Dorabianie do etatu w Polsce – co na to firmy i jak często o tym wiedzą? Raport Aplikuj.pl 2024

Chęć poprawy własnej sytuacji ekonomicznej jest głównym powodem, dla którego pracownicy szukają dodatkowego zarobku poza miejscem stałego zatrudnienia. Według różnych danych sytuacja ta dotyczy nawet 30-40 proc. osób obecnych na rynku pracy. Niektórzy dorabiają za wiedzą przełożonego, inni nie informują go o swoich planach. Z najnowszego raportu Aplikuj.pl wynika, że ponad połowa pracodawców chciałaby, by prawo pozwalało im na weryfikację dodatkowych form zarobku podejmowanych przez pracowników.

Czytaj więcej

Czy potrafimy rozmawiać o pieniądzach z pracodawcą? Wyniki raportu Aplikuj.pl

Pieniądze są tematem tabu – nie chcemy i nie lubimy o nich rozmawiać. Skutki takiego podejścia widać zwłaszcza na rynku pracy. Aż 45 proc. kandydatów krępuje się rozmową o wynagrodzeniu. Z kolei 57 proc. pracowników w ciągu ostatniego roku nie poprosiło swojego przełożonego o podwyżkę. To główne wnioski z najnowszego raportu Aplikuj.pl „Czy potrafimy rozmawiać o pieniądzach z pracodawcą”.

Czytaj więcej

Raport Aplikuj.pl: Rok 2024 pod znakiem rekrutacji multigeneracji?

Multigeneracja na rynku pracy jest faktem, z którym muszą się zmierzyć zarówno pracodawcy, jak i rekruterzy. O tym, że siła zespołu tkwi w jego różnorodności, mówi się często. Zdecydowanie rzadziej zwraca się uwagę na wyzwania, które niesie ze sobą zjawisko wielopokoleniowości podczas procesu rekrutacji i w miejscu pracy. Obraz aktualnej sytuacji na rynku prezentuje raport „Rekrutacja multigeneracji – trendy i wyzwania w 2024 r.” opublikowany przez portal Aplikuj.pl.

Czytaj więcej

Raport Aplikuj.pl: Czego dzisiaj oczekują od pracodawcy różne pokolenia?

Dzisiejszy rynek pracy nie jest jednolity, a szukanie odpowiednich kandydatów komplikuje fakt, że aktualnie znajdują się na nim 4 różne pokolenia. W konsekwencji w przestrzeni zawodowej ścierają się też cztery rozbieżne światopoglądy, wyznawane wartości i co najważniejsze – potrzeby. Co to oznacza dla rynku zatrudnienia i specjalistów poszukujących talentów? Jakie aspekty łączą, a jakie dzielą Zetki, Igreki, Iksy i Baby boomersów? Gdzie szukają pracy, ile CV musieli wysłać zanim znaleźli obecną posadę? Czy przygotowują się do rozmowy rekrutacyjnej? Między innymi na te pytania odpowiedziano w najnowszym raporcie „Wielopokoleniowa siła w miejscu pracy” przygotowanym przez portal Aplikuj.pl.

Czytaj więcej

Nadszedł czas niewidzialnej rewolucji- wyniki badania Talent Trends 2023.

Najgłębsza przemiana w kulturze zatrudnienia od początku istnienia internetu – tak można podsumować obecną sytuację na rynku pracy na podstawie wyników globalnego badania Talent Trends 2023, zrealizowanego na zlecenie PageGroup. Ankietę przeprowadzono na 37 rynkach, a rezultaty zostały opracowane na podstawie 69 532 odpowiedzi klientów
i kandydatów. Oto pięć najważniejszych wniosków dla poszukujących pracy i firm, które chcą przyciągnąć i zatrzymać najlepsze talenty.

Czytaj więcej

Polacy niezadowoleni z pracy. Co zrobić żeby ją pokochali?

Pieniądze to nie wszystko! Zaawansowana analiza statystyczna ogólnopolskiego badania przeprowadzonego wśród polskich pracowników biurowych potwierdza tę zakurzoną już nieco prawdę. To główny wniosek z raportu opracowanego przez Nuvalu Polska i agencję badawczą SW Research, którego celem jest m.in. wsparcie pracodawców w zwiększeniu atrakcyjności ich oferty na rynku pracy. A jest o co walczyć i nad czym pracować, ponieważ poziom zadowolenia pracowników w Polsce jest niepokojąco niski. 

Czytaj więcej

25 maja wystartowała kolejna edycja projektu Strong Women in IT

Według danych Eurostatu średnia unijna kobiet w branży technologicznej nie przekracza 20%. Szacuje się jednak, że za kilka lat kobiety będą stanowiły połowę zatrudnionych w branży. Już od pięciu lat inicjatywa STrong Woman in IT śledzi tę zmianę, która zachodzi z korzyścią dla kobiet, mężczyzn, ale też dla całego świata IT.

Czytaj więcej

Raport "Zaangażowanie pracowników w Polsce w 2022"

Według raportu opublikowanego przez firmę Enpulse dnia 10.03, który dotyczy poziomu zaangażowania pracowników w Polsce w 2022 roku, 1 na 3 ankietowanych deklaruje, że praca jest dla niego źródłem nadmiernego stresu. Z roku na rok ta liczba wzrasta.

Czytaj więcej

Dyskryminacja kobiet w pracy jest faktem

Prawie połowa kobiet (42,6%) przyznaje, że spotkała się z umniejszaniem kompetencji zawodowych w miejscu pracy ze względu na płeć. Niewiele mniej (37,6%) twierdzi, że miała do czynienia z deprecjonowaniem ich zasług. Blisko co trzecia ankietowana spotkała się w swoim miejscu pracy z wykluczeniem ze względu na płeć – wynika z raportu „Gender Gap po polsku 2020”, przygotowanego przez Stowarzyszenie Women in Technology Poland.

Czytaj więcej

Everything is moving, except for HR?

Every organization, company, your boss, colleagues and the media are talking about Artificial Intelligence or Big Data technologies and its potentials and risks. We all hear, read and think about how it changes the way we work, communicate, process information and share knowledge with others. It influences all aspects of our private and working lives – whether we want it or not. In this process, HR departments are not an exception, but a central part of the transformation.

Czytaj więcej

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.