CSR w praktyce. Kolejne 300 tys. kilometrów na liczniku akcji Postaw na Ruch.

HR, Czytelnia

Pokonane 300 tysięcy kilometrów, czyli ponad 1600 km dziennie i średnio 800 km na osobę – to wynik tegorocznej edycji programu „Postaw na Ruch”, w którą zaangażowało się 375 pracowników Kompanii Piwowarskiej. Imponujący dystans, do którego osiągnięcia wystarczyło pół roku, nie był jednak celem samym w sobie. Biegając, spacerując i jeżdżąc rowerem pracownicy firmy zbierali środki na zakup sportowego wózka dla pana Artura Ciesielskiego, podopiecznego fundacji Poland Business Run.

Przeczytaj też: Firma po wieczne czasy czyli wartości jako kod DNA_cz.1

Wiele mówi się o tym, że ruch to zdrowie. A gdyby tak przy okazji dbania o swoje zdrowie robić coś dobrego dla innych? Tę umiejętność świetnie opanowali pracownicy Kompanii Piwowarskiej, którzy w ramach realizowanego w firmie programu „Postaw na Ruch” kilometry pokonywane w trakcie uprawiania sportu zamieniają na finansową pomoc dla organizacji wspierających osoby w potrzebie. Niedawno na liczniku akcji pojawiło się kolejne 300 tys. kilometrów. Właśnie taki dystans kompanijni sportowcy pokonali od marca do września jeżdżąc rowerem, biegając i spacerując. Dzięki wspólnemu wysiłkowi udało się osiągnąć najważniejszy cel, jakim było ufundowanie specjalnego sportowego wózka panu Arturowi Ciesielskiemu, podopiecznemu fundacji Poland Business Run. – Mimo wypadku, który mocno ograniczył moją sprawność, nigdy nie zrezygnowałem z uprawiania sportu. Sport jest dla mnie formą rehabilitacji, ale także okazją do integrowania się z ludźmi, pokonywania barier społecznych. Od niedawna trenuję koszykówkę w klubie sportowym IKS Poznań. Nowy wózek pozwoli mi dawać z siebie 100 procent na treningach, bez których nie wyobrażam sobie życia – mówi pan Artur.

Cztery razy dookoła Ameryki albo 27 tysięcy treningów

Aby osiągnąć tegoroczny dystans 300 tys. kilometrów, co odpowiada czterokrotnemu okrążeniu Ameryki Północnej –  od Alaski po granicę z Meksykiem, 375 pracowników Kompanii Piwowarskiej wyszło na trening prawie 27 tysięcy razy. Łącznie spędzili w ruchu prawie 24 tysiące godzin, czyli blisko 1000 dni. Podczas wysiłku spalili 11,6 mln kalorii. Gdyby chcieli nadrobić ten wydatek energetyczny, mogliby bezkarnie zjeść 33 tysiące pączków. Zdrowie i dobra forma to tylko dwie korzyści, o których mówią komentując swoje zaangażowanie w akcję.- Nasza aktywność w „Postaw na Ruch” związana jest z dwoma kółkami czyli rowerem. Staramy się prowadzić aktywny tryb życia i zarażać nim nasze dzieci. Dla nas sport to jednak nie tylko ruch, ale przede wszystkim rodzinna integracja, sposób na spędzenie czasu razem w fajnych okolicznościach przyrody, a nie przed telewizorem czy ekranem komputera. A jeśli jeszcze można dodatkowo komuś pomóc „nabijając” kilometry, to taki wysiłek ma dodatkową moc sprawczą! Rodziny na rowery! – mówi Małgorzata Walędzińska-Półtorak, kierownik ds. programów zrównoważonego rozwoju w Kompanii Piwowarskiej.

Zapisz się do: Szkoła HR Business Partner

Niepospolite ruszenie

Rywalizacja z innymi, ale też ściganie się z samym sobą i bicie osobistych rekordów to coś, co podgrzewało atmosferę i mobilizowało uczestników do treningów od początku tegorocznej edycji programu. – Biegam od dawna. To mnie relaksuje i odpręża. Gdy pojawiła się opcja wzięcia udziału w zbiórce funduszy dla pana Artura, postanowiłam dołożyć do niej swoje kilometry. Wyniki innych uczestników akcji, a także nasze międzyzespołowe rywalizacje skutecznie motywowały mnie do wychodzenia na treningi. Okazało się, że dzięki temu, że „postawiłam na ruch” tegoroczne lato było dla mnie rekordowe pod względem liczby pokonanych kilometrów – mówi Ewa Otwinowska, która dla siebie i dla pana Artura wybiegała i wyjeździła rowerem 1318 km. Rekordzistką tegorocznej edycji programu jest Anna Adamska z Browaru Dojlidy, która przejechała rowerem aż 9862 km.

Moc pomocy

Tegoroczna edycja „Postaw na Ruch” jest już kolejną odsłoną programu wspierającego aktywność fizyczną pracowników, a zarazem działania CSR Kompanii Piwowarskiej. W latach 2014-2015 był on realizowany pod nazwą Postaw na Rower, zaś rok później został rozszerzony o biegi i chodzenie.  W 2014 roku dzięki rowerzystom z KP, którzy przejechali niemal 60 tys. km, posadzono 3 tysiące drzew w Puszczy Knyszyńskiej. Z kolei 570 tys. km wyjeżdżonych, wybieganych i wychodzonych łącznie w trzech kolejnych edycjach pozwoliło przekazać 75 tys. złotych tandemowym klubom rowerowym dla osób niewidomych – Wielkopolskiemu Klubowi Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących RAZEM w Poznaniu, Klubowi DUET działającemu przy Fundacji BRAJLÓWKA oraz Stowarzyszeniu Pro Sanus (Klub Turystyki Rowerowej „Eskapada”) w Białymstoku.

 ...

 „Postaw na Ruch” to nie jedyna akcja o charakterze charytatywnym, w jaką angażują się pracownicy Kompanii Piwowarskiej. Tylko w ubiegłym roku 1774 z nich poświęciło 4449 godzin na pracę na rzecz innych w ramach 18 różnych projektów wolontarystycznych. Jednym z nich była „Szlachetna Paczka”, w ramach której 1287 kompanijnych wolontariuszy przy wsparciu swoich rodzin i przyjaciół przygotowało 1105 paczek świątecznych dla potrzebujących rodzin.

Przeczytaj też: Firma po wieczne czasy czyli wartości jako kod DNA_cz.1

 

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.