Debata Kapitał (ludzki) potrzebny od zaraz 11 lutego Warszawa

Patronat medialny

Coraz mocniej akcentowane jest rozmijanie się potrzeb i oczekiwań uczestników rynku pracy. Pracodawcy narzekają na brak odpowiednich kandydatów, którzy łączyliby specjalistyczne kwalifikacje, umiejętności, doświadczenie z kompetencjami społecznymi. Z drugiej strony kandydaci skarżą się na trudności w znalezieniu ciekawej, dobrze płatnej i gwarantującej rozwój pracy. Widoczna luka kompetencyjna - zwłaszcza w kontekście tzw. kompetencji miękkich – coraz dotkliwiej oddziałuje na rynek pracy. Czy wolontariat kompetencji i wiedzy może być sposobem zdobywania praktycznych umiejętności oraz rozwijania kompetencji społecznych? Jak efektywnie wspierać rozwój kapitału społecznego w biznesie. Na te oraz wiele innych nurtujących pytań odpowiedzą eksperci – HR-owcy, decydenci, wolontariusze i dziennikarze – podczas debaty „Kapitał (ludzki) potrzebny od zaraz”, która odbędzie się 11 lutego w Centrum Konferencyjnym Kopernik w Warszawie.

Debata odbędzie się podczas gali 10-lecia istnienia Programu PROJEKTOR-wolontariat studencki, a jej organizatorem jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności oraz Fundacja Rozwoju Wolontariatu, która od 5 lat realizuje Programu PROJEKTOR – wolontariat studencki.

W debacie „Kapitał (ludzki) potrzebny od zaraz” - którą poprowadzi red. Beata Jakoniuk-Wojcieszak związana z TVP Info -
udział wezmą:

  • Irena Wóycicka – Minister w Kancelarii Prezydenta RP,
  • Agnieszka Bieniak – Senior HR Manager w Grupie Pracuj,
  • Katarzyna Tuz – Dyrektor ds. Personalnych w BRE Ubezpieczenia TUiR S.A.,
  • Joanna Malinowska-Parzydło – CEO Personal Brand Institute,
  • Jacek Babiel – redaktor naczelny magazynu Benefit,
  • Krzysztof Grabowski – wolontariusz Programu PROJEKTOR-wolontariat studencki.

Udział w wydarzeniu można zgłosić, wypełniając formularz na stronie: www.projektor.evenea.pl

W Raporcie podsumowującym III edycję badań BKL (PARP) „Młodość czy doświadczenie? Kapitał ludzki w Polsce” czytamy, że dosłownie garstka absolwentów uczelni wyższych uważa, że komunikatywność, umiejętność pracy w zespole, podejmowania decyzji, samodzielnej analizy i wyciągania wniosków to cechy, na które zwracają uwagę potencjalni pracodawcy. Z kolei co trzeci pracodawca, na czołowych miejscach wśród deficytów młodych ludzi, plasuje brak umiejętności pracy z klientem, umiejętności rozwiązywania problemów, a także kompetencji interpersonalnych i umiejętności pracy w grupie. Jak wynika z powyższego zestawienia absolwenci i pracodawcy mają kompletnie odmienną perspektywę postrzegania potrzeb i umiejętności niezbędnych na rynku pracy. Jaki będzie tego skutek? Pracodawcom coraz trudniej będzie znaleźć wykwalifikowanych ale też przygotowanych do podjęcia pracy kandydatów. Z kolei rzesze młodych wykształconych ludzi nie będą mogły znaleźć satysfakcjonującej pracy, która zapewni im godziwe pensje i rozwój. Jako realizator Programu PROJEKTOR – wolontariat studencki, wiemy z doświadczenia, że cechy pożądane przez pracodawców, a niestety niejednokrotnie pomijane przez programy nauczania w szkołach i na uczelniach, doskonale są uzupełniane gdy młodzi ludzie realizują projekty wolontaryjne. Podczas debaty porozmawiamy czy można przeciwdziałać erozji kompetencji społecznych, czy doświadczenia wolontaryjne sprawdzają się w biznesie i jak w praktyce budować kapitał społeczny – mówi Zdzisław Hofman, prezes Fundacji Rozwoju Wolontariatu, realizator Programu PROJEKTOR-wolontariat studencki.

Fundacja Rozwoju Wolontariatu powstała by tworzyć warunki dla systematycznego, trwałego, opartego o wiedzę rozwoju wolontariatu w Polsce. Fundacja ma na celu także promowanie idei wolontariatu a przez to zaangażowanej, odpowiedzialnej i aktywnej postawy wśród Polaków. W rozumieniu Fundacji wolontariat jest skuteczną metodą budowania kapitału społecznego, dlatego szczególną wagę przywiązuje do zwiększania świadomości i edukacji nt. wolontariatu, w tym do zwrócenia uwagi różnych środowisk – studentów, uczniów, pracodawców, społeczności i władz lokalnych - na korzyści płynące z doświadczeń wolontariackich.

PROJEKTOR – wolontariat studencki to ogólnopolski program mający na celu wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży mieszkającej na wsi i w małych miastach. W ramach programu studenci docierają do dzieci i młodzieży z małych miejscowości przekazując im wiedzę, ale także pozytywne wzorce i własnym przykładem zachęcają do dalszego rozwoju i nauki. Program PROJEKTOR w unikatowy sposób łączy dziecięcą chęć uczenia się i poznawania świata ze studenckim zaangażowaniem. Dzięki tej inicjatywie środowisko akademickie, szkolne, a także samorządy i społeczności lokalne wymieniają się wiedzą oraz doświadczeniami, czerpią inspirację i nawiązują kontakty. W ciągu 10 lat trwania programu wolontariusze zrealizowali ponad 25 tysięcy projektów edukacyjnych, w których udział wzięło przeszło 250 tysięcy dzieci i młodzieży z całej Polski.

Drukuj artykuł
Patronem medialnym wydarzenia był portal HRPolska.pl

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.