Chęć poprawy własnej sytuacji ekonomicznej jest głównym powodem, dla którego pracownicy szukają dodatkowego zarobku poza miejscem stałego zatrudnienia. Według różnych danych sytuacja ta dotyczy nawet 30-40 proc. osób obecnych na rynku pracy. Niektórzy dorabiają za wiedzą przełożonego, inni nie informują go o swoich planach. Z najnowszego raportu Aplikuj.pl wynika, że ponad połowa pracodawców chciałaby, by prawo pozwalało im na weryfikację dodatkowych form zarobku podejmowanych przez pracowników.
Czytaj więcejCzy potrafimy rozmawiać o pieniądzach z pracodawcą? Wyniki raportu Aplikuj.pl
Pieniądze są tematem tabu – nie chcemy i nie lubimy o nich rozmawiać. Skutki takiego podejścia widać zwłaszcza na rynku pracy. Aż 45 proc. kandydatów krępuje się rozmową o wynagrodzeniu. Z kolei 57 proc. pracowników w ciągu ostatniego roku nie poprosiło swojego przełożonego o podwyżkę. To główne wnioski z najnowszego raportu Aplikuj.pl „Czy potrafimy rozmawiać o pieniądzach z pracodawcą”.
Czytaj więcejRaport Aplikuj.pl: Rok 2024 pod znakiem rekrutacji multigeneracji?
Multigeneracja na rynku pracy jest faktem, z którym muszą się zmierzyć zarówno pracodawcy, jak i rekruterzy. O tym, że siła zespołu tkwi w jego różnorodności, mówi się często. Zdecydowanie rzadziej zwraca się uwagę na wyzwania, które niesie ze sobą zjawisko wielopokoleniowości podczas procesu rekrutacji i w miejscu pracy. Obraz aktualnej sytuacji na rynku prezentuje raport „Rekrutacja multigeneracji – trendy i wyzwania w 2024 r.” opublikowany przez portal Aplikuj.pl.
Czytaj więcejBadanie Recruiters Experience in IT
Headhunting, rekrutowanie, poszukiwanie talentów do IT — jeśli właśnie tym się zajmujesz, to mamy dla Ciebie ankietę!
Czytaj więcejRaport Aplikuj.pl: Czego dzisiaj oczekują od pracodawcy różne pokolenia?
Dzisiejszy rynek pracy nie jest jednolity, a szukanie odpowiednich kandydatów komplikuje fakt, że aktualnie znajdują się na nim 4 różne pokolenia. W konsekwencji w przestrzeni zawodowej ścierają się też cztery rozbieżne światopoglądy, wyznawane wartości i co najważniejsze – potrzeby. Co to oznacza dla rynku zatrudnienia i specjalistów poszukujących talentów? Jakie aspekty łączą, a jakie dzielą Zetki, Igreki, Iksy i Baby boomersów? Gdzie szukają pracy, ile CV musieli wysłać zanim znaleźli obecną posadę? Czy przygotowują się do rozmowy rekrutacyjnej? Między innymi na te pytania odpowiedziano w najnowszym raporcie „Wielopokoleniowa siła w miejscu pracy” przygotowanym przez portal Aplikuj.pl.
Czytaj więcejNadszedł czas niewidzialnej rewolucji- wyniki badania Talent Trends 2023.
Najgłębsza przemiana w kulturze zatrudnienia od początku istnienia internetu – tak można podsumować obecną sytuację na rynku pracy na podstawie wyników globalnego badania Talent Trends 2023, zrealizowanego na zlecenie PageGroup. Ankietę przeprowadzono na 37 rynkach, a rezultaty zostały opracowane na podstawie 69 532 odpowiedzi klientów
i kandydatów. Oto pięć najważniejszych wniosków dla poszukujących pracy i firm, które chcą przyciągnąć i zatrzymać najlepsze talenty.
Polacy niezadowoleni z pracy. Co zrobić żeby ją pokochali?
Pieniądze to nie wszystko! Zaawansowana analiza statystyczna ogólnopolskiego badania przeprowadzonego wśród polskich pracowników biurowych potwierdza tę zakurzoną już nieco prawdę. To główny wniosek z raportu opracowanego przez Nuvalu Polska i agencję badawczą SW Research, którego celem jest m.in. wsparcie pracodawców w zwiększeniu atrakcyjności ich oferty na rynku pracy. A jest o co walczyć i nad czym pracować, ponieważ poziom zadowolenia pracowników w Polsce jest niepokojąco niski.
Czytaj więcej25 maja wystartowała kolejna edycja projektu Strong Women in IT
Według danych Eurostatu średnia unijna kobiet w branży technologicznej nie przekracza 20%. Szacuje się jednak, że za kilka lat kobiety będą stanowiły połowę zatrudnionych w branży. Już od pięciu lat inicjatywa STrong Woman in IT śledzi tę zmianę, która zachodzi z korzyścią dla kobiet, mężczyzn, ale też dla całego świata IT.
Czytaj więcejRaport "Zaangażowanie pracowników w Polsce w 2022"
Według raportu opublikowanego przez firmę Enpulse dnia 10.03, który dotyczy poziomu zaangażowania pracowników w Polsce w 2022 roku, 1 na 3 ankietowanych deklaruje, że praca jest dla niego źródłem nadmiernego stresu. Z roku na rok ta liczba wzrasta.
Czytaj więcejTrendy HR: wsparcie pracowników w roku 2023
Chcesz przygotować firmę, dział HR oraz Twoich pracowników na nadchodzący nowy rok? Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi.
Czytaj więcejJanusze czy anioły biznesu? Polacy oceniają swoich przełożonych. Badanie 2022 📊
Badanie przeprowadzone przez serwis InterviewMe wykazało, że 73% Polaków ma szacunek dla swojego przełożonego, chociaż aż 28% przyznało, że szef krzyczy, a 21%, że źle traktuje swoich pracowników.
Czytaj więcejMiędzykulturowość pod jednym dachem
10 kluczowych obszarów wyzwań dla D&I w czasie wojny w Ukrainie na podstawie opinii ponad 100 korporacji
Czytaj więcejRaport @Diversity Hub pt. “Wyzwania D&I w obliczu wojny w Ukrainie”
Jak mądrze zarządzać pomaganiem? Jak pomóc pracownikom i pracownicom bezpośrednio dotkniętych wojną? Jak wspierać osoby będące w kryzysie psychicznym? Jak pomagać pomagającym?
Czytaj więcejSocial impact biznesu ważniejszy niż kiedykolwiek dotąd
Żadna firma nie jest samotną wyspą. Funkcjonując w określonym otoczeniu, wywiera wpływ na sposób życia ludzi i ich zamożność; na strukturę społeczną, kulturę, zdrowie i środowisko naturalne.
Czytaj więcejKobiety z coraz większym apetytem na karierę
Polskie managerki odważnie walczą ze stereotypami
Czytaj więcejOgólnopolskie badanie profilaktyki zdrowia mentalnego w firmach w Polsce
Wypełnij anonimową ankietę i miej wpływ na opublikowany we wrześniu raport! Podziel się opinią o działaniach w Twojej firmie.
Czytaj więcejDeficytowe kompetencje miękkie. Jakich umiejętności według pracodawców brakuje na rynku pracy?
Prawie co trzeci pracodawca w Polsce ma trudności z pozyskaniem pracowników wykazujących się rzetelnością, odpowiedzialnością i dyscypliną. Największe problemy w tym zakresie zauważają duże firmy. Jakie umiejętności powinni rozwijać kandydaci, chcący zwiększyć swoją atrakcyjność na rynku pracy?
Czytaj więcej42 proc. Polaków uważa, że praca zdalna powinna się wiązać z podwyżką wynagrodzenia
W ciągu minionego roku Polacy oswoili się z pracą zdalną.Widać też jednak rosnące zmęczenie obecną sytuacją - aż 22 proc. pracowników chciałoby, aby firma zapewniła im możliwość dobrowolnych konsultacji z psychologiem. Blisko 6 proc. pracodawców już takie konsultacje zapewnia.
Czytaj więcejCzy startup potrzebuje HR? 5 powodów, dla których zmienisz zdanie
Wszyscy wiemy, że startup zaczyna się od pomysłu. Ale co dalej? Poznaj 5 powodów, dlaczego potrzebujesz specjalistów human resources.
Czytaj więcejDyskryminacja kobiet w pracy jest faktem
Prawie połowa kobiet (42,6%) przyznaje, że spotkała się z umniejszaniem kompetencji zawodowych w miejscu pracy ze względu na płeć. Niewiele mniej (37,6%) twierdzi, że miała do czynienia z deprecjonowaniem ich zasług. Blisko co trzecia ankietowana spotkała się w swoim miejscu pracy z wykluczeniem ze względu na płeć – wynika z raportu „Gender Gap po polsku 2020”, przygotowanego przez Stowarzyszenie Women in Technology Poland.
Czytaj więcejJak zmieni się rynek pracy po pandemii?
Jak wynika z raportu PRACA ZDALNA odczucia na koniec 2020 roku przygotowanego przez Centrum Szkoleń i Psychologii Biznesu formy pracy mogą znacząco zmienić się po zakończeniu pandemii.
Czytaj więcejPracodawcy dobrze poradzili sobie z COVID-19, menedżerowie gorzej
86% pracowników jest zadowolonych z zapewnienia przez pracodawcę bezpiecznych warunków pracy. A jak działania szefów ocenili rodacy w czasie pandemii koronawirusa?
Czytaj więcej
Jak zatrzymać w firmie talenty?
W świetle niedoboru talentów i rynku kandydata wiedza o tym, jak zapobiec rotacji pracowników i zatrzymać w firmie talenty ma jeszcze większą wartość.
Czytaj więcejLepiej niż w domu Jak zadbać o komfortowe i twórcze środowisko pracy
Przeprowadzka do nowej siedziby to szansa na modyfikacje kultury i stylu pracy w firmie – dowodzą eksperci Well.hr w najnowszym raporcie pt. „Lepiej niż w domu. Jak zadbać o komfortowe i twórcze środowisko pracy”,
Czytaj więcejCzy jesteśmy szczęśliwi w pracy? Trzecia edycja badania
Czy szczęście można zmierzyć? Badanie „Szczęście w pracy Polaków”
Czytaj więcejPracownik w erze rewolucji przemysłowej 4.0
Prawie 30 proc. osób zatrudnionych nad Wisłą ceni sobie alternatywne formy zatrudnienia
Czytaj więcejEverything is moving, except for HR?
Every organization, company, your boss, colleagues and the media are talking about Artificial Intelligence or Big Data technologies and its potentials and risks. We all hear, read and think about how it changes the way we work, communicate, process information and share knowledge with others. It influences all aspects of our private and working lives – whether we want it or not. In this process, HR departments are not an exception, but a central part of the transformation.
Czytaj więcejJakie nastroje towarzyszą obecnie kandydatom i pracownikom na rynku pracy?
Badanie ankietowe przeprowadzanone przez portal praca.pl. Badanych pytano o obszary związane z poszukiwaniem pracy, warunki zatrudnienia oraz moment pożegnania z organizcją.
Czytaj więcejPodsumowanie Raportu: Świadczenia dodatkowe w oczach pracowników 2018
Które z benefitów cieszyły sie największym powodzeniem w 2018 roku?
Czytaj więcejPracownicy chcą mieć wpływ na działania HR
Aż 92% Polaków chce mieć wpływ na działania HR, rozwój firmy i uczestniczyć w tworzeniu kultury organizacji
Czytaj więcejKluczowy trend HR 2019? Różnorodność
Wynagradzanie pracowników z pionu personalnego
Raport płacowy Sedlak & Sedlak
Czytaj więcej5 zasad skutecznego odpoczynku menedżera
d*fusion communication: wyniki corocznego badania „Best Employers”
Czytaj więcejMotywowanie pokolenia Z – perspektywa pracodawcy
Anna Dolot: współpraca różnych pokoleń na rynku pracy to szansa, jak i wyzwanie
Czytaj więcejZaproszenie do udziału w badaniu narzędzi HR
Raport HRPolska.pl: (R)ewolucja HR 2016/2017
Podsumowujemy rok 2016 w branży HR. Wytyczamy trendy 2017 roku
Czytaj więcejRaport: Kłamstwa w CV
Oszuści są wśród nas
Czytaj więcejIle zarabiał HR w 2014 roku?
Ewelina Jurczak: Wyniki badania przeprowadzonego na próbie ponad 3000 HRowców
Czytaj więcej