Jak wygląda po Brexicie rynek programistów w Polsce? A jak wygląda rynek usług IT w UK w kontekście pracowników? Odpowiadają przedstawiciele branży IT- Marta Gołowkow, szefowa działu rekrutacji oraz Patrycja Dobrowolska, Marketing Manager w firmie Future Processing.
Na rynku IT panuje ogromna konkurencja - badania już teraz wskazują deficyt specjalistów w dziesiątkach tysięcy, a szacunki mówią o setkach tysięcy wakatów w IT w najbliższych latach. A że jest to zawód międzynarodowy, polscy programiści mają bardzo dobrą markę. Dobrze mówią po angielsku, potrafią pracować zdalnie - możliwości są naprawdę duże. Jak to wpływa na rynek w Polsce?
"Pracodawcy muszą się bardzo starać, by przyciągnąć i utrzymać dobrych specjalistów. Atrakcyjne benefity, pakiety relokacyjne, możliwość częściowej pracy zdalnej czy elastyczne godziny pracy to właściwie standard. To także duża różnorodność - zarówno jeśli chodzi o role w obrębie IT czy same technologie. Dotyczy to również form pracy czy organizacji, z którymi się współpracuje-od możliwości pracy jako kontraktor, poprzez małe startup'y aż po wielkie korporacje. Dlatego pracodawcy w IT bardzo się starają, by stwarzać ludziom dobre warunki pracy (i płacy), możliwości rozwoju, wpływu na swoją ścieżkę zawodową - generalnie dopasowują się do ich potrzeb"- komentuje Marta Gołowkow, szefowa działu rekrutacji w firmie Future Processing.
Co może być ciekawe z perspektywy rekrutacji?
Dobry programista czy specjalista ds. jakości są na wagę złota i nie ma po co czekać na kontrkandydatów. Wbrew stereotypom, pracodawcy bardzo cenią programistów potrafiących współpracować w zespole, lubiących kontakt z ludźmi, pasjonatów. Kompetencje interpersonalne znaczą coraz więcej, bo IT to praca bardzo zespołowa.
"Równocześnie, możliwości dla inżynierów jest tak dużo, że nie są w stanie ze wszystkich skorzystać. Mało kto ma chęć zmieniać firmę i kolegów co 3 miesiące - szczególnie mając małe dziecko lub będąc w trakcie budowy domu. Dlatego każda firma ma szansę zatrzymać pracownika na dłużej, jeśli tylko pracownik będzie do niej naprawdę dobrze dopasowany. Tu kluczową rolę odgrywają indywidualne preferencje danego człowieka. Poznanie ich oraz jasne komunikowanie kandydatom jaka jest firma, do której aplikują to duże wyzwanie dla działów HR" – dodaje Marta Gołowkow.
Rynek IT w UK
Według obecnych szacunków brytyjskiego Narodowego Biura Statystycznego, w Wielkiej Brytanii mieszka ok. 850 000 Polaków. Część z nich to wysokokwalifikowani programiści. Czy po Brexicie będą ich czekały zmiany?
"Część z nich podąży za swoimi firmami, które rozważą relokację z Anglii na rzecz obecności w Unii Europejskiej. Brexit wiąże się także z powrotami. W mojej opinii powrót inżynierów oprogramowania z Wielkiej Brytanii do Polski będzie dobrą wiadomością dla naszych pracodawców. I to nie tylko dlatego, że na polskim rynku pracy programistów brakuje, ale również dlatego, że mogą wrócić ludzie z bogatym doświadczeniem i unikalnymi umiejętnościami. W szerszym kontekście, oznacza to także, że Wielka Brytania odczuje brak kilku tysięcy inżynierów oprogramowania. To otwiera nowe możliwości dla firm takich jak Future Processing, a więc działających na rynku brytyjskim" – stwierdza Patrycja Dobrowolska, Marketing Manager w firmie Future Processing.
...
Podsumowując sytuację na brytyjskim rynku usług outsorsingowych oraz na rynku pracy, można oczekiwać poważnych i daleko idących konsekwencji. Zdaniem Międzynarodowego Funduszu Walutowego wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej spowolni wzrost gospodarczy na świecie w tym i w przyszłym roku. To z kolei przełoży się na sytuację ekonomiczną zarówno firm, jak i pracujących w nich pracowników. Najbliższe lata, związane z renegocjacją umów zawartych pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską, będą miały dalekosiężne skutki, które obecnie trudno jednak oszacować. Jednak scenariusz pesymistyczny związany z negatywnym wpływem Brexitu wydaje się być realny.