1 marca rozpoczęła się rejestracja drużyn do III edycji prestiżowego konkursu Księgowi Przyszłości, organizowanego w czterech kategoriach: zawodowej, studenckiej, uczniowskiej oraz płacowo-kadrowej W ciągu zaledwie kilku dni rejestracji do udziału w konkursie zgłosiło się ponad 50 zespołów. Organizatorami konkursu są Stowarzyszenie Księgowych w Polsce oraz firma Soneta.
Ogólnopolska rywalizacja
„Podjęłam to wyzwanie ponieważ uważam, że jest to świetny pomysł na to żeby zweryfikować i usystematyzować swoją wiedzę oraz spojrzeć na całokształt tego czy to co wykonuje na danym stanowisku jest wystarczające czy też powinnam w jakiś sposób poszerzyć swoją wiedzę, tak aby być Księgowym Przyszłości. Na pewno było warto.” tak o swoim udziale w konkursie mówiła Ewa Łosik – Swoboda, finalista II edycji konkursu w kategorii zawodowej.
Konkursu Księgowi Przyszłości odbywa się online za pomocą strony ksiegowiprzyszlosci.pl. Uczestnicy weryfikują swoją wiedzę z rachunkowości, przechodząc przez kolejne etapy rywalizacji. Na najlepszych czekają nie tylko wspaniałe nagrody takie jak vouchery na wakacje, sprzęt IT czy bony szkoleniowe, ale również prestiż związanych z udziałem w jednym z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych konkursów w branży.
„Konkursu wszelkiego rodzaju są w naszym wypadku rozwinięciem studiów (…) oraz sprawdzeniem swoim umiejętności. Ten konkurs (Księgowi Przyszłości przyp. red.) jest jednym z ważniejszych jeśli nie najważniejszym konkursem w ciągu roku.” mówił Radosław Matuszuk, członek zwycięskiej drużyny w kategorii studenckiej z 2016 roku.
Księgowi to nie tylko rozliczenia
Rola księgowego w przedsiębiorstwie zmieniła się na przestrzeni ostatnich kilku lat i nadal będzie ewaluować. Dziś to już nie tylko osoba odpowiedzialna za prowadzenie ksiąg rachunkowych, ale także doradca, którego zadaniem jest gwarancja bezpieczeństwa firm w zmiennym środowisku prawnym oraz wsparcie przy tworzeniu strategii zarządzania finansami przedsiębiorstwa. Konkurs Księgowi Przyszłości stawia więc nie tylko na wiedzę z rachunkowości, ale także na umiejętność pracy w zespole, znajomość nowoczesnych technologii czy umiejętność rozwiązywania problemów. Wszystkie te elementy czynią doskonałego księgowego i tego właśnie kapituła konkursu szuka u przyszłych zwycięzców.
Nowa kategoria: doradcy ds. kadr i płac
Najbliższe miesiące przyniosą również spore wyzwania w obszarach kadrowo – płacowych. RODO, e- teczki i ciągłe zmiany w kodeksie pracy sprawiają, że również ten sektor będzie się w najbliższych miesiącach bardzo zmieniał. Tym bardziej, że wbrew niektórym prognozom zawód „kadrowej” nie umarł, ale ewaluował się w szereg specjalizacji takich jak rekruter, specjalista ds. kard czy ekspert w zakresie płac. Ponieważ obszar kadrowy, podobnie jak księgowość, jest nieodzownym elementem rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, organizatorzy konkursu Księgowi Przyszłości zdecydowali się na stworzenie nowej kategorii właśnie dla specjalistów z tego obszaru. Podobnie jak w kategoriach księgowych uczestnicy kategorii KP, będą musieli skompletować drużyny, odpowiedzieć na pytania z zakresu przepisów kadrowych czy naliczania płac, jak i na etapie półfinału rozwiązać dedykowane dla nich zagadnienie.
Wiedza i wypoczynek dla najlepszych
Na laureatów konkursu czekają atrakcyjne nagrody m.in. bony na wakacje marzeń, vouchery na szkolenia czy nowoczesny sprzęt IT. Konkurs to również doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę oraz zdobyć nowy potencjał dla rozwoju kariery.
Założenia konkursu
Uczestników konkursu czeka przejście trzech etapów testów online oraz przygotowania krótkiej pracy półfinałowej. Najlepsze drużyny spotkają się na finale, który odbędzie się 14 czerwca w Warszawie. Zapisy na konkurs rozpoczęły się 1 marca i potrwają do zakończenia I etapu konkursu, a więc do 11 kwietnia.