Praca w Polsce mniej atrakcyjna dla młodych?

BIZNES

Sezon wakacyjny już w pełni. Dla jednych to okres urlopowy, dla innych dobra okazja do "dorobienia" przysłowiowego grosza. Dla poszukujących pracy sezonowej w tym okresie zasadniczne znaczenie ma rodzaj wykonywanej pracy oraz wysokość wynagrodzenia. Co w tym okresie może zaproponować polski rynek pracy? Czy "oferta" jest wystarczająco atrakcyjna w stosunku do ofert krajów zagranicznych? Pytanie wydaje się dość retoryczne...

To co ma wciąż do zaoferowania Polska w okresie sezonowym to zbiory owoców, praca produkcyjna, rozdawnie ulotek czy akcje promocyjne, praca w hipermarkecie. Stawki niestety również nie są zbyt kuszące. Za granicą wciąż zarobki są zdecydowanie wyższe, ponad czterokrotnie, a oferta zdecydowanie bardziej atrakcyjna. Wyjazdy zagraniczne to duża pokusa, dają również okazję do połączenia przyjemnego z pożytecznym. Ciekawe wydają się wakacyjne programy zarobkowe oferujące pracę jako au pair lub obsługa parku rozrywki. Dla młodego człowieka im kraj bardziej egzotyczny tym lepiej.

W Polsce w okresie wakacyjnym można rozważyć ubieganie się o płatny staż- tu zdecydowanie oferta jest bardziej kusząca. Praca biurowa u prestiżowego pracodawcy, często zgodna z kierunkiem studiów, możliwość zdobycia cennego doświadczenia zawodowego. Jedyny minus to ograniczona liczba miejsc, mocna konkurencja oraz wieloetapowa rekrutacja.

Co wybiera większość młodych Polaków? Wyjazdy zagraniczne lub wypoczynek. Zdeterminowani zdobyciem doświadczenia zawodowego staże płatne, a w przypadku braku miejsc ostatecznie bezpłatne.

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.