Dynamiczny rozwój rynku IT w Polsce i wszystkich usług z nim związanych sprawia, że nieustannie rośnie zapotrzebowanie na specjalistów tej branży. Rekruterzy dwoją się i troją, aby pozyskać nowych pracowników. To zdecydowanie główne wyzwanie dzisiejszego rynku pracy.
Specjalistów wciąż brakuje, a branżę cechuje wysoka rotacja. Jak w tej sytuacji radzą sobie polskie firmy? Coraz częściej sięgają po pracowników z innych krajów na przykład z Armenii.
Kaukaski tygrys z potencjałem IT
Poszukując dla siebie najlepszego rozwiązania, które zapewni sprawne działanie przedsiębiorstwa przy optymalnym rozłożeniu środków finansowych, coraz więcej firm decyduje się na outsourcing usług poza granicami kraju, w którym na co dzień działają. Świeżym przykładem jest uruchomiony w marcu program Run IT in Armenia krakowskiej firmy Blue Idea. Ten pomysł ma pomóc polskim firmom znaleźć wiarygodnego specjalistę- podwykonawcę w Armenii. Celem także jest zwiększenie dostępności i usług programistycznych w Polsce. Armeńscy specjaliści IT przyspieszają i ułatwiają realizację zaplanowanych zadań oraz projektów. Poza współpracującymi firmami, czerpiącymi z tego wymierne zyski, korzysta także gospodarka obu zaangażowanych krajów. Outsourcing jest odpowiedzią na trendy rynku pracy, wynikające z niedoborów kadrowych lub kwestii związanych z warunkami finansowym.
Outsourcing IT działa
Na outsourcing specjalistów IT zdecydował się m.in. Centralny Ośrodek Informatyki, który ogłosił przetarg na wydzierżawienie 500 programistów Java oraz 125 testerów oprogramowania, przeznaczając na ten cel 100 milionów złotych. Wcześniej na „wypożyczenie” specjalistów zdecydowały się m.in. Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Sprawiedliwości, Komenda Główna Policji i Agencja Rynku Rolnego.
Dlaczego Armenia?
6-miesięczne badanie rynku armeńskiego pokazało, że tamtejszy sektor IT i programiści mają ogromny potencjał. Jest to zauważalne zarówno w projektach przygotowywanych przez armeńskie firmy (tj. Shadowmatic), jak i w inwestycjach, na które decydują się tam kolejne firmy. Możliwości współpracy są bardzo szerokie zarówno pod kątem elastycznych form pracy, jak i języków programowania.
…
Branża IT wymaga coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań. Niedobór programistów sprawia, że wiele projektów jest realizowanych z opóźnieniem, bądź pozostają wciąż w sferze projektowej. Rozwiązania pozwalające na ich czasową realizację w rozsądnym budżecie mogą zapewnić wielu firmom nie tylko utrzymanie się na rynku, ale także zbudowanie przewagi konkurencyjnej.