będzie wyjątek. Otrzymają oni zwrot z US różnicy między podatkiem należnym a tym wyliczonym z zastosowaniem tzw. ulgi dla klasy średniej.
  1. Niższa kwota zmniejszająca podatek – zmiana stawki podatkowej w pierwszym progu spowoduje obniżenie kwoty zmniejszającej podatek z 425 do 300 zł. W skali roku będzie to kwota 3600 zł. To zmian na minus (według starej stawki było to 5100).
  1. Zmiana obliczania składki zdrowotnej – nowa wersja przepisów w tym zakresie zmienia częściowo sposób ustalania składki zdrowotnej. Podatnicy rozliczający się na tzw. zasadach ogólnych nie będą mogli odliczyć składki w rozliczeniu PIT. Ci korzystający ze skali podatkowej odliczą maksymalnie 8,7 tys. zł w skali roku. Wysokość tej kwoty będzie corocznie waloryzowana w oparciu o wskaźnik zawarty w projekcie ustawy. Z kolei tzw. liniowcy, ryczałtowcy oraz będący na karcie podatkowej odlicza składkę od dochodu. Limity wynoszą: dla liniowców – 8,7 tys. zł (pomniejszenie dochodu), dla ryczałtowców – 50 proc. zapłaconych składek zdrowotnych (pomniejszenie dochodu), dla podatników na karcie – 19 proc. zapłaconej składki (pomniejszenie dochodu).
  1. PIT dla osób samotnie wychowujących dziecko – samotni rodzice na powrót zyskają możliwość wspólnego rozliczenia z dzieckiem. Rodzice będą mogli skorzystać z podwójnej kwoty wolnej od podatku.
  1. Wyższy limit przy uldze na dziecko – poprawka Nowego Ładu zwiększa limit dochodów dziecka rozliczającego się wspólnie z rodzicami z 3089 zł do 16 061, 28 zł w 2022 roku. Ponadto Renat rodzinna będzie rozdzielona od dochodów rodzica.
  1. PIT-2 w nowej odsłonie – podatnik będzie teraz mógł złożyć oświadczenie PIT-2 maksymalnie trzem podatnikom (a nie jak dotychczas tylko jednemu). Konieczne będzie wskazanie wysokości kwoty zmniejszającej podatek dochodowy, do której odliczania uprawniony będzie płatnik: 1/12 kwoty zmniejszającej podatek – w przypadku, gdy podatnik złoży PIT-2 jednemu płatnikowi, czyli  300 zł miesięcznie, 1/24 kwoty zmniejszającej podatek– w przypadku, gdy podatnik złoży PIT-2 dwóm płatnikom, czyli 150 zł miesięcznie, 1/36 kwoty zmniejszającej podatek – w przypadku, gdy podatnik złoży PIT-2 trzem płatnikom, czyli 100 zł miesięcznie.
  1. Wybór formy opodatkowania – w związku ze zmianą stawki podatkowej w pierwszym progu, podatnicy będą mogli zmienić formę opodatkowania w ciągu roku.
  1. Jeden termin dla wszystkich – według nowej wersji Polskie Ładu, podatnicy składający deklaracje PIT-37, PIT-36, PIT-36S, PIT-28, PIT-28S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-39, oraz PIT-38 będą mogli się rozliczyć w jednym terminie - od 15 lutego do 30 kwietnia.
  1. Ulga „Pałacyk+” zlikwidowana – osoby, które staną się właścicielami zabytkowej nieruchomości, nie odliczą już w PIT kosztów zakupu. Będą mogli tylko pomniejszyć podatek o wydatki związane z remontem.

Programy kadrowo – płacowe gotowe na zmiany

Przedsiębiorcy od dawna powszechnie wskazują, że bardziej od podnoszenia stawek podatków, boją się nieustannych zmian w przepisach, takich, które jeszcze bardziej skomplikują obowiązujący system, i tak już dość zagmatwany. Na szczęście jednak w dobie zaawansowanych technologicznie programów kadrowo – płacowych nie muszą się tym już tak bardzo przejmować i tych wszystkich zmian śledzić samodzielnie. Najwięksi producenci oprogramowania, tacy jak Comarch na bieżąco aktualizują swoje aplikacje kadrowo – płacowe. Program Comarch ERP Optima jest już gotowy na zmiany zgodne z Polskim Ładem wersja 2.0. 

Podsumowanie

Podatnicy i przedsiębiorcy mają zapewne nadzieję, że to koniec zmian w Polskim Ładzie, a wersja 2.0 to, ta ostateczna. Jednak mając na uwadze upodobanie ustawodawcy do gmerania w przepisach podatkowych, nie można odeprzeć wrażenia, że w głowie tlą im się słowa piosenki zespołu Dwa plus jeden pt. XXI wiek „Jeszcze się w tej podróży Nie daj Boże, niejedno zdarzyć może. Złych przygód pewnie trafi się nam ze sto.Ktoś naszą łódź na łasce fal zostawi. I będzie pewne prawie, że krucha łajba musi już pójść na dno” Oby Polski Ład 2.0 to był koniec tej podróży.

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.