Posiadasz zdolności matematyczne? Czeka Cię kariera i wysokie zarobki!

HR Komentarz

„Matematyk zrobi to lepiej” – mawiał Hugo Steinhaus. Dziś cytat słynnego polskiego… matematyka mógłby, nieznacznie tylko zmodyfikowany, brzmieć „Matematyk zarobi lepiej”.

Od starożytności do czasów całkiem nam nieodległych nikt, kto nie zgłębił tajników matematyki nie mógł nazywać się człowiekiem uczonym. Matematyką pasjonowali i zajmowali się filozofowie, artyści, geniusze Renesansu, jak chociażby Leonardo da Vinci. Niestety – w obecnych czasach znaczenie umiejętności matematycznych systematycznie spadało. Dopiero od niedawna matematyka przeżywa własny Renesans.

Z badań rynku pracy wynika, że zdolności matematyczne nader często idą w parze z wyższymi zarobkami, stanowiskiem i tempem kariery. Ponad połowa dobrze (ponad 5 tys. netto) zarabiających pracowników twierdzi, że ich zdolności matematyczne zdecydowanie miały i mają wpływ na ich karierę i zarobki.

Matematyka, nie bez kozery zwana „królową nauk” obecna jest niemal w każdym aspekcie życia, w tym zawodowego. To nie tylko umiejętność liczenia, lecz także abstrakcyjnego, kreatywnego myślenia, rozwiązywania problemów, poszukiwania rozwiązań, kalkulacji ryzyka. Umiejętności te są pożądane na rynku pracy, ułatwiają funkcjonowanie. Nie mówiąc już o postępie technologicznym, także w gospodarce – osoby uzdolnione matematycznie znacznie szybciej opanowują umiejętności sprawnego i swobodnego posługiwania się wszelkimi systemami, programami i nowinkami technicznymi. Osoby z wykształceniem matematycznym lub pokrewnym bardzo chętnie widziane są w branży finansowej, ubezpieczeniowej, o oczywistości w postaci branży IT już nie wspominając. Matematycy, jak wynika z badań, znacznie krócej poszukują pracy niż humaniści. Za trendami na rynku pracy podąża też wyższa edukacja matematyczna – uniwersyteckie wydziały matematyczne coraz częściej oferują poszukiwane i egzotyczne kiedyś specjalizacje, takie jak aktuarat, matematyka finansowa czy inwestycyjna.

Niestety – „szkolna” matematyczna edukacja w Polsce od lat pozostawia wiele do życzenia. Przyznają to zgodnie badacze rynku pracy i kompetencji pracownika, nauczyciele a nawet sami uczniowie. Bez solidnych podstaw wyniesionych ze szkoły, ciężko zgłębia się tajniki wyższej, specjalistycznej matematyki.

Drukuj artykuł
dla HRPolska.pl komentuje Paweł Cholewka

HRPolska.pl

Prawnik, menedżer, trener biznesu.
Doświadczenie zawodowe zdobywał w jednej z największych śląskich kancelarii prawniczych, obszarach obsługi prawnej i strategii spółek sektora finansowego i energetycznego oraz administracji publicznej.
Doradca prawny Polskiego Towarzystwa Trenerów Biznesu. Felietonista Dziennika Zachodniego oraz gazety Nasze Miasto. Autor licznych publikacji z zakresu prawa, zarządzania, przedsiębiorczości i kompetencji społecznych.

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.