Jak przezwyciężyć wypalenie zawodowe?

HR, Czytelnia

Wypalenie zawodowe dotyka coraz więcej osób - również młodych. Raport Deloitte wskazuje, że 77 proc. pracowników i 84 proc. Millenialsów z USA doświadczyło uczucia wypalenia w obecnej pracy. Wpływ na rosnący problem ma szybkie tempo życia, pośpiech i ciągły stres. W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zakwalifikowała syndrom wypalenia zawodowego, jako oficjalną diagnozę medyczną, a od 2022 r. będzie można dostać na nią zwolnienie lekarskie. Ewa Papierz z firmy rekrutacyjnej Michael Page wyjaśnia, co może być przyczyną frustracji i znudzenia w życiu zawodowym i podpowiada, jak można je przezwyciężyć.

 Przyczyny wypalenia

Wypalenie zawodowe przejawia się psychicznym i fizycznym wyczerpaniem pracą. Stałe przemęczenie, brak satysfakcji i ciągły stres to pierwsze objawy tego problemu, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Początkowo zakładano, że na wypalenie zawodowe cierpią przedstawiciele tylko tych branż, które wymagają emocjonalnego zaangażowania. Dziś wiemy, że ten problem może dotknąć każdego, ponieważ to nie branża, a charakter pracy i atmosfera w organizacji mogą być bodźcem stymulującym poczucie niezadowolenia z życia zawodowego.

Wypalenie zawodowe pojawia się, gdy w obowiązki zawodowe angażujemy się nie tylko merytorycznie, ale również emocjonalnie i poświęcamy im większość swojego wolnego czasu. Bycie stale do dyspozycji klientów, praca na bardzo wysokich obrotach, presja oraz natłok obowiązków przekładają się na gorsze samopoczucie i zaburzenie work-life balance. Nasze badanie „Confidence Index”, które monitoruje poziom satysfakcji z pracy, pokazuje, że w II kwartale 2019 r. zadowolonych z pracy było 63 proc. Polaków. Brak równowagi między życiem zawodowym i prywatnym, presja oraz stres mogą być powodami do niezadowolenia i poszukiwania nowego miejsca zatrudnienia. Potwierdziło to 60 proc. osób biorących udział w naszym badaniu – mówi Ewa Papierz, Managing Consultant w Michael Page.

Jak zapobiec wypaleniu zawodowemu?

Lekarstwem na wypalenie zawodowe może być zmiana branży, pracodawcy, czy zawodu. Ważne jest również dbanie o własny rozwój, różnorodność wykonywanych obowiązków, a także uczestniczenie w kursach i konferencjach poszerzających naszą wiedzę. Badanie Michael Page „Confidence Index” za II kwartał 2019 r. pokazuje, że podczas szukania nowej pracy, niemal 93 proc. ankietowanych zwraca uwagę na dostęp do szkoleń, a 55 proc. chciałoby mieć możliwość zdobywania nowych umiejętności.  Każda aktywność, która odbiega od rutyny codziennej pracy, jak na przykład zaangażowanie się w działania z zakresu CSR, dodatkowe projekty wewnątrz firmy, czy wolontariat może również być skutecznym sposobem na to, aby zapobiec monotonii.

Jeśli czujemy się wypaleni zawodowo, powinniśmy zasygnalizować tę kwestię przełożonemu lub osobie, do której mamy zaufanie albo szukać wsparcia u profesjonalistów. Problemu nie należy ignorować, a sygnał z naszej strony będzie cenną informacją dla przełożonych o kondycji zespołów i jakości procesów w organizacji. Coraz więcej firm oferuje możliwość „przebranżowienia” się wewnątrz struktur firmy, co może być rozwiązaniem dla osób szukających nowych wyzwań w życiu zawodowym. Jeśli natomiast przyczyną niezadowolenia jest niekorzystna atmosfera w zespole, która odbija się na naszym zdrowiu psychicznym, to w takiej sytuacji, lepiej poszukać nowego miejsca zatrudnienia. Z naszego badania „Życie w Pracy” wynika, że dobre relacje ze współpracownikami są ważne dla 94 proc. ankietowanych.  6 na 10 respondentów uważa natomiast, że koleżeńska relacja z przełożonym poprawia produktywność w  pracy  – podsumowuje Ewa Papierz.

 

****

O badaniu Confidence Index

Confidence Index to cykliczny sondaż przeprowadzany przez Michael Page, który bada nastroje wśród osób poszukujących pracy w wybranych krajach w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Azji oraz Australii. Badanie mierzy poziom optymizmu kandydatów na stanowiskach specjalistycznych i managerskich w odniesieniu do szans na znalezienie nowej pracy, przewidywanego czasu trwania poszukiwań, oczekiwań wobec własnej sytuacji zawodowej i sytuacji gospodarczej kraju oraz powodów, które skłoniły ich do zmiany miejsca zatrudnienia. Badanie jest prowadzone online wśród kandydatów, którzy aplikowali na ofertę pracy za pośrednictwem strony Michael Page.

Drukuj artykuł
Artykuł został przygotowany przez firmę Michael Page

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.