Przypominamy: ruszył program „Rodzina 500plus”. Gdzie złożyć wniosek?

BIZNESOd 1 kwietna ruszył rządowy program „Rodzina 500plus” na podstawie ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (Dz.U. z 2016 r. poz. 195), który wprowadza 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko. Jak i gdzie złożyć wniosek?Można to zrobić na kilka sposobów:

  • osobiście w gminie właściwej ze względu na miejsce zmieszkania
  • wysłać go pocztą
  • internetowo

E- wniosek

E-wniosek to duże ułatwienie i oszczędność czasu. Wniosek elektroniczny można złożyć przy pomocy bankowości elektronicznej, przez portal empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS (pue.zus.pl) oraz platformę ePUAP (epuap.gov.pl). 

Eksperci ostrzegają, że zaobserowoano rosnącą liczbę fałszywych stron, przez które można składać wnioski. Jedyną i oficjalną stroną programu jest rodzina500plus.gov.pl. Dodatkowe informacje znaleźć można też na stronach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Cyfryzacji oraz obywatel.gov.pl.

 Jeśli wniosek zostanie złożony w ciągu pierwszych 3 miesięcy, rodzice dostaną wyrównanie wstecz od 1 kwietnia. Wniosek o świadczenie należy składać raz do roku. Będzie można to zrobić również przez internet lub osobiście w gminie. Ubieganie się o świadczenie tylko na drugie i kolejne dzieci nie wiąże się z koniecznością dokumentowania sytuacji dochodowej. Zgodnie z projektem ustawy świadczenie wychowawcze nie będzie przysługiwać, jeżeli rodzinie przysługuje za granicą świadczenie o podobnym charakterze.

...

Wzór wniosku jest już dostępny tutaj.

Źródło: MRPiPs

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.