Rekrutacja IT - narzędzia, dzięki którym znajdziesz najlepszych kandydatów

HR, Czytelnia

W branży IT wciąż brakuje pracowników, dlatego - jako rekruter - powinieneś znać wszystkie najskuteczniejsze metody ich pozyskiwania. Kluczem do sukcesu będzie tu zrozumienie potrzeb branży, a także odpowiednio dobrane narzędzia. Na rynku wciąż powstają nowe rozwiązania, które pomogą Ci wykonać te czynności, ale czy na pewno korzystasz z tych najbardziej skutecznych? Sprawdź!

No Fluff Jobs

Zacznijmy od początku, czyli od ogłoszenia. Jak powinno wyglądać, aby przyciągało uwagę specjalistów IT? Przede wszystkim musi zawierać jak najwięcej szczegółowych informacji na temat tego, kogo poszukuje dana firma. Dla kandydatów IT najważniejsze są konkretne informacje dotyczące stanowiska, metodologii oraz projektu. Istotne jest także, aby zapoznanie się z treścią oferty zajmowało jak najmniej czasu, a do tego łatwo można byłoby porównać ją do innych. Takie właśnie są ogłoszenia znajdujące się na branżowym portalu No Fluff Jobs. Opublikowanie oferty właśnie tam to gwarancja, że nie pominiesz żadnej istotnej z perspektywy kandydata kwestii, a do tego pewność, że Twoja oferta dotrze do szerokiego grona specjalistów. Co więcej- poprzez dodanie ogłoszenia z widełkami płacowymi (co w tym przypadku jest koniecznością) pokażesz, że reprezentowana przez Ciebie firma jest uczciwa i nie ma nic do ukrycia przed potencjalnymi pracownikami.

 

LinkedIn

A co w przypadku kandydatów “biernych”, czyli takich którzy nie odwiedzają portali ogłoszeniowych i nie przeglądają ofert pracy? Pierwsze, co przyszło Ci w tym momencie do głowy to z pewnością LinkedIn. Rzeczywiście, serwis ten to prawdziwa skarbnica potencjalnych pracowników, dlatego ciężko byłoby przeprowadzić jakąkolwiek rekrutację, pomijając to narzędzie. Pamiętaj jednak, że specjaliści IT otrzymują czasem nawet po kilka ofert tygodniowo, dlatego ważne jest, aby nie zniechęcić ich już na samym starcie. Nic bowiem nie denerwuje ich tak jak wiadomości pozbawione konkretów lub oferty, które nie są dopasowane do ich profilu. Dlatego zatem proponując im współpracę, przedstaw im najważniejsze informacje na temat oferty lub po prostu prześlij link do ogłoszenia na stanowisko, o którym wspominasz. Pamiętaj jednak, aby – korzystając z tego narzędzia – wykazać się pełnym profesjonalizmem. Zanim więc napiszesz do osoby, której profil Cię zainteresował – dokładnie zapoznaj się z jej doświadczeniem, a następnie wyślij ofertę, która rzeczywiście pasuje do jej profilu.

GitHub

Poszukując specjalistów IT nie należy ograniczać się tylko do narzędzi przeznaczonych stricte do rekrutacji pracowników. W tym przypadku warto poszerzyć swoje poszukiwania także o miejsca znane i lubiane przez miłośników kodu. Jednym z nich jest GitHub - serwis gromadzący projekty Open Source, umożliwiający użytkownikom udostępnianie stworzonego przez siebie kodu w celu udoskonalania go wspólnie z innymi programistami, a także angażowanie się w nowe projekty. Jest to bez wątpienia wartościowe miejsce także dla rekrutera, który może uzyskać szeroki dostęp do informacji na temat potencjalnych kandydatów. Analizując profil kandydata, dowiesz się m.in. skąd pochodzi, w czym się specjalizuje, jakie ma umiejętności, a także gdzie obecnie pracuje i jak można się z nim skontaktować. Co więcej, bez problemu będziesz mógł zweryfikować wstępnie jego umiejętności, dzięki udostępnionym przez niego linkom do stron czy też projektów, jakie dotychczas stworzył. Dostęp do GitHuba jest całkowicie darmowy i szczególnie przydatny w sytuacji, kiedy prowadzisz rekrutację na wyjątkowo trudne stanowisko.

Codility

Przejdźmy do kolejnego etapu, czyli selekcji kandydatów. W przypadku specjalistów IT świetnie sprawdzi się stworzona przez naszych rodaków aplikacja o nazwie Codility. Dzięki niej szybko zweryfikujesz umiejętności rekrutowanych osób, które będą musiały w określonym czasie wykonać zbiór zadań programistycznych. Po ich wykonaniu, każda z nich otrzyma ocenę wraz ze wskazaniem popełnionych błędów. Dodatkowo, aplikacja wyśle Ci specjalnie przygotowany raport, dzięki któremu bez problemu będziesz mógł ocenić stan wiedzy kandydatów. Narzędzie to jest bardzo popularne na całym świecie i korzystają z niego firmy takie jak Samsung czy Sony, dlatego z pewnością będzie godne także Twojej uwagi!

HackerRank

Kolejne narzędzie, z jakiego warto skorzystać to HackerRank - doskonale znana w branży IT platforma, zrzeszająca ponad 2 miliony programistów. Dzięki szerokiej bazie zadań i wyzwań programistycznych, strona przyciąga deweloperów z całego świata.  Łącząc przyjemne z pożytecznym, HackerRank jest także świetnym narzędziem rekruterskim. Bez trudu pozwala zweryfikować umiejętności kandydatów, a do tego oferuje także prowadzenie rozmów kwalifikacyjnych. Sprawdzi się szczególnie w dużych firmach, zatrudniających wielu pracowników.

 ...

Możliwości pozyskania najlepszych talentów w IT jest wiele, dlatego jeśli rekrutujesz na trudne stanowisko - nie poddawaj się! Pamiętaj, że potencjalnych kandydatów możesz znaleźć także w miejscach niekoniecznie poświęconych ofertom pracy. Ważne jest tylko znalezienie odpowiednich narzędzi oraz umiejętne z nich korzystanie. Powodzenia!

 

 

Drukuj artykuł
Katarzyna Rojewska

Specjalistka ds. Content Marketingu w No Fluff Jobs, z wykształcenia dziennikarka. Na co dzień współpracuje zarówno ze specjalistami HR, jak i IT, tworząc treści, mające na celu usprawnienie ich współpracy. Wierzy, że tylko wzajemne zrozumienie potrzeb i oczekiwań jest w stanie wypracować odpowiednie relacje pomiędzy kandydatem a rekruterem. 

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.