Rynek dodatkowych świadczeń pozapłacowych dynamicznie rozwija się, a liczba dodatków oferowanych w firmach rośnie. Prywatna opieka medyczna lub paczki świąteczne to tylko przykłady. Coraz więcej pracowników polskich firm, aby otrzymywać świadczenia pozapłacowe jest skłonnych je współfinansować – wynika z raportu „Świadczenia dodatkowe w oczach pracowników w 2015 roku”.
Poniżej przedstawiamy listę wybranych świadczeń pozapłacowych w Polsce.
Nawet 20% czasu pracy na rozwijanie własnych pomysłów
Za przykładem Google polscy pracodawcy coraz częściej pozwalają, aby pracownicy inwestowali we własny rozwój w czasie godzin pracy. Każdy zatrudniony ma możliwość samorealizacji i może poświęcić między 10% a 20% swojego czasu na zdefiniowane przez siebie innowacyjne pomysły. Często z zadań realizowanych w ramach „20%” powstają projekty oparte na własnej wizji i doświadczeniu kolegów, za które autor otrzymuje premię.
Program zrzucania nadwagi
Pracownicy korzystają z programów dietetycznych. Obejmują one pełną opiekę żywieniową – od ułożenia codziennego menu, po plan aktywności ruchowych. W przedsiębiorstwach tworzone są bary ze zdrowym jedzeniem. Często istnieje możliwość zamawiania ekologicznych posiłków.
Miejsce parkingowe
Dla dojeżdżających do pracy autem ważne jest wolne miejsce parkingowe. Szczególnie dobrze to widać w warszawskim „Mordorze na Domaniewskiej” – ogromnym kwartale biurowym. Rankiem każdy skrawek przestrzeni parkingowej jest na wagę złota. Przy zakładach pracy istnieją również parkingi rowerowe. Pracodawcy chcą w ten sposób umożliwić swoim podwładnym przyjazd rowerem. Ponadto pracownicy nie muszą martwić się o to, czy po skończonej pracy ich pojazd nadal będzie na nich czekał. Takie parkingi są odpowiednio zabezpieczone i strzeżone.
Przedszkole i opieka nad dzieckiem na terenie firmy
Zorganizowanie opieki nad dzieckiem w godzinach pracy wpływa na zachowanie równowagi pomiędzy życiem osobistym a zawodowym. Również idea przyzakładowego przedszkola i żłobka to jeden z najbardziej cenionych benefitów. Nowoczesna firma wspierająca młodych i pracujących rodziców wzbudza zaufanie oraz buduje lojalność podwładnych.
Firmowe zespoły sportowe
Coraz częstszym świadczeniem są finansowane przez pracodawcę udziały w rozgrywkach piłkarskich, imprezach biegowych, triatlonach i innych zawodach. Przedsiębiorstwa często wynajmują salę, trenera i kupują sprzęt sportowy. Dają również zniżki na odzież sportową lub sami ją zapewniają. Wspólny wysiłek i odnoszone sukcesy cementują zespół. Jest to również działanie prozdrowotne i promujące pracodawcę na zewnątrz.
Zajęcia z trenerami fitness
Spora część pracowników korzysta z zajęć z trenerami fitness, niektóre firmy tworzą własne siłownie czy pływalnie w miejscach pracy i promują w ten sposób zdrowy tryb życia. Firmy organizują treningi sportowe i aktywizują swoich pracowników, aby ci byli wypoczęci i zmotywowani do pracy. Czynne uprawianie sportu integruje ludzi i buduje więzi.
Przyjazne miejsce pracy.
Kolejnym ciekawym benefitem jest zapewnienie przyjemnego miejsca pracy. Hamaki, stół do piłkarzyków, pokój gier dla pracowników i wygodne sofy wpływają na lepsze samopoczucie i relacje w zespole, a co za tym idzie, na efektywność pracy.
Dofinansowanie do nietypowych kursów językowych
Dużą grupę zwolenników mają kursy ciekawych języków obcych. Gdy są współfinansowane przez pracodawcę pełnią rolę motywatora. Nie da się ukryć, że znajomość każdego dodatkowego języka stanowi korzyść dla pracownika i pracodawcy.
Masaże w miejscu pracy
Dla osób zmęczonych i pracujących przed ekranem monitora ciekawym pomysłem są 15-minutowe masaże. Poprawa samopoczucia i redukcja stresu zwiększają skuteczność i dobre samopoczucie.
Pomieszczenia dla matek karmiących
Nowoczesne firmy coraz częściej posiadają pomieszczenia dla matek karmiących piersią. Jest to ważne dla młodych mam. Ten benefit pozwala im czuć się bezpiecznie i komfortowo w miejscu pracy.
Źródło: „Świadczenia dodatkowe w oczach pracowników w 2015 roku”.
Odbierz indywidualny raport o zarobkach. Sprawdź, ile zarabiają inni na podobnych stanowiskach.