Nie samą rekrutacją żyje rekruter

HR, Czytelnia

Zawód HR-owca w ciągu ostatnich lat mocno ewoluował. Choć 3 na 4 rekruterów najwięcej swojego czasu pracy nadal poświęca na prowadzenie procesów rekrutacyjnych, to już niemal połowa specjalistów ds. HR odpowiada także za strategiczne wspieranie biznesu firmy. Trzecim najbardziej czasochłonnym zadaniem rekrutera jest raportowanie – takie są najważniejsze wnioski z badania „Raportowanie w HR” przeprowadzonego wśród HR-owców przez eRecruiter. Raporty na temat prowadzonych rekrutacji są przygotowywane w 65% firm, jednak tylko co piąta z nich używa w tym celu systemu rekrutacyjnego.

Obowiązki na stanowisku rekrutera

Aż 72% rekruterów najwięcej czasu zawodowego poświęca na prowadzenie procesów rekrutacyjnych – od etapu ogłoszenia do zatrudnienia kandydata. Drugim, najbardziej czasochłonnym zajęciem wskazanym przez przedstawicieli działów HR, jest współpraca z biznesem (44%). Na trzecim miejscu znalazło się raportowanie (19%).

Przygotowywanie raportów stanowi obowiązek specjalistów ds. HR w 65% zapytanych firm. Służą one przede wszystkim bieżącej analizie wewnętrznej prowadzonych działań rekrutacyjnych (77%), są prezentowane przed Zarządem (67%) oraz przedstawiają status projektów osobom, które je zleciły (64%). Różny jest też przedmiot raportu. 8 na 10 rekruterów raportuje status prowadzonych procesów, 66% specjalistów ds. HR przedstawia liczbę kandydatów przypadających na poszczególne rekrutacje, a nieco ponad połowa respondentów podsumowuje efektywność źródeł pozyskiwania kandydatów (51%).

Rekruter za pan brat z Excelem

Jeśli spojrzymy na narzędzia wykorzystywane przez rekrutujących do przygotowywania raportów, to aż 93% z nich używa do tego celu MS Excel. Tylko w co piątej firmie analizy sporządza się przy pomocy specjalnych platform rekrutacyjnych. Nowoczesne technologie odmieniają rekrutacje w polskich firmach – niemal połowa z nich korzysta z dedykowanych narzędzi technologicznych do zarządzania rekrutacjami.

Przygotowywanie raportów jest zajęciem czasochłonnym i wykonywanym najczęściej ad hoc – twierdzi tak odpowiednio 44% i 30% ankietowanych rekruterów, którzy na codzień raportują. W rzeczywistości nie musi tak być. Dzięki automatyzacji w raportowaniu, rekruter niezależnie od czasu i miejsca może zidentyfikować najskuteczniejsze źródła aplikacji, sprawdzić status prowadzonych procesów lub zaprezentować efekty swojej pracy przełożonemu.

...

Managerom zarządzającym przedsiębiorstwami zależy na zaangażowaniu pracowników, efektywności i optymalizacji pracy, a to jest możliwe tylko dzięki współpracy w ramach wewnętrznych struktur, a nie rywalizacji. Ta zmiana dotyczy także współpracy działów HR z biznesem. Obecnie rekruterzy to już nie tylko wykwalifikowani specjaliści w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi, ale także osoby, które rozumieją działalność firmy, którą reprezentują, i wspierają ją w realizacji strategii biznesowej.

Badanie "Raportowanie w HR" zostało przeprowadzone w dniach 10-24 lutego br. Respondentami badania były osoby zajmujące się rekrutacją lub ją nadzorującą w firmach. Ankiety zostały zebrane za pomocą narzędzi online. Liczba respondentów N=326 osób.

Drukuj artykuł
Artykuł został przygotowany przez platformę internetową eRecruiter


eRecruiter
umożliwia zarządzanie procesami rekrutacji i bazą kandydatów. Ułatwia zbieranie aplikacji kandydatów, które można przeszukiwać i sortować na różne sposoby, w celu selekcji i rekrutacji odpowiednich pracowników. Dodatkowo, pracodawca może w niej tworzyć, a następnie publikować ogłoszenia rekrutacyjne na firmowej stronie www, na wybranych portalach pracy i w mediach społecznościowych. eRecruiter ułatwia też zarządzanie komunikacją z kandydatami. Usługa oferowana jest w modelu SaaS (Software as a Service).

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.