Facylitacja to metoda pracy z grupami i organizacjami, która pozwala na pełne korzystanie z potencjału intelektualnego ludzi. Z międzynarodowych doświadczeń wynika, że facylitacja przynosi spektakularne efekty na poziomie zaangażowania uczestników, efektywnego wykorzystania czasu, jakości rezultatów wypracowywanych przez grupę i podejmowania odpowiedzialności za te rezultaty.
W tym roku po raz pierwszy w Polsce odbędzie się Międzynarodowy Tydzień Facylitacji pod auspicjami International Association of Facilitators - organizacji działającej w 62 krajach świata na rzecz budowania sieci facylitatorów i promowania idei facylitacji. W dniach 19-23 października 2015 roku, w Krakowie i Warszawie prowadzone będą wystąpienia, warsztaty i dyskusje. Organizatorami Tygodnia Facylitacji jest Wszechnica Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Perspecto.
Polski Tydzień Facylitacji ma na celu przede wszystkim upowszechnianie wiedzy o istocie facylitacji i jej zastosowaniach w pracy organizacji biznesowych i społecznych. Wydarzenia i warsztaty zaplanowane w ramach Tygodnia Facylitacji oferują możliwość poznania zastosowań facylitacji i odpowiedzi na pytania, kiedy warto po nią sięgnąć, jakich korzyści można się spodziewać. Będzie to również okazja do networkingu oraz promowania standardów pracy profesjonalnego facylitatora.
Wszechnica UJ zaprasza do wzięcia udziału w bezpłatnej konferencji „Zastosowania facylitacji w biznesie i dialogu społecznym”, która odbędzie się dnia 22 października 2015 roku w hotelu Hilton Garden Inn w Krakowie oraz warsztatach towarzyszących prowadzonych przez praktyków facylitacji z Polski, Finlandii, Wielkiej Brytanii i Włoch, w dniach 19-23 października w Krakowie. Wystąpią m.in. członkowie International Association of Facilitators: Mirjami Sipponen – Damonte - facylitatorka z międzynarodowym doświadczeniem, która w IAF odpowiada za Europę, Bliski Wschód i Afrykę Północną, Julia Goga-Cooke - dyrektor kreatywna londyńskiej firmy Gconsultancy, Sean Blair oraz Gerardo de Luzenberger - facylitatorzy wspierający międzynarodowe organizacje wdrażające innowacje, strategie oraz zmianę organizacyjną.
Facylitacja zyskuje na swojej popularności. Jest cenioną metodą pracy wszędzie tam, gdzie istnieje temat ważny dla organizacji, pilny do rozwiązania, niemający jednoznacznej odpowiedzi i wymagający od ludzi w organizacji dużego zaangażowania – podkreśla Monika Gąsienica z Wszechnicy UJ. W takich sytuacjach, zamiast dostarczać „kolejne szkolenie” facylitacja pozwala uruchomić i wykorzystać potencjał intelektu i motywacji członków organizacji – dodaje.
Szczegółowe informacje: http://wszechnica24.pl/tydzien-facylitacji-wydarzenia-w-krakowie/