Aż 1/3 Polaków zdarzyło się skłamać na rozmowie o pracę, a dla 2/3 spotkanie z rekruterem oznacza stres.

HR, Rekrutacja i selekcja

Badanie przeprowadzone przez serwis InterviewMe wykazało, że aż 34% kandydatów nie czuje stresu przed rozmową kwalifikacyjną. Jednocześnie 33% badanych przyznaje się do okłamania rekrutera. Najtrudniejsze pytanie zadawane kandydatom brzmi: Co powiedziałby o Tobie Twój poprzedni szef?

Badanie Jak przebiega rozmowa kwalifikacyjna w Polsce? zostało przeprowadzone w dniach 13-28 października 2021 roku. Wzięły w nim udział 474 osoby. Respondenci odpowiadali na pytania dotyczące najczęściej i najrzadziej zadawanych pytań na rozmowie o pracę.

Ankieta wykazała, że najczęściej zadawane przez rekruterów pytania to:

  • Powiedz nam coś o sobie.
  • Dlaczego chcesz u nas pracować?
  • Jak dowiedziałeś/aś się o tej ofercie pracy?
  • Jakie są Twoje mocne strony?

Co ciekawe, nie istnieje jedno uniwersalne pytanie, które pada na każdej rozmowie o pracę. To oznacza, że na spotkanie z rekruterem należy przygotować się bardzo dokładnie, nie oczekując, że zrealizuje się konkretny schemat rozmowy. Co prawda pytania zadawane przez rekruterów są typowe, ale ich zestaw zależy zarówno od pytającego, jak i od kandydata, branży czy stanowiska. — podsumowuje Marta Rojewska, autorka badania. 

Ankietowani zostali również poproszeni o wskazanie tematów, które decydują się poruszyć na rozmowie kwalifikacyjnej. Co ciekawe, tylko 13% kandydatów pyta o benefity oferowane przez firmę.

W badaniu znajduje się również lista nietypowych pytań, zadawanych przez rekruterów, takich jak: Po co tu przyszedłeś bez CV?, Akceptujesz to, że szef ma czasem kaprysy? czy też Jak wytłumaczyłbyś kosmicie, jak przyrządzić omlet? 

Rozmowa kwalifikacyjna z polskim rekruterem nie powinna zaskoczyć kandydata do pracy. Bardziej zaawansowane techniki selekcji kandydatów, jak np. pytania behawioralne, wykorzystywane są rzadko. Z kolei niepokojąco często polscy rekruterzy i pracodawcy decydują się zadawać pytania bardzo prywatne, dotyczące stanu cywilnego, potomstwa czy nawet niektórych kwestii związanych z życiem seksualnym kandydatów. — zauważa Wojciech Martyński, ekspert kariery w InterviewMe. 

Oto inne ciekawe wyniki analizy: 

  • Aż 46% z nas nie ma żadnych trudności z odpowiadaniem na pytania behawioralne.
  • Najczęściej (w 47% przypadków) rozmowa o pracę trwa 30 minut.
  • Pytania o zainteresowania nigdy nie usłyszało na rozmowie kwalifikacyjnej 12% badanych.
  • Tylko 9% badanych pyta o możliwość pracy zdalnej.
  • Najczęściej zadawanym przez kandydatów pytaniem jest pytanie o obowiązki na danym stanowisku. Zadaje je zawsze 64% badanych.

 

Szczegółowe wyniki badania „Jak przebiega rozmowa kwalifikacyjna?” można znaleźć tutaj

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.