CR7 czy 5R? Jak stworzyć efektywny zespół?

HR Komentarz

Mundial wkracza w decydującą fazę. W 1/8 znajdą się zespoły, które wykażą się najwyższą efektywnością. Mimo że na pierwszy rzut oka sport może znacznie różnić się od biznesu, to obydwie branże istotnie się przenikają. To biznes szczególnie czerpie dobre wzorce ze sportu, ponieważ tym, co różni te dwie dziedziny jest efektywność procesów. Według danych, aż 95% menedżerów nie wie, dlaczego ich firma istnieje.

I w sporcie, i w biznesie wpływ na ostateczny sukces może mieć praca pojedynczych jednostek, jak i całego zespołu. W obliczu trwającego święta futbolu zasadne rodzi się zatem pytanie, czy o ostatecznym triumfie zdecydują indywidualności pokroju Cristiano Ronaldo, czy jednak kolektyw?

Brak wspólnych celów w firmach

Firmy są podzielone najczęściej na kilka działów, wśród których najłatwiej wymienić można handlowy, operacyjny, marketingu, finansów czy HR. Najczęstszym wyzwaniem dla nich jest to, że nie posiadają określonych wspólnych celów. Jeszcze większym problemem jest brak zgodności również na poziomie zarządu. Nasze doświadczenie wyniesione z pracy z Łukaszem Kruczkiem pokazuje, że sportowcy, którzy chcą osiągnąć sukces muszą charakteryzować się motywacją bliską 100 proc. Jest to spowodowane tym, że wiedzą, jaką mają rolę i o jaki cel walczą – mówi Radosław Drzewiecki, założyciel Leanpassion.

Pozytywne wzorce zaczerpnięte ze sportu pokazują, że drużyna – a zarazem biznes – mogą funkcjonować w optymalny sposób, gdy każdy zawodnik tudzież pracownik posiada określoną rolę i sprecyzowany cel. W celu stworzenia skutecznego i zmotywowanego zespołu przydatne może być narzędzie 5R – Efektywne zespoły. Najczęściej przyjmuje one formę jednostronicowego plakatu, stworzonego przez sam zespół, zawierającego 5 następujących elementów:

Jak stworzyć efektywny zespół?

1R – KIERUNEK (RETNING po duńsku). W pierwszej kolejności zespół definiuje cele, które powinien osiągać, by wspierać strategię całej firmy  (cele zespołowe)

2R – RAMY. Następnie tworzone są ramy, w których powinien pracować cały zespół (linie boiska)

3R – ROLE. To indywidualne role, każdego członka zespołu, żeby móc realizować cele wspólne (rola na boisku)

4R – REGUŁY. To twarde zasady postępowania, zapewniające konsekwencje w działaniu (zasady gry)

5R – RELACJE. To zachowania na co dzień, które budują atmosferę w zespole (zasady współpracy)

Punktem kulminacyjnym w procesie tworzenia 5R jest podpisanie plakatu przez wszystkich członków zespołu i powieszenie go w miejscu pracy. Celem stosowania narzędzia 5R jest stworzenie świadomego, zaangażowanego i efektywnego zespołu. Przenosząc je na grunt piłkarski, drużyny nie mogą funkcjonować, gdy nie będą grały zespołowo. Indywidualności mogą mieć wpływ i napędzać grę drużyny, jednak za ostateczne zwycięstwo w rezultacie zawsze odpowiedzialny będzie zespół. CR7 nie strzelałby tylu goli i nie wygrywał takiej liczby spotkań bez skutecznych asyst i pewnej gry obronnej swoich kolegów ­­– dodaje Radosław Drzewiecki.

                                                                                                             ...

Podsumowując, żeby firma funkcjonowała w spójny sposób powinna zdefiniować wspólne cele, określić ramy i role oraz reguły, w ramach których funkcjonować będą członkowie zespołu. Szczególnie istotne są również wzajemnie relacje. Czynniki te przekładają się na motywację w pracy, która jest kluczowa i wpływa na ogólną efektywność pracy zespołów.

Drukuj artykuł
Radek Drzewiecki

Założyciel Leanpassion – jednej z wiodących firm doradztwa lean w Polsce i za granicą. Od ponad 16 lat przeprowadza transformacje lean. Autor 5-krokowego procesu budowania Strategii Lean oraz modelu przywództwa Leadership 734. Pierwsze doświadczenie zdobywał pracując w firmach motoryzacyjnych oraz pełniąc rolę LEAN Managera w GE. Jako doradca współpracował z ponad 300 firmami, między innymi Solaris, Raiffeisen Polbank, Credit Agricole, DB Schenker, Fresh Logistics, Infosys, mLeasing. Obecnie całym sercem poświęca się rozwojem dwóch startupów, Keepylife – technologii do podnoszenia satysfakcji z pracy i życia oraz Sherlock Waste – aplikacji angażującej pracowników w doskonalenie firmy. Jego Motto to Świetne Firmy i Szczęśliwi Ludzie.

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.